Niestety zęby nie zawsze rozwijają się w sposób prawidłowy. Jednym z takich przypadków może być ząb zatrzymany. To dość często występujący problem, z którym zmagają się zwłaszcza młode osoby w wieku 15–25 lat, ale może się on pojawić u ludzi w każdym wieku. W dodatku ząb zatrzymany czasem trudno zauważyć, bo nie zawsze powoduje nieprzyjemne objawy. Dowiedz się więcej na temat zatrzymanych zębów!
Czym jest ząb zatrzymany?
Ząb zatrzymany jest zębem, który, choć pod względem anatomicznym jest w pełni wykształcony, to jednak jego korona w ogóle nie wyrżnęła się ponad powierzchnię dziąsła lub nie wyrżnęła się w pełni. Taki problem najczęściej pojawia się w przypadku trzecich trzonowców, czyli ósemek oraz kłów, choć może dotyczyć też pozostałego uzębienia.
Istnieje ząb zatrzymany częściowo lub całkowicie. Jeśli chodzi o ząb częściowo zatrzymany, ząb jest widoczny częściowo w jamie ustnej, z kolei w przypadku zęba całkowicie zatrzymanego cały ząb otacza kość, zatem jest on całkowicie niewidoczny.
Jakie są przyczyny zatrzymanego zęba?
Przyczyny zatrzymania zęba w dziąśle lub w kości mogą być różne. Najczęściej jednak za taki problem odpowiada nieprawidłowe lub zbyt ciasne ułożenie zębów w łuku zębowym, wskutek czego ząb nie ma możliwości, aby prawidłowo się wyrżnąć. Należy wspomnieć też o sytuacjach sprzyjających zatrzymaniu zęba takich jak m.in. późne wypadnięcie zęba mlecznego, zmiany hormonalne, urazy szczęki, czy niedobory witamin. Zdarza się także, że ząb zatrzymany jest uwarunkowany genetycznie.
Objawy zatrzymanego zęba
Najłatwiej dostrzec całkowite zatrzymanie zęba, szczególnie gdy dotyczy to innych zębów niż ósemki. W takiej sytuacji można zauważyć brak danego zęba w łuku zębowym. W przypadku ósemek problem może nie być zauważalny na pierwszy rzut oka. Do najczęstszych objawów zatrzymanego zęba zalicza się:
– przewlekły ból;
– problemy z szerokim otwieraniem ust;
– stan zapalny w dziąśle nad zatrzymanym zębem;
– nieprawidłowy zgryz;
– szczękościsk;
– paradontoza;
– próchnica;
– nieprzyjemny zapach z ust.
Czy zatrzymany ząb boli?
Jeśli walczysz z zatrzymanym zębem, to możesz zmagać się też z przewlekłym bólem, który jest wynikiem ucisku na nerw znajdujący się w głębi szczęki. Mogą pojawić się także dolegliwości bólowe przy próbie szerokiego otwarcia ust, czy szczękościsk.
Jak postępować w przypadku zatrzymanego zęba?
W sytuacji, gdy dostrzeżesz u siebie objawy zatrzymanego zęba, powinieneś jak najszybciej udać się do stomatologa. Specjalista obejrzy Twoje uzębienie i zapewne powie Ci, abyś zrobił RTG zębów, które umożliwi postawienie diagnozy. Jeśli ustali się, że ząb jest zatrzymany oraz występuje ból lub ząb powoduje infekcję, to niezbędna będzie ekstrakcja, czyli usunięcie zęba z zębodołu.
Czy zawsze konieczne jest chirurgiczne usunięcie zęba zatrzymanego? Czasem jednak, gdy zatrzymany ząb nie jest zbyt głęboko osadzony w kości i ma dobrą strukturę korzenia, można spróbować go przesunąć za pomocą aparatu ortodontycznego. W takim przypadku odsłania się ząb chirurgicznie, a następnie rozpoczyna się leczenie aparatem ortodontycznym, które zwykle trwa około dwóch lat.
Co więcej, w części przypadków nie trzeba nic robić z zębem zatrzymanym! Jeśli taki ząb nie wiąże się z występowaniem żadnych objawów i nie wpływa niekorzystnie na sąsiednie zęby, to jakiekolwiek leczenie jest zbędne.
Badania i diagnostyka w przypadku zatrzymania zęba
Aby potwierdzić obecność zatrzymanego zęba w dziąśle, zwykle trzeba wykonać zdjęcie obrazowe, jakim jest pantomogram. Jest to zdjęcie radiologiczne obrazujące struktury szczęki i żuchwy. Na nim widoczne jest całe uzębienie i umożliwia ono określenie, gdzie położony jest ząb zatrzymany. Czasem zachodzi konieczność wykonania także zdjęcia tomograficznego, czyli w skrócie CBCT. To metoda umożliwiająca uzyskanie dokładnego zdjęcia 3D.
Zatrzymana ósemka – czy usuwać?
Czy usuwanie zatrzymanych zębów mądrości jest zawsze konieczne? Obecnie najczęściej usuwa się zęby mądrości zatrzymane w dziąśle. Wynika to z tego, że takie zęby mogą wiązać się z wieloma kłopotami. Nie każdy wie, że może także powodować wady zgryzu. Czy to oznacza, że zatrzymaną ósemkę trzeba usunąć jedynie wtedy, gdy występują nieprzyjemne objawy? Nie do końca, ponieważ nawet gdy tego typu objawy nie występują, to lekarze zwykle usuwają ósemki w celach profilaktycznych.
Podsumowując, wiesz już, czym jest ząb zatrzymany i jak możesz poradzić sobie z tym problemem stomatologicznym, który dotyczy naprawdę bardzo wielu osób. Nie zawsze trzeba usuwać taki ząb, choć gdy zmagasz się z zębem zatrzymanym, to z pewnością powinieneś odwiedzić gabinet stomatologiczny.
Komentarze (0)