wróć do aktualności

|Aparat ortodontyczny ruchomy - idealne rozwiązanie dla Twojego dziecka!

Data dodania: 19.09.2018

Aparat ortodontyczny ruchomy stanowi doskonałe rozwiązanie w przypadku delikatnych wychyleń zębów, które pojawiają się najczęściej w przypadku dzieci i młodzieży. Rodzaj ten może być zdejmowany samodzielnie w wybranej przez pacjenta chwili, dlatego efekty leczenia przy jego użycia są w znacznym stopniu uzależnione od stosowania się do wskazówek lekarza. Jakie korzyści może przynieść jego prawidłowe stosowanie oraz jaka jest cena aparatu ortodontycznego ruchomego?

Aparat ortodontyczny ruchomy - efekty leczenia

>Pomimo tego, że noszenie aparatu ortodontycznego ruchomego w opinii wielu osób stanowi o wiele wygodniejsze rozwiązanie niż modelu stałego, należy pamiętać, że nie sprawdzi się on w przypadku leczenia poważnych wad zgryzu. Stosowany jest najczęściej w przypadku małych dzieci lub młodzieży, gdyż większość odchyleń uzębienia jest nabyte w trakcie dorastania np. w wyniku używania złego smoczka.

Aparat ortodontyczny ruchomy przynosi skuteczne efekty w korygowaniu wad u dzieci od 4 do 11 lat. Z kolei dla młodzieży polecany jest niemal niewidoczny model nakładkowy, który skutkuje również doskonałymi rezultatami w przypadku delikatnych wad zgryzu.

Jak czyścić aparat ortodontyczny ruchomy?

Każdy zdaje sobie sprawę, jak istotną kwestią jest dbanie o higienę jamy ustnej, nie inaczej jest w przypadku aparatu ortodontycznego ruchomego. To bardzo ważne, gdyż na jego powierzchni kumuluje się płytka nazębna, która może nie tylko go uszkodzić, ale i stać się przyczyną próchnicy zębów. Zatem jak czyścić aparat ortodontyczny ruchomy?

Należy tego dokonać za pomocą specjalnej szczoteczki do protez lub standardowej szczoteczki do zębów. Ważnym miejscem do pielęgnacji są okolice śrub w aparacie, warto jednak uważać, żeby nie zniekształcić jego drutów. Na koniec należy go dokładnie opłukać pod wodą oraz odpowiednio osuszyć np. ręcznikiem.

Jak podkręcać aparat ortodontyczny ruchomy?

Leczenie wad zgryzu za pomocą ruchomego aparatu ortodontycznego wymaga od pacjenta cyklicznego podkręcania śruby. Budzi to wiele wątpliwości i pytań dotyczących sposobu i częstotliwości tego typu działania. Jak podkręcać aparat ortodontyczny ruchomy? Przede wszystkim należy wysłuchać dokładnych wskazówek lekarza i zapisać w notesie czy kalendarzu wyznaczone przez niego dni do przeprowadzania tej czynności.

Przeznaczony do tego celu specjalny kluczyk należy włożyć do otworu śruby i przekręcać zgodnie ze znajdującą się obok niej strzałką. Należy jednak pamiętać, aby w trakcie tego dokonywania trzymać aparat za część akrylową, a nie druty. Naturalnym następstwem po przekręceniu śrub jest u pojawienie się u pacjenta uczucia chwilowego ucisku i dyskomfortu.

Aparat ortodontyczny ruchomy - jaka cena?

Wykorzystanie do leczenie aparatu ortodontycznym ruchomego wiąże się nie tylko z mniejszym bólem i dyskomfortem np. w trakcie jedzenia, ale również z niższymi cenami. Oczywiście jego koszt jest uzależniony od kilku czynników m.in.: stanu uzębienia czy rodzaju wady zgryzu. Wiele osób zastanawia się nad zastosowaniem u dziecka aparatu ortodontycznego ruchomego oraz sprawdza jaka cena się z tym ostatecznie wiąże. W koszty trzeba doliczyć jeszcze wizyty kontrolne u ortodonty, które odbywają się średnio raz na miesiąc w ciągu 2 lat. Mimo to cena aparatu ruchomego jest znacznie niższa niż stałego.