|PROTETYKA

Protetyka stomatologiczna i prace z nią związane, w Centrum Stomatologii CDC wykonywane są we współpracy z najlepszymi, renomowanymi pracowniami techniki dentystycznej z Krakowa, jak również z całej Polski. Wykorzystujemy najwyższej jakości materiały, a doświadczeni lekarze, z którymi ściśle współpracujemy są gwarantem wykonania estetycznych, w pełni funkcjonalnych i wytrzymałych prac w zakresie protetyki stomatologicznej.

 

Protetyka stomatologiczna - rodzaje protez

 

Protetyka jest działem stomatologii poświęconym odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich masywnym uszkodzeniu. Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Mogą one być stałe (niedające się usunąć z ust), lub ruchome (dające się wyjąć z ust), lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków lub koron teleskopowych). Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (proteza ruchoma śluzówkowo-ozębnowa), a do stałych m.in.: nakłady, wkłady (Onlay, Inlay) korony, mosty.

 

protetyka stomatologiczna

 

Protezy szkieletowe i akrylowe

 

Protezy szkieletowe i akrylowe są ruchomymi uzupełnieniami protetycznymi. Zastosowanie znajdują w przypadku częściowych lub całkowitych braków zębowych w sytuacji, gdy nie mogą zostać wykonane uzupełnienia stałe na naturalnych zębach, czy implantach. Konstrukcja protez składa się z elementów metalowych pokrytych w wybranych miejscach akrylem. W skład protezy stomatologicznej wchodzą różnego rodzaju klamry utrzymujące protezę na właściwym miejscu, elementy podpierające oraz zaczepy, zatrzaski. Konstrukcja protezy jest indywidualnie projektowana, do warunków panujących w jamie ustnej pacjenta. Wszystkie z zastosowanych elementów mają na celu lepsze utrzymanie protezy we właściwym miejscu. Różnica między protezami szkieletowymi i akrylowymi polega na przewadze elementów metalowych i precyzyjnych w tej pierwszej, dzięki czemu jest bardziej estetyczna, wytrzymalsza oraz posiadająca nieproporcjonalnie większy komfort użytkowania. Jest to więc inne podejście do zagadnienia protetyki stomatologicznej, wynikające z różniącego się zapotrzebowania pacjenta.

 

Protetyka stomatologiczna, a wypełnienia Inlay i Onlay

 

Inlay (wkład) i Onlay (nakład) to kosmetyczne wypełnienia w koronie zęba, które stosuje się w przypadku dużych ubytków. Jest to alternatywne podejście do protetyki stomatologicznej i wypełnienia w zębie wykonanego metodą tradycyjną. Umożliwiają dokładną rekonstrukcję kształtu anatomicznego (guzków, bruzd, punktów stycznych między zębami). Wykonuje się je w pracowni protetyki stomatologicznej na podstawie pobranych wycisków. Najczęściej wykonywane są z porcelany ze względu na jej uniwersalne właściwości, ale można je również wykonywać z materiałów kompozytowych. Korona służy do całkowitego przykrycia uszkodzonego zęba. Oprócz funkcji wzmocnienia uszkodzonego zęba, korona może poprawić jego wygląd poprzez zmianę kształtu i/lub koloru. Korona może zostać także umieszczona na implancie, gdzie swoim wyglądem, strukturą i funkcją wiernie imituje/zastępuje ząb. Korony porcelanowe lub ceramiczne można dopasować do naturalnego zabarwienia zębów. Wskazania do wykonania koron: zabezpieczenia słabego zęba przed złamaniem, naprawy złamanego zęba, umocowania mostu, zakrycia przebarwionego lub zniekształconego zęba, pokrycia zęba po leczeniu kanałowym, zabezpieczenia słabego zęba przed złamaniem, zastąpienia dużych wypełnień.

 

Most protetyczny – popularne rozwiązanie w zakresie protetyki stomatologicznej

 

Most protetyczny może być zalecany w przypadkach, gdy brakuje jednego lub więcej zębów. Szpary pozostałe po brakujących zębach powodują rotację pozostałych zębów lub ich przesunięcie do wolnych przestrzeni, co skutkuje nieprawidłowym zgryzem. Mosty są mocowane do naturalnych zębów lub implantów otaczających puste przestrzenie. Zęby te, zwane filarami, służą jako punkty zakotwiczenia mostu. Do koron, które pokrywają filary, mocowany jest ząb zastępczy, określany jako element mostu. Podobnie jak w przypadku koron, pacjent ma możliwość wyboru materiału, z jakiego wykonany zostanie most. W Centrum Stomatologii CDC każde uzupełnienie protetyczne jest indywidualnie przygotowywane. W ofercie nasi pacjenci znajdą szeroki wybór rozwiązań z protetyki stomatologicznej, indywidualnie dobranych w zależności od potrzeb każdego pacjenta. Kompleksowe leczenie w Centrum Stomatologii CDC przeprowadzane jest z dbałością o najmniejszy detal. Począwszy od bezpośrednich wypełnień kompozytowych wykonanych przez lekarza podczas wizyty, poprzez pełny wachlarz wypełnień pośrednich (wykonywanych w pracowni techniki dentystycznej) takich jak, nakłady protetyczne kompozytowe czy ceramiczne (inlay, olany, overlay, endokorona). Wytłumaczymy jakie są wskazania i różnice pomiędzy koronami metalowo-porcealnowymi, koronami ceramicznymi na podbudowie z tlenku cyrkonu a koronami pełnoceramicznymi typu Emax. W ofercie protetyki stomatologicznej znajduje się także szeroki wybór licówek ceramicznych.

 

CDC – protetyka stomatologiczna w Krakowie

 

W Centrum Stomatologii CDC wykonujemy odbudowy na zębach własnych pacjenta oraz na wszczepach implantologicznych. Każdorazowa dokładna diagnostyka pozwala uwzględnić w planie leczenia każdego z naszych pacjentów rozwiązania dostosowane do jego potrzeb i oczekiwanego efektu. Leczenie protetyczne rozpoczyna się od wizyty konsultacyjnej, podczas której diagnozowane są wszelkie potrzeby lecznicze danego pacjenta, poruszana jest kwestia jego oczekiwań odnoszących się do efektu estetycznego i wspólnie z pacjentem lekarz tworzy indywidualny plan kompleksowego leczenia, oraz późniejszej protetyki stomatologicznej. Kierujemy się zasadą: minimum ingerencji, maksimum efektu estetycznego przy zachowaniu pełnej funkcjonalności wykonanej pracy protetycznej. Dzięki leczeniu protetycznemu możemy zniwelować wszelkie defekty estetyczne zębów, które przeszkadzają naszym pacjentom tj. kształt zębów, ich kolor, w pewnych granicach również pozycję.

 

Protetyka stomatologiczna, implantoprotetyka

 

Dynamicznie rozwijająca się implantoprotetyka (przy wsparciu stomatologii cyfrowej) daje pacjentom szeroką gamę najróżniejszych rozwiązań z zakresu protetyki stomatologicznej, opartych na wszczepach implantologicznych. Zaczynając od uzupełnienia braku pojedynczego zęba i jego odbudowie za pomocą korony protetycznej przykręcanej lub cementowanej do łącznika implantu, poprzez mosty na implantach odbudowujących brak grupy zębów, aż po rozległe mosty okrężne, protezy na koronach teleskopowych, belkach, lokatorach wsparte na wszczepach/implantach u pacjentów z bezzębiem.