Ile trwa leczenie kanałowe ?

Zęby zbudowane są z czterech podstawowych rodzajów tkanek. Najbardziej zewnętrzną warstwę okrywającą część koronową zęba stanowi szkliwo, korzeń pokryty jest tkanką o odmiennych właściwościach – cementem. Kolejną warstwą jest zębina, mająca zazwyczaj żółtawy odcień i będąca kilka razy grubsza niż warstwa szkliwna. Ostatnią tkanką, przez niektórych nazywaną „sercem zęba”, ze względu na to jakie pełni funkcje jest miazga zęba i to właśnie zmiany chorobowe w tej tkance mogą prowadzić do leczenia kanałowego.

leczenie kanałowe -ile trwa

Miazga wypełnia komorę zęba w obrębie korony oraz kanały w korzeniach. Zbudowana jest z wielu elementów, ale najważniejszymi z nich są nerwy odpowiedzialne za odbieranie i przekazywanie bodźców oraz naczynia krwionośne, którymi doprowadzane są związki odżywcze, a odprowadzane metabolity. Niegdyś jedynym rozwiązaniem na choroby związane z miazgą była ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie. Obecnie dążymy do tego aby zachować jak najdłużej zęby własne, a umożliwia nam to właśnie leczenie kanałowe. Polega ono na usunięciu obumarłych lub chorobowo zmienionych tkanek miazgi komorowej i korzeniowej oraz wypełnieniu kanałów obojętnym dla organizmu materiałem.

Dowiedz się więcej z naszej oferty leczenia kanałowego zębów >>

Ile właściwie trwa leczenie kanałowe? Dużo zależy od sytuacji klinicznej, przyczyny leczenia oraz od tego, ile kanałów znajduje się w zębie. Kwestia ilości kanałów również bywa zaskakująca, dlatego często standardem przed rozpoczęciem leczenia jest wykonanie trójwymiarowej tomografii komputerowej, za pomocą której  Lekarz jest w stanie dokładnie przeanalizować przebieg, szerokość i długość kanałów, krzywizny, ewentualne obliterację, czyli niedrożności, a co za tym idzie, zwiększa w ten sposób szanse na prawidłowe opracowanie i szczelne wypełnienie wszystkich  kanałów na całej długości. Po takiej wstępnej analizie lekarz może oszacować ile czasu może potrwać zabieg leczenia kanałowego i na ilu wizytach będzie się to odbywało. Współczesna stomatologia dąży do tego, aby ukończyć leczenie na jednej wizycie. Nie zawsze jest to niestety możliwe. Mając świadomość  tych wszystkich zmiennych, średnio można uznać, iż czas wizyty trwa około 1,5  godziny.

Ile trwa leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Nowoczesna endodoncja w większości przypadków opiera się na leczeniu w powiększeniu przy użyciu mikroskopu. Ma to ogromny wpływ na powodzenie terapeutyczne, ponieważ za sukces leczenia kanałowego w największym stopniu odpowiada całkowite usunięcie zakażonych tkanek oraz szczelne wypełnienie wszystkich kanałów, co bez odpowiedniego powiększenia bywa trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Czas trwania leczenia kanałowego pod mikroskopem nie różni się znacznie od czasu leczenia bez powiększenia. Różnica polega głównie na dokładności wynikającej z lepszego pola widzenia. Dlatego na pytanie: ile minut trwa leczenie kanałowe pod mikroskopem nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy pamiętać, że jest to kwestia indywidualna, wynikająca głównie z doświadczenia i poziomu pracy Lekarza.

Czas leczenia endodontycznego w bardzo dużym stopniu zależy od tego jakiego zęba ono dotyczny. Przykładowo, górne jedynki, posiadają jeden korzeń i w zdecydowanej ilości przypadków jeden, względnie szeroki kanał, co oznacza, że czas leczenia kanałowego będzie relatywnie krótszy niż w przypadku górnej szóstki, która posiada trzy korzenie i bardzo często cztery kanały. Upraszczając, czas leczenia endodontycznego koresponduje przeważnie z ilością kanałów korzeniowych. Oczywiście, decyzja dotycząca ilości wizyt należy do Lekarza dentysty.

Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo rzadko kanały mają prosty przebieg. Jedynki miewają korzeń zakrzywiony przy samym wierzchołku, natomiast szóstki mogą je mieć zakrzywione na całej długości. Skutkuje to tym, że lekarz musi być niezwykle precyzyjny w swoich działaniach, a jednocześnie delikatny. Jeżeli „chora” miazga wywołała znaczny stan zapalny w okolicy wierzchołka, lekarz może odroczyć wypełnianie takiego kanału, na rzecz założenia opatrunku z antybiotykiem, co wydłuży czas leczenia o kolejną wizytę. Proces opracowywania kanałów jest niezwykle ważny, ponieważ w jego wyniku pozbywamy się bakterii, które spowodowały chorobę miazgi. Proces wypełniania kanału jest równie istotny, wymaga dokładnej znajomości długości kanału, ponieważ niedopełnienie go w okolicy wierzchołka może również skutkować ponowym pojawieniem się zapalenia. Wszystkie poruszone tutaj aspekty leczenia kanałowego mają ogromny wpływ na czas jego trwania.

Sprawdź także : Jak wygląda chirurgiczne usuwanie ósemek >>

Komentarze (0)

Zostaw komentarz