Wybielanie zębów – jaka metoda jest najlepsza?

Zadbane, zdrowe, białe zęby i piękny uśmiech to wizytówka każdego człowieka. Niestety — nie każdy z nas rodzi się z idealnym kolorem zębów, a ponadto na ich barwę wpływają w znacznym stopniu nasze codzienne przyzwyczajenia: palenie papierosów, picie kawy i herbaty. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że wiele osób decyduje się na wybielanie zębów. Jaką metodę wybielania najlepiej wybrać, by uzyskać pożądane efekty?

Wybielanie zębów w domu

Po domowe metody wybielania zębów często sięgamy w pierwszej kolejności. Są tanie i dostępne na wyciągnięcie ręki — a uzyskane efekty często bywają całkiem zadowalające.

Jedną z popularnych domowych metod wybielania zębów są pasty. By były skuteczne, wymagają regularnego stosowania przez dłuższy czas. Efekty, jakie dają, są dość subtelne: nie sprawdzą się u osób, które oczekują natychmiastowego efektu ,,wow!’’. Dodatkowo zbyt długie stosowanie past wybielających może generować problemy z nadwrażliwością zębów.

Kolejnym często stosowanym sposobem są paski wybielające. Są nasączone substancjami rozjaśniającymi— należy przykleić je na zęby i odczekać określony na opakowaniu czas. Efekty są widoczne już po tygodniu stosowania i są bardziej wyraziste, niż w przypadku past.

Wybielanie zębów u dentysty

Wybielając zęby w gabinecie stomatologicznym, możemy liczyć na spektakularne efekty. Za pomocą profesjonalnych metod i preparatów możemy osiągnąć upragniony rezultat znacznie szybciej i skuteczniej.
Jeśli zdecydujemy się na wizytę u dentysty, prawdopodobnie zostaną nam zaproponowane dwie popularne, opisane niżej metody. Lekarz może również zachęcać nas do usunięcia kamienia nazębnego: warto wykonać ten zabieg, ponieważ nie tylko usuwa nieestetyczne przebarwienia na zębach, ale także korzystnie wpływa na ich stan oraz na zdrowie dziąseł.

Wybielanie zębów metodą nakładkową

Wybielanie zębów metodą nakładkową polega na wykonaniu specjalnych nakładek, przygotowywanych indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie pobranych wycisków. Dzięki temu umieszczony w nich środek wybielający dokładnie przylega do powierzchni zębów, działając szybko i efektywnie. Proces rozjaśniania odbywa się w domu — pacjenci otrzymują w gabinecie instrukcje odnośnie tego, w jaki sposób należy to zrobić.

Wybielanie zębów metodą lampową

Ta metoda cieszy się wielką popularnością ze względu na natychmiastowe efekty: zabieg trwa od 45 minut do 2 godzin, a rezultaty widoczne są natychmiast! Podczas jednego zabiegu można wybielić zęby o kilka odcieni.

Podczas wybielania na zęby nakłada się chemiczny środek, a następnie naświetla je emitującą specjalne światło lampą. Utleniające właściwości preparatu, wspomagane przez światło lampy sprawiają, że nasze zęby stają się bielsze.

Ile kosztuje wybielanie zębów?

Ceny wybielania zębów różnią się ze względu na wybrane metody

Wybielanie zębów za pomocą pasty: kilka – kilkanaście zł

Wybielanie paskowe w domu: 50 – 200 zł

Wybielanie zębów nakładkowe w gabinecie: 400 – 800 zł

Wybielanie zębów za pomocą lampy: około 1000 zł

Wybielanie zębów — efekty i przeciwwskazania

Za pomocą dostępnych obecnie metod wybielania zębów można uzyskać zarówno delikatne, subtelne efekty, jak i radykalną zmianę koloru zębów. Wyraziste efekty zapewnią nam jednak tylko zabiegi profesjonalne.
Aby rezultat utrzymał się jak najdłużej, warto zrezygnować z papierosów, a także ograniczyć kawę, herbatę i czerwone wino, oraz inne produkty spożywcze, które powodują przebarwienia. Nie można również zapominać o regularnej higienie jamy ustnej.
Uzyskany efekt zależy od stanu wyjściowego naszych zębów. Nie uda nam się wybielić wypełnień kompozytowych, ani koron. Możemy za to liczyć na wybielenie zębów, których barwa zmieniła się po leczeniu kanałowym. Przeciwwskazaniem do zabiegu może być nadwrażliwość zębów oraz choroby dziąseł: dlatego warto przed wybielaniem zasięgnąć porady lekarza dentysty.

Białe, estetycznie wyglądające zęby pozytywnie wpływają na wygląd uśmiechu, podnoszą naszą pewność siebie i sprawiają, że lepiej czujemy się w swoim ciele. Decydując się na ten zabieg, warto oddać się w ręce specjalistów: to najlepsza gwarancja doskonałych efektów i doboru odpowiedniej metody, a także zadowolenia z wyglądu — dzięki któremu uśmiech nie będzie schodził nam z ust.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz