Ile kosztują licówki porcelanowe, kompozytowe?

licówki

Zęby są wizytówką każdego z nas, a stomatologia estetyczna staje się coraz bardziej popularna. Nic w tym dziwnego: wszyscy chcemy, by nasz uśmiech prezentował się nienagannie. Idealne zęby to kwestia nie tylko nawyków, higieny i stylu życia – istotną rolę odgrywają w ich wyglądzie także geny.

Jednym z częściej wykonywanych zabiegów stomatologii estetycznej są licówki. Umożliwiają one mało inwazyjną, ale efektowną korektę koloru, rozmiaru i kształtu zębów. Czym właściwie są licówki, z jakich materiałów są wykonywane i ile kosztują licówki?

Rodzaje licówek. Podobieństwa i różnice

Licówki to cienkie, przyklejane na powierzchni zęba płatki. Skutecznie ukrywają wszelkie niedoskonałości zęba, wpływają na jego kształt i umożliwiają uzyskanie idealnego uśmiechu i równych, białych zębów. Istnieją różne rodzaje licówek – jednak licówki inne niż ceramiczne są jedynie rozwiązaniem tymczasowym i nie dają możliwości uzyskania wysublimowanego, naturalnego i trwałego efektu estetycznego.

Licówki porcelanowe (ceramiczne) to dające doskonały efekt rozwiązanie. Dzięki właściwościom materiału, z którego są wykonane, efekt jest bardzo naturalny. Takie licówki są często nie do odróżnienia od prawdziwych zębów. Licówki ceramiczne są bardzo wytrzymałe, nie zmieniają swojej barwy pod wpływem różnorodnych czynników. Najbardziej spektakularny efekt estetyczny daje zastosowanie licówek pełnoceramicznych. To inwestycja na wiele lat. Z uwagi na to, że takie licówki są bardzo wytrzymałe, w ostatecznym rozrachunku są bardziej opłacalne.

Licówki a bonding – czym się różnią?

Bonding polega na zastosowaniu materiałów kompozytowych (takich, jak te używane przy leczeniu ubytków zębów) w celu estetycznej odbudowy zęba i poprawy jego wyglądu. Tworzywo umieszczane jest na licowych powierzchniach zębów, co umożliwia korygowanie kształtu, barwy. Metoda jest mało inwazyjna i tańsza, niż wykonanie licówek, co sprawia, że wiele osób się na nią decyduje.

Czy bonding może zastąpić licówki ceramiczne? Niekoniecznie. Choć to szybka i popularna metoda, nie może zagwarantować trwałości takiej, jak licówki ceramiczne. Materiał kompozytowy wytrzymuje znacznie krócej, może zdarzać się jego niszczenie i kruszenie. Jest również podatny na zmiany barwy: pod wpływem czynników zewnętrznych, na przykład: spożywania kawy, herbaty, czerwonego wina. By utrzymać go w nienagannym stanie, trzeba wystrzegać się produktów powodujących zmiany koloru kompozytu, a także regularnie wykonywać zabiegi polerowania i czyszczenia w gabinecie stomatologicznym. Licówki ceramiczne są odporne na czynniki zewnętrzne i zachowują swój nienaganny wygląd przez długie lata.

Efekty wykonanego bondingu są znacznie bardziej subtelne niż efekt, jaki dają licówki. Ten zabieg jest w stanie zamaskować niewielkie zniekształcenia, jednak nie sprawdzi się w przypadku, gdy pacjent oczekuje dużej zmiany. Jeśli marzy nam się metamorfoza, dzięki której nasz uśmiech stanie się zupełnie nowy – zdecydowanie lepiej sprawdzą się na pewno licówki ceramiczne.

Ostateczna cena wykonania licówek ustalana jest indywidualnie i zależy od wielu czynników.

Cena jednej licówki wykonanej z materiału ceramicznego to około 1800 złotych. Taka licówka wykonana będzie z najwyższej jakości materiałów, a dzięki starannemu przymocowaniu jej do powierzchni zęba – na pewno będzie służyć przez długie lata.

Przed założeniem licówek konieczna jest kompleksowa diagnostyka stanu jamy ustnej i zębów. Dzięki niezbędnym badaniom stomatolog jest w stanie zadbać o to, by nowy uśmiech był nie tylko estetyczny, ale również w pełni funkcjonalny. Jeśli nasze zęby tego wymagają – przed założeniem licówek trzeba wyleczyć istniejące ubytki i uszkodzenia. Cały proces kreowania idealnego uśmiechu zajmuje  zazwyczaj kilka wizyt. Poza niezbędną diagnostyką, stomatolog omawia z pacjentem jego oczekiwania i efekty, jakie są możliwe do uzyskania. Wszystko po to, by końcowy efekt licówek spełniał wszystkie wymagania.

Jeśli pacjentowi zależy na pełnej metamorfozie uśmiechu – niekiedy stosowane są dodatkowe metody stomatologii estetycznej.

Licówki ceramiczne to metoda, która pozwala na trwałą i zauważalną zmianę naszego uśmiechu. Dzięki niej każdy z nas może cieszyć się perfekcyjnie wyglądającymi zębami. Estetyczny uśmiech zwiększa pewność siebie, poprawia samopoczucie i niekiedy zupełnie odmienia życie! Ostateczny efekt po założeniu licówek zależy w dużej mierze od kompetencji i umiejętności wykonującego je stomatologa. Warto zadbać o to, by oddać swój uśmiech w doświadczone ręce.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz