Masz wady zgryzu – wrodzone lub nabyte? Badania wskazują, że ten problem dotyczy ponad połowy ludzi na świecie i aż 72% osób w Europie! Z pomocą przychodzi ortodoncja. To dziedzina stomatologii, która zajmuje się właśnie takimi defektami oraz schorzeniami. Dlaczego warto zadbać o leczenie wad zgryzu i nieprawidłowości zębowych?
Dzięki temu Twój uśmiech będzie ładniejszy, a dodatkowo zadbasz o stan całej jamy ustnej. Przeczytaj, w jaki sposób leczyć zgryz – poznaj nowoczesne metody, również te niemal niewidoczne!
Leczenie ortodontyczne – co warto o nim wiedzieć?
Kiedyś leczenie ortodontyczne było zarezerwowane dla dzieci i młodzieży. Dziś coraz częściej o stan swoich zębów dbają również dorośli, którzy mają wady zgryzu. Dla większości osób jest to po prostu problem natury estetycznej. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie chodzi tylko o atrakcyjny uśmiech. Nieleczone nieprawidłowości zgryzu mogą powodować:
– wady wymowy,
– choroby dziąseł i paradontozę,
– ścieranie zębów,
– bóle głowy lub szczęki,
– dyskomfort w trakcie jedzenia czy żucia,
– próchnicę (głównie z powodu kłopotów z prawidłowym czyszczeniem zębów),
– zmianę w wyglądzie, np. asymetrię twarzy.
Na szczęście współczesna ortodoncja zapewnia wiele możliwości, dzięki którym poprawisz swój zgryz – bez względu na wiek, a często też zaawansowanie wady.
Warto jednak pamiętać, że istnieją takie nieprawidłowości, które mogą być trudne do całkowitego wyleczenia (np. związane ze złożonymi wadami wrodzonymi).
W ogromnej większości przypadków przeprowadzone leczenie ortodontyczne poprawia jednak jakość życia. Nie tylko zwiększa estetykę uśmiechu, lecz także ułatwia higienę jamy ustnej i pozwala zadbać o stan wszystkich zębów.
Leczenie ortodontyczne krok po kroku
Na czym polega leczenie ortodontyczne? Pierwszym krokiem jest wykonanie przez lekarza wstępnej oceny zgryzu (diagnostyki). Kolejny etap to dobranie metody terapii, a także przedstawienie diagnozy, celów leczenia oraz ustalenie oczekiwanych efektów. Na następnej wizycie ortodonta wdraża zaplanowane leczenie – najczęściej wykorzystuje się aparaty ortodontyczne (stałe lub ruchome). Kolejne wizyty mają na celu skontrolowanie postępów. Dla wielu pacjentów ostatnim etapem jest wizyta kończąca ze zdjęciem aparatu.
W niektórych przypadkach leczenie ortodontyczne jest jednak dopiero wstępem do dalszej terapii z wykorzystaniem implantów, protez czy metod chirurgicznych. W tym przypadku ortodoncja to składowa holistycznego spojrzenia na jamę ustną i szczękę. Takie podejście łączy działania różnych specjalistów, dzięki czemu możliwe jest zaopiekowanie się pacjentem od A do Z.
Przykładowo: jeżeli wada jest bardzo skomplikowana, wynika np. z choroby rozwojowej szczęki lub sporej deformacji czaszki, może być niezbędna chirurgia ortognatyczna. Podczas takiej operacji kości, są precyzyjnie przecinane, a następnie łączone. Dzięki temu możliwe jest prawidłowe ustawienie zębów.
Bez względu na to, jaka metoda leczenia będzie wybrana w Twoim przypadku – diagnostyka, opracowanie planu leczenia i przedstawienie koncepcji to elementy stałe.
Najczęstsze wady zgryzu oraz ich przyczyny
Skąd biorą się wady zgryzu? Mogą być wrodzone (np. powstałe ze względu na czynniki genetyczne) albo nabyte. W tym drugim przypadku zwykle powstają w okresie dziecięcym, m.in. z powodu ssania kciuka czy obgryzania paznokci. Na dalszym etapie życia przyczyną bywają urazy. To również czasami konsekwencja długoletnich braków zębowych.
Bardzo często występujące zaburzenia w ustawieniu zębów to:
– zatrzymany ząb (gdy nie doszło do wyrznięcia, chociaż od początku procesu minęły 2 lata);
– stłoczenie zębów (kiedy w szczęce jest za mało miejsca);
– szpary między zębami (gdy w szczęce jest za dużo miejsca);
– brak zębów (gdy nie ma zawiązków zębowych).
Na czym polega nowoczesne leczenie wad zgryzu?
Nowoczesna ortodoncja to dziedzina, której najważniejszą cechą jest personalizacja. Lekarz analizuje stan zębów i zgryzu, dzięki czemu może dopasować aparat oraz inne sposoby leczenia do potrzeb. Nie ma dwóch dokładnie takich samych nieprawidłowości zgryzu i ustawień zębów! Możesz mieć więc pewność, że terapia będzie indywidualna – tylko dla Ciebie.
Czy leczenie ortodontyczne boli? Wszystko zależy od tego, jaka metoda ma być zastosowana i jaki masz próg bólu. W większości przypadków niektóre etapy terapii są uznawane za niekomfortowe, bywają też bolesne.
Metoda leczenia ortodontycznego zawsze jest dobierana przez ortodontę. Dane rodzaje wad zgryzu wymagają trochę innych sposobów. Zgryz krzyżowy, zgryz otwarty, tyłozgryz – to tylko niektóre z zaburzeń. Dodatkowo wiele zależy od wieku pacjenta. U małych dzieci na początku stosuje się aparaty ruchome.
Aparat stały ma natomiast za zadanie przesunięcie zęba lub zębów w ustalonym wcześniej kierunku. Popularne ostatnio aparaty nakładkowe łączą wygodę wyjmowanych aparatów ze skutecznością stałych.
Istnieją również inne nowoczesne metody do rozszerzania szczęki i żuchwy, których celem jest zmiana działania mięśni warg czy policzków, a w konsekwencji rozbudowa łuków zębowych.
Nowoczesne leczenie wad zgryzu często może być niemal niewidoczne i dyskretne. Istnieje wiele możliwości, które nie rzucają się w oczy – oprócz nakładek wykorzystuje się również aparaty lingwalne oraz samoligaturujące. Na czym dokładnie polegają te rozwiązania?
Aparaty ortodontyczne a systemy nakładkowe
Aparaty nakładkowe są ostatnio bardzo popularne wśród dorosłych. Nic dziwnego – nakładek praktycznie nie widać, a dodatkowo ich używanie pozwala łatwiej zadbać o higienę (do jedzenia ściąga się aparat, a później można umyć zęby).
W tego typu leczeniu ortodontycznym ważny jest też czas. Najczęściej pięknymi i równymi zębami można cieszyć się szybciej niż w przypadku standardowych aparatów stałych. W niektórych przypadkach wystarczy nawet kilka miesięcy.
Warto jednak pamiętać, że nie każdy nieprawidłowy zgryz kwalifikuje się do leczenia tą metodą. Ortodonta na podstawie szczegółowego badania sprawdzi, czy Twoja wadę jest odpowiednia do leczenia. Jeśli tak – nakładki zostaną wykonane indywidualnie dla Ciebie po zeskanowaniu łuków zębowych.
Inne nowoczesne metody ortodontyczne
Rozwiązania z zakresu ortodoncji obejmują też inne rodzaje aparatów stałych, które można zamocować na łuku szczęki górnej lub na zęby dolne. Do najpopularniejszych możliwości należą aparaty:
– samoligaturujące – które nie mają gumek (ligatur);
– lingwalne – do zamocowania od wewnętrznej strony zębów.
Lekarz przeprowadzający leczenie ortodontyczne podejmie decyzję, czy w przypadku Twojej wady sprawdzi się któreś z tych rozwiązań.
Chcesz poprawić wygląd swojego uśmiechu? Nowoczesna ortodoncja jest spersonalizowana, a leczenie dobrane w taki sposób, żeby zapewnić Ci maksymalne możliwe efekty. Dodatkowo leczenie ortodontyczne może być częścią holistycznego podejścia do jamy ustnej.
Komentarze (0)