Oferta

Proteza szkieletowa

Protezy szkieletowe są rodzajem ruchomych uzupełnień protetycznych. Wykorzystują przełożenie sił żucia nie tylko na tkanki miękkie, tak jak klasyczne protezy akrylowe, ale także wykorzystują potencjał ozębnowego przenoszenia sił żucia poprzez angażowanie zębów obecnych w jamie ustnej. Ten mechanizm jest naturalny i determinujący wysoki komfort użytkowania protez szkieletowych.

Jak zbudowana jest proteza szkieletowa?

Proteza szkieletowa składa się z metalowej podbudowy, która niezwykle dyskretnie, precyzyjnie i z indywidualnym dopasowaniem przylega do wszystkich powierzchni utrzymujących ją we właściwej pozycji oraz do zębów odtwarzających uzupełniane braki.

Metalowa podbudowa wykorzystuje do właściwej retencji nie tylko takie struktury jak podniebienie czy brzeg wyrostka zębodołowego, ale także zagłębienia zębów naturalnych, co stanowi sekret jej skuteczności.

Odtwarzane zęby można wykonać z akrylu, który jest klasycznym rozwiązaniem, aczkolwiek dostępne są także zęby wykonane z materiału kompozytowego, których estetyka i naturalność jest imponująca w porównaniu do klasycznych odpowiedników.

Elementy precyzyjne protezy szkieletowej

W określonych przypadkach lekarz dentysta może zaproponować elementy precyzyjne takie jak zatrzaski, czy zasuwy, które mogą dodatkowo polepszyć utrzymanie protezy szkieletowej na miejscu oraz sprawić by były jeszcze bardziej dyskretne.

Użycie tych elementów polega na tym, że na korony zębów własnych pacjenta sąsiadujących z protezą szkieletową nakładane są korony protetyczne zawierające pierwszy element retencyjny, natomiast drugi, korespondujący z nim zatopiony jest w strukturze protezy szkieletowej.

Rozwiązanie to skutkuje tym, że proteza osiąga najlepszą możliwą dla protez ruchomych retencję, czyli utrzymanie na właściwym miejscu.

Ile trwa wykonanie protezy szkieletowej?

Czas potrzebny do wykonania protezy szkieletowej jest różny ze względu na różnorodność opcji jej budowy oraz warunków panujących w jamie ustnej pacjenta.

Aby wykonać najprostszą formę klasycznej protezy szkieletowej należy przeznaczyć około 3-4 wizyty w gabinecie stomatologicznym, odbywających się każdorazowo w odstępie kilku dni roboczych.  W przypadku protez szkieletowych zawierających  precyzyjne elementy retencyjne okres wykonania może zostać wydłużony i harmonogram wizyt ustalany jest indywidualnie.

Proteza szkieletowa Kraków, cena

Cena wykonania klasycznej protezy szkieletowej w Centrum Stomatologii CDC w Krakowie zaczyna się od 2400 zł. Natomiast wszystkie protezy zawierające dodatkowe elementy wyceniane są indywidualnie, a ich koszt przedstawiany jest dla pacjenta do akceptacji przed rozpoczęciem leczenia.

hero