Maluch u stomatologa. Kiedy należy odbyć pierwszą wizytę u dentysty?

Chcesz, by Twoje dziecko czuło się u stomatologa bezpiecznie? To możliwe! Zadbaj o to, żeby lekarz kojarzył się maluchowi pozytywnie. Pierwsza wizyta u dentysty powinna się odbyć, jeszcze zanim konieczne będą jakiekolwiek zabiegi. Dzięki temu Twoja pociecha w przyjemnej atmosferze pozna lekarza i gabinet. Kiedy zabrać malucha do stomatologa i na co się przygotować?

Poczytaj najważniejsze wskazówki i dowiedz się, jak wygląda wizyta u dentysty z małym dzieckiem!

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u dentysty?

Zastanawiasz się, kiedy pierwsza wizyta u dentysty z dzieckiem powinna mieć miejsce? Najlepiej wybrać się do stomatologa między 6 a 12 miesiącem życia dziecka. Takie zalecenia podają m.in. Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej i Polski Oddział Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy [1]. Inne źródła mówią o wieku maksymalnie 18 miesięcy [2]. Pierwsze spotkanie z lekarzem będzie wizytą adaptacyjną i kontrolną.

Tymczasem badania wykazują, że ponad 60% polskich trzylatków i ok. 25% pięciolatków nie było u stomatologa nigdy! Dodatkowo najczęściej pierwsza wizyta u dentysty jest związana z występującymi dolegliwościami, czyli jest symptomatyczna [1].

Nie warto jednak czekać, aż zauważysz w jamie ustnej dziecka nieprawidłowości, np. próchnicę czy dziury. Nawet jeśli uważasz, że wszystko jest w porządku – dobrze jest sprawdzić stan ząbków i dziąseł w gabinecie. Lekarz jest w stanie rozpoznać nawet niewielkie zmiany, których rodzice czasami po prostu nie dostrzegają.

Jeśli pierwsza wizyta u dentysty odbędzie się np. z powodu bólu zębów – stomatolog już zawsze będzie kojarzył się maluchowi negatywnie.

Jak wygląda pierwsza wizyta u dentysty? 

To, jak wygląda pierwsza wizyta u dentysty, zależy przede wszystkim od jej celu i wieku dziecka. Jeśli jest to zalecana wizyta adaptacyjna – całe spotkanie ma charakter bezstresowej zabawy. Stomatolog pokazuje dziecku sprzęty i gabinet, uczy prawidłowego szczotkowania zębów, ma przygotowane np. bajki, książeczki i naklejki. Dodatkowo może delikatnie obejrzeć buzię dziecka i skontrolować dziąsła, ząbki i rozwój jamy ustnej. 

Zwykle po zakończonej wizycie dziecko otrzymuje prezent – nierzadko oprócz naklejki „dzielny pacjent” może wybrać sobie małą zabawkę, np. samochodzik, maskotkę, kolorowankę czy książeczkę. To wszystko wzmacnia pozytywne skojarzenia z wizytą i powoduje, że maluch chętnie przychodzi do gabinetu.

Dentysta dla dzieci doskonale radzi sobie z maluchami i jest przygotowany na różne reakcje i zachowania. Ma swoje triki i zasady, którymi kieruje się podczas pracy. Jest też niezwykle cierpliwy. 

Bardzo ważna jest w tym przypadku postawa rodziców. Przez całą wizytę towarzyszą oni dziecku, jednak kontrolę przejmuje stomatolog. Jako rodzic nie rozmawiaj za dużo z pociechą – postaraj się, by to dentysta zdobył jej zaufanie. Dodatkowo dziecko poczuje się ważne i wysłuchane, jeśli to ono będzie miało „ostatnie słowo”. Sposób komunikacji zawsze jest dopasowany do wieku, dlatego Ty możesz w spokoju obserwować wszystko z boku.

Jak często dziecko powinno odwiedzać stomatologa? 

Specjaliści podkreślają, że bardzo ważna jest regularność. Wizyta u dentysty powinna odbywać się co ok. 3–6 miesięcy. Dzięki temu jama ustna malucha będzie kontrolowana na bieżąco, co znacznie zmniejszy ryzyko wystąpienia próchnicy czy chorób dziąseł. To bardzo ważne, ponieważ szacuje się, że nawet 59,1% trzylatków ma już próchnicę [1]!

Jeśli dziecko ma taki problem, poczytaj więcej i zadbaj o jego zęby: https://cdcstomatologia.pl/prochnica-u-dziecka-objawy-leczenie-jak-skutecznie-zapobiegac-prochnicy.html

Dodatkowo każda wizyta u stomatologa pomaga wyrabiać w dziecku prawidłowe nawyki i zachęca do dbania o jamę ustną. Jest też ważna z punktu widzenia rodziców, którzy poznają cenne wskazówki dotyczące higieny. To zaprocentuje w przyszłości!

Co zrobić, by Twój maluch nie bał się stomatologa?

– Wytłumacz dziecku, na czym polega wizyta – jednak bez szczegółów i w sposób dopasowany do jego wieku.

– Używaj odpowiednich wyrażeń – zdecydowanie lepiej unikać takich słów jak „borowanie”, „krew” czy „ból”. Zamiast tego opisz gabinet jako ciekawe miejsce, w którym na dziecko czeka prawdziwa przygoda.

– Nie buduj atmosfery strachu wokół dentysty – niech wizyta będzie pozytywnym doświadczeniem. Unikaj np. opowiadania o swoich negatywnych przeżyciach czy mówienia do dziecka „nie bój się”, „nie będzie bolało”.

Pierwsza i każda kolejna wizyta u dentysty to niezwykle ważne kroki na drodze do zdrowego uśmiechu. Zadbaj o to, by Twoja pociecha od najmłodszych lat regularnie chodziła do stomatologa.

Dzięki temu znacznie ułatwisz dziecku dbanie o zęby teraz i w przyszłości!

 

Źródła:

[1] http://www.nstomatologia.pl/wp-content/uploads/2019/10/ns_2019_02_01_PL.pdf

[2] https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/128123,wizyta-adaptacyjna-dziecka-w-gabinecie-stomatologicznym

Komentarze (0)

Zostaw komentarz