Afta w jamie ustnej – mała rzecz, ogromny ból

Afta to nieduża zmiana w jamie ustnej, która może wystąpić w każdym wieku. Statystycznie częściej pojawia się u kobiet niż mężczyzn. Afty są dolegliwością, która może być źródłem sporego dyskomfortu. Ich przyczyny bywają bardzo różne. Jak można leczyć afty? Czy istnieją domowe sposoby na afty? Dowiedz się!

Afta – co to jest i jak powstaje?

Afta to charakterystyczna zmiana, która pojawia się na błonie śluzowej jamy ustnej. Jest to nieduża nadżerka lub owrzodzenie. Najczęściej pojawia się na śluzówce policzków lub warg, choć u niektórych pacjentów występuje na języku, pod językiem, czy nawet na podniebieniu. Istnieją afty małe i duże. Jeśli natomiast chodzi o to, skąd się biorą afty, to bardzo często przyczyną aft małych jest niedbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Nie jest to jednak jedyny czynnik sprzyjający powstawaniu nadżerek i owrzodzeń.

Inne możliwe przyczyny aft

Nie da się ukryć, że to właśnie nieprawidłowa higiena jamy ustnej ma największy wpływ na powstawanie aft małych. Zwykle odpowiadają za nie nieleczona próchnica, choroby dziąseł, czy chociażby niepoprawne szczotkowanie zębów. Do pozostałych możliwych przyczyn aft małych zalicza się m.in.:

– uszkodzenia śluzówki;

– niewłaściwie dopasowaną protezę;

– urazy od aparatu ortodontycznego;

– alergie;

– przemęczenie;

– długotrwały stres;

– niezdrową żywność;

– uwarunkowania genetyczne;

– przyjmowanie antybiotyków.

Małe afty (afty Mikulicza) na błonie śluzowej jamy ustnej występują najczęściej, lecz co ważne – goją się bardzo szybko i nie pozostawiają blizn. Znacznie gorsze są duże afty, które są niezwykle bolesne i nierzadko osiągają średnicę nawet 3 cm. Osoby, u których występują afty duże (afty Suttona), zwykle czują się osłabione i dochodzi u nich do powiększenia węzłów chłonnych. Duże afty mogą powodować problemy z mówieniem i jedzeniem. Zwykle odpowiadają za nie m.in.:

– zaburzenia hormonalne;

– niedobory witamin i minerałów (np. żelaza lub kwasu foliowego);

– brak higieny jamy ustnej;

– zaburzenia autoimmunologiczne.

Jak wygląda afta?

Jak wyglądają afty? Wspomnieliśmy już, że afta w jamie ustnej zwykle ma niewielkie rozmiary. Może osiągać średnicę od 0,5 mm do 3 cm, choć najczęściej nie jest większa niż 5 mm. Afty są okrągłymi i płytkimi nadżerkami lub owrzodzeniami. Mogą występować pojedynczo lub w grupach. Po 1-2 dniach od pojawienia pokrywają się włóknikowym nalotem, który może przybrać kolor biały, szary lub żółty i jest otoczony czerwoną obwódką. Opisywane zmiany znikają zwykle po około 4-7 dniach.

Jak powinno przebiegać leczenie aft?

Jak leczyć aftowe zapalenie jamy ustnej? Skuteczne leczenie afty w jamie ustnej powinno rozpocząć się od wyeliminowania jej przyczyny. Zacznij zatem od jamy ustnej i wylecz ewentualne ubytki w zębach, usuń płytkę nazębną, kamień oraz każdego dnia poświęć nieco więcej czasu na dokładną higienę jamy ustnej. Aby zmniejszyć dyskomfort, powinieneś również ograniczyć sięganie po kwaśne i gorące pokarmy (mogą one działać podrażniająco na śluzówkę).

Najczęściej afty znikają same z siebie po około tygodniu. Gdy jednak afty pojawiają się u Ciebie sporadycznie i chcesz szybciej się ich pozbyć, to możesz kupić w aptece odpowiednie środki bez recepty. W leczeniu aft wykorzystuje się m.in. żele, pasty, czy płyny do płukania jamy ustnej. Tego rodzaju produkty m.in. przyspieszają gojenie i wspomagają ten proces. Gdy jednak Twoim problemem są nawracające afty lub afta nie chce zniknąć po tygodniu, to udaj się do lekarza periodontologa.

Polecane domowe sposoby na afty

Gdy co pewien czas występują u Ciebie afty w jamie ustnej, to wiedz, że możesz je leczyć domowymi sposobami, które łagodzą ból i przyspieszają gojenie. Pomocne bywa zwłaszcza płukanie jamy ustnej. Oto polecane domowe sposoby na afty:

– płukanka z roztworu soli – połącz pół łyżeczki soli ze szklanką ciepłej wody;

– napary z ziół – najlepiej sprawdzi się szałwia, rumianek, czy tymianek;

– woda utleniona – nasącz płatek kosmetyczny niedużą ilością wody utlenionej i przyłóż go do zmiany.

Jak dbać o jamę ustną? Odpowiednia profilaktyka to podstawa

Czy wiesz, że możesz zminimalizować ryzyko powstawania aft w jamie ustnej? W tym celu musisz przede wszystkim pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej. Co jest najważniejsze? Pamiętaj, aby:

– regularnie usuwać kamień nazębny;

– leczyć ubytki w zębach;

– raz na pół roku odwiedzić dentystę;

– przynajmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem) szczotkować zęby;

– używać środków do higieny jamy ustnej (m.in. nitek dentystycznych).

Oprócz tego warto wymienić twardą szczoteczkę na delikatniejszą. Należy dbać również o dietę – m.in. unikać wysokoprzetworzonej żywności i starać się zdrowo odżywiać. W przypadku niedoborów wskazane jest uzupełnienie diety w żelazo, witaminę B12, czy kwas foliowy. Staraj się także nie lekceważyć podrażnień jamy ustnej (np. będących efektem noszenia aparatu ortodontycznego).

Czy afta jest zaraźliwa?

Afta jest przyczyną wielu utrudnień w codziennym funkcjonowaniu. W związku z tym pacjenci boją się zarazić aftą. Dobrą informacją jest jednak to, że afta nie jest zaraźliwa, ponieważ taka zmiana nie jest wywołana infekcją wirusową. Oznacza to więc, że jeśli któryś z domowników walczy z aftą, to nie musi izolować się od pozostałych.

Z powyższego artykułu dowiedziałeś się, czym jest aftowe zapalenie jamy ustnej i jak możesz się go pozbyć. I choć afty zwykle są niewielkie i niegroźne, to jednak mogą bardzo uprzykrzyć życie. Dlatego, gdy tylko pojawi się u Ciebie afta, to czym prędzej sięgnij po skuteczny preparat na afty lub wypróbuj domowe sposoby, aby móc się ich szybko pozbyć.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz