Oferta

Korony zębowe

Zęby, które zostały zniszczone w wyniku próchnicy, zęby po leczeniu endodontycznym czy zęby zakwalifikowane do rekonstrukcji zgryzu (starte), jako skutek niewłaściwej okluzji (dysfunkcji lub parafunkcji) często potrzebują odbudowy protetycznej. Korony zębowe służą do odbudowy zniszczonych koron zębów . Są także sposobem na korektę estetyczną i ortodontyczną zębów, w przypadku krzywych zębów, trwale przebarwionych, a także z problemami ze szkliwem.

Korony Zębowe – Rodzaje

W zależności od tego, na jaki rodzaj pracy protetycznej się zdecydujemy, będzie ona wykonana z różnego rodzaju materiału. Niezwykle estetyczne, nierozróżnialne od zębów własnych pacjenta są korony pełnoceramiczne, które stosuje się przede wszystkim do uzupełnień zębów przednich. Kolejnym rodzajem korony zębowej jest porcelanowa na (frezowanej) podbudowie metalowej, która wykonana jest ze stopu chromo-kobaltowego, na który napala się indywidualnie charakteryzowaną porcelanę stomatologiczną. Niezależnie od rodzaju korony, cechą wspólną jest stały, niezmieniający się wygląd przez cały okres użytkowania.

Jak wykonuje się korony protetyczne zębów?

Wykonanie korony zęba wymaga 2-3 wizyt w gabinecie stomatologicznym. Pierwsza wizyta polega na oszlifowaniu zęba ze wszystkich stron celem stworzenia miejsca na podbudowę docelowej korony protetycznej. Zabieg jest niebolesny i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Następnie pobiera się wycisk lub skan oszlifowanego zęba oraz wykonuje fotografie z doborem koloru i indywidualnych cech charakterystycznych, które stanowić będą podstawę do pracy technika dentystycznego.  Ostatnim elementem tego etapu jest wykonanie korony tymczasowej, tak by Pacjent do następnej wizyty mógł, zarówno pod kątem estetycznym, jak i biomechanicznym funkcjonować standardowo.

Po kilku dniach odbywa się kolejna wizyta, podczas której przy pełnej akceptacji wyglądu korony odbywa się umieszczenie jej na powierzchni zęba na stałe.

Kwalifikację zęba celem wykonania korony protetycznej przeprowadza lekarz, gdyż zawsze wiążę się ona z koniecznością oszlifowania korony zęba na całym jej obwodzie. W przypadku, gdy nie wszystkie powierzchnie zęba wymagają pokrycia warto rozważyć, jako alternatywę użycie licówek lub nakładów protetycznych.

Osobną kategorią są korony protetyczne służące do odbudowy na implantach.

Korona protetyczna – cena –Kraków

Cena wykonania korony zęba uzależniona jest od materiału, z którego się składa. W Centrum Stomatologii CDC koszt wykonania korony protetycznej rozpoczyna się od 1200 zł.

hero