Periodontologia jest to dziedzina stomatologii zajmująca się pochodzeniem oraz leczeniem chorób przyzębia. Pod słowem „przyzębie” kryje się wszystko to, co otacza tkanki zęba, czyli dziąsło, aparat zawieszeniowy zęba (więzadła ozębnej) oraz kość wyrostka zębodołowego. Paradontoza nazywana jest przez lekarzy zapaleniem przyzębia.
Etapy rozwoju paradontozy możemy w uproszczeniu podzielić na dwa stadia: pierwsze- zapalenie obejmujące swoim zasięgiem dziąsła (gingivitis) cechujące się odwracalnością oraz drugie- kiedy proces zapalny dotrze do kości i zapoczątkuje nieodwracalne zmiany destrukcyjne w jej obrębie. Nie należy zatem zwlekać z wizytą u stomatologa i reagować jak najszybciej na niepokojące zmiany w jamie ustnej. Badanie kliniczne oraz analiza zdjęcia rentgenowskich przez lekarza dentystę pozwoli na diagnostykę w kierunku paradontozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Skorzystaj z naszej oferty w zakresie periodontologii >>
Paradontoza – przyczyny
Choroba przyzębia rozwija się w wyniku zachwiania równowagi pomiędzy oddziaływującymi na tkanki przyzębia drobnoustrojami płytki nazębnej a mechanizmami obronnymi gospodarza. Oznacza to, że najczęstszą z przyczyn paradontozy jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Płytka nazębna, która nie jest regularnie usuwana z powierzchni zębów, przestrzeni międzyzębowych oraz rowka dziąsłowego przekształca się w kamień nazębny, który staje się siedliskiem bakterii chorobotwórczych. Bakterie te przemieszczają się w kierunku rowka dziąsłowego, który w wyniku ich działalności przekształca si ę w patologiczn ą kieszonkę dziąsłową i w ten sposób zapoczątkowany zostaje proces chorobowy. Do innych przyczyn sprzyjających pojawieniu się paradontozy należy: palenie tytoniu, obecność nieprawidłowych wype łnień sprzyjających osadzaniu się kamienia, spadek odporności, zmiany hormonalne np. w okresie ciąży oraz urazy mechaniczne. Choroby ogólne takie jak cukrzyca, osteoporoza czy białaczka również mogą sprzyjać rozwojowi zapaleniu przyzębia.
Objawy paradontozy
Objawami, które pojawiają się jako pierwsze są: zmiana zabarwienia dziąseł oraz krwawienie samoistne lub podczas nitkowania/szczotkowania. Fizjologicznie dziąsła mają kolor bladoróżowy, natomiast gdy są objęte przez proces zapalny stają si ę ciemnoczerwone lub wręcz bordowe. Krwawienie w przypadku zdrowych dziąseł nie powinno występować wcale. Niestety bardzo często pacjenci ignorują te objawy myśląc, że jest to sytuacja przejściowa. Objawami, które skłaniają pacjentów do wizyty u dentysty są: obecność ropni lub przetok, obecność recesji zębowych czyli „cofnięcia” się dziąseł, które prowadzą do odsłonięcia szyjek zębowych, a w konsekwencji do nadwrażliwości, ruchomość zębów podczas nagryzania, nieprzyjemny smak w ustach oraz nadwrażliwość dziąseł na temperaturę i bolesność. Nale ży pamiętać, że doprowadzenie do pojawienia się poważnych objawów, będzie skutkowało wydłużeniem i skomplikowaniem procesu terapeutycznego, a także podniesieniu jego kosztów.
Leczenie paradontozy
Leczenie paradontozy zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Jeżeli objawy ograniczają się tylko i wyłącznie do krwawienia proces chorobowy jest zazwyczaj odwracalny i polega na usunięciu przyczyny, którą najprawdopodobniej jest obecność kamienia nazębnego oraz na utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej. Zabieg higienizacji należy powtarzać regularnie według zaleceń lekarza dentysty. Niestety nie zawsze skutki choroby są samoistnie odwracalne. W przypadku obj ęcia procesem więzadeł przyzębia, jak i samej kości wyrostka zębodołowego leczenie wymaga
specjalistycznych zabiegów (np. root planning, kiretaż) polegających na usunięciu ze ścian obumarłych części kostniwa, nabłonka i przyczepu nabłonkowego oraz ziarniny ze ścian i dna kieszonek. W wyniku tego zabiegu dochodzi do zbliznowacenia i spłycenia kieszonki, do pokrycia jej świeżym i zdrowym nabłonkiem, ustąpienia stanu zapalnego i lepszego umocowania zęba. Zabiegi przeprowadzane są najczęściej w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu są bezbolesne.
Dowiedz się także: Ile trwa leczenie kanałowe >>
Komentarze (0)