W ostatnim czasie stomatologia holistyczna zyskuje na popularności. Być może spotkałeś się już z gabinetami, które oferują holistyczne leczenie stomatologiczne. Tego typu miejsca szczególną uwagę zwracają na ogólny stan organizmu pacjenta, a nie jedynie na jamę ustną. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat holistycznego leczenia stomatologicznego.
Co to jest stomatologia holistyczna?
Medycyna holistyczna opiera się na tym, że pacjent jest leczony jako złożony organizm, gdzie funkcje rozmaitych układów przecinają się i wpływają na siebie wzajemnie. Stomatologia holistyczna jest dziedziną, w której jest główny lekarz prowadzący, współpracujący z innymi lekarzami, dietetykiem klinicznym, czy fizjoterapeutą. Stanowi ona interesującą alternatywę dla standardowej opieki stomatologicznej. Zajmuje się nie tylko leczeniem zębów, ale szeroko pojęta profilaktyką jamy ustnej. W końcu nie od dziś wiadomo, że stan uzębienia i jamy ustnej w dużej mierze wpływa na zdrowie.
Czym zajmuje się dentysta w stomatologii holistycznej?
Stomatologią holistyczną zajmują się stomatolodzy ogólni, którzy stosują w swojej pracy techniki holistyczne. Tacy lekarze diagnozują, przygotowują do zabiegów i nadzorują proces rekonwalescencji. Oprócz tego kontrolują dietę, suplementację i farmakoterapię. Stomatolodzy w stomatologii holistycznej głównie zajmują się zwalczaniem i zapobieganiem próchnicy zębów, co wynika z tego, że bakterie ją wywołujące mogą odpowiadać za występowanie rozmaitych groźnych chorób.
Bakterie wywołujące próchnicę są bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą przedostać się do krwi i spowodować stany zapalne w organizmie, a nawet doprowadzić do trwałego uszkodzenia serca, czy płuc! Równie groźne są bakterie w płytce nazębnej, które mogą być przyczyną zapalenia przyzębia. Poza tym nie od dziś wiadomo, że próchnica prowadzi również do utraty zębów, a to wbrew pozorom nie jest jedynie problem natury kosmetycznej.
Braki w uzębieniu znacząco utrudniają prawidłowe żucie pokarmów. Bywają też przyczyną zmian w prawidłowym ustawieniu stawów skroniowo-żuchwowych i ich zwyrodnienia. To natomiast wpływa niekorzystnie na wygląd twarzy, ale poza tym może być przyczyną zaburzeń mowy, czy powodować bóle głowy. Jama ustna jest pierwszym odcinkiem przewodu pokarmowego odpowiedzialnym za żucie i zapoczątkowanie trawienia węglowodanów. Gdy pojawia się problem z wydajnością żucia, to mogą dołączyć kłopoty z trawieniem, czy przyswajaniem składników pokarmowych.
Powinieneś również wiedzieć, że taki stomatolog zajmuje się też usuwaniem stosowanych kiedyś wypełnień, których składniki mogą być szkodliwe dla zdrowia. Jego zadaniem jest też diagnozowanie chorób ogólnoustrojowych, ponieważ ich objawy mogą ukazywać się w jamie ustnej.
Na czym polega leczenie holistyczne?
Obecnie w wielu gabinetach stomatologicznych zapewniane jest holistyczne podejście do pacjenta. Lekarz stomatolog zatrudniony w takim miejscu oferuje nie tylko badanie zębów, ale również struktur ich otaczających, które mają na nie ogromny wpływ. Specjalista sprawdza m.in. stawy skroniowo-żuchwowe, mięśnie oraz kość otaczającą zęby. Cały proces jest dla pacjentów w pełni komfortowy. W stomatologii holistycznej stomatolog ma kompleksową wiedzę z zakresu wykonywanych przez siebie zabiegów, ale też z innych dziedzin. Jest to jednoznaczne z tym, że konsultacja u takiego lekarza prowadzi do klaryfikacji potrzeb leczniczych z zabiegów portfolio lekarza i specjalistów innych dziedzin.
Jak przedstawia się cały proces leczenia holistycznego?
Tuż po rozmowie, podczas której pacjent może opowiedzieć o swoich oczekiwaniach dotyczących leczenia zębów oraz o występowaniu niepokojących dolegliwości czy objawów, przeprowadza się szereg badań. Lekarz tłumaczy, jakie występują problemy i odpowiada na ewentualne pytania. W dobrej klinice pacjenci mogą liczyć na to, że wszystko zostanie przedstawione przystępnym językiem, a specjalista wszystko omówi na wykonanych zdjęciach (np. rentgenowskich). Szczególnie istotne jest to, że lekarz oferujący leczenie holistyczne ma wiedzę, dzięki której dostrzega potrzeby pacjenta nie tylko z zakresu stomatologii, ale także np. z logopedii, czy laryngologii. Niewielu specjalistów może pochwalić się taką umiejętnością, co wynika z faktu, iż zwykle szkolą się oni intensywnie z zakresu swoich specjalności.
Komentarze (0)