Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami. Jak nad tym zapanować?

Zgrzytanie zębami brzmi jak coś niezbyt groźnego i nie zawsze łączone jest z chorobą. Tymczasem okazuje się, że istnieje specjalne określenie na nieświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami – bruksizm. Czym konkretnie jest i jak sobie z nim radzić?

Bruksizm – co to jest?

Jest to pojęcie dość mało znane. Najprościej mówiąc, bruksizm to nieświadoma praca mięśni żucia.

Problem ten dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn. Zaobserwowano również, że częstotliwość jego występowania zależy od wieku – zgrzytanie zębami pojawia się przeważnie u osób w przedziale wiekowym 16–45 lat. Po czym poznasz, że również Ciebie dotyczy tego typu problem?

Wśród najczęstszych dolegliwości związanych z bruksizmem wymienia się m.in.:

  • nadwrażliwe dziąsła i zęby;
  • ból szczęki;
  • starte zęby;
  • ból głowy po przebudzeniu;
  • zmniejszoną ruchomość stawu skroniowo-żuchwowego;
  • charakterystyczne „trzaski” podczas przeżuwania;
  • krwawienie z dziąseł;
  • uczucie napięcia 

Niektóre objawy są na tyle nieswoiste, że często szuka się ich przyczyny gdzie indziej. Wyróżnia się wśród nich m.in. nawracające bóle głowy oraz gałek ocznych (niekiedy przypominają migrenę), szumy uszne, a także ból karku, pleców i ucha.

Wiele osób lekceważy bruksizm, mówiąc, że to tylko uciążliwe zgrzytanie zębami. To błąd! Jeśli nie podejmiesz leczenia, konsekwencje mogą być poważne. Przewlekłe dolegliwości bólowe obniżają jakość życia i mają negatywny wpływ zarówno na sferę rodzinną, jak i zawodową. Do tego dochodzą problemy z zębami – stają się one bardziej podatne na nadwrażliwość i próchnicę. Poza tym starte zęby wyglądają nieestetycznie, a przez to mogą obniżać pewność siebie.

Zgrzytanie zębami – jak sobie z tym radzić?

Zgrzytanie i zaciskanie zębów jest uciążliwe. Przez to, że prowadzi m.in. do różnych dolegliwości bólowych, ma negatywny wpływ na samopoczucie. Aby zapobiec przykrym konsekwencjom, warto wiedzieć, jak sobie z nim radzić.

Jak się okazuje, w dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmaga się z tym problemem. Zaobserwowano, że stał się on bardziej powszechny w czasie pandemii. Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że jednym z głównych czynników predysponujących do bruksizmu jest przewlekły stres. Oprócz niego problem z nieświadomą pracą mięśni żuchwy może pojawić się w wyniku:

  • nałogowego palenia papierosów;
  • nadmiernego picia alkoholu;
  • źle dobranych wypełnień ubytków zębowych i protez;
  • wad zgryzu;
  • częstego żucia gumy;
  • niedoboru magnezu;
  • depresji;
  • zaburzeń lękowych.

Dieta przy bruksizmie

Jeśli wiesz, że Twój tryb życia jest daleki od zaleceń lekarzy i dietetyków, możesz wprowadzić kilka zmian zmniejszających ryzyko bruksizmu. Ważne, żebyś zerwał z nałogiem palenia papierosów, nadmiernym spożywaniem alkoholu, a także włączył do diety produkty bogate w magnez (np. pieczywo pełnoziarniste i płatki zbożowe, nasiona roślin strączkowych, banany, szpinak, orzechy, pestki dyni).

Bruksizm a depresja i zaburzenia lękowe

W przypadku, gdy cierpisz na depresję czy zaburzenia lękowe, powinieneś jak najszybciej zgłosić się po pomoc do specjalisty. Pomoże on dobrać odpowiedni sposób leczenia (farmakoterapię, psychoterapię), a to z kolei przełoży się na skuteczną walkę z uciążliwym zgrzytaniem zębami.

Pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego ma również uzupełnienie niedoborów magnezu. Poza tym warto włączyć do diety inne produkty polecane w przypadku leczenia depresji i zaburzeń lękowych. Są to m.in. te, które stanowią dobre źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin z grupy B (przede wszystkim B1, B6, B12): orzechy, nać pietruszki, kiełki pszenicy, owoce cytrusowe czy brokuły.

Co jeszcze możesz zrobić?

Jedną z głównych przyczyn bruksizmu jest przewlekły stres. Dlatego, aby pozbyć się uciążliwych dolegliwości, znajdź sposób na relaks, który będzie najbardziej skuteczny w Twoim przypadku. Mogą być to np. spacery, słuchanie spokojnej muzyki, relaksująca kąpiel, czy ulubiona aktywność ruchowa (taniec, nordic walking, jazda na rowerze). Pomocne są także różne techniki relaksacyjne np. ćwiczenia oddechowe, joga.

W radzeniu sobie z uciążliwym zgrzytaniem zębami pomóc mogą także specjalne ćwiczenia, które mają na celu rozluźnienie mięśni – dobra informacja jest taka, że możesz wykonywać je bez wychodzenia z domu. Jeśli nie chcesz ćwiczyć samodzielnie, zgłoś się do specjalisty, który zajmuje się fizjoterapią stomatologiczną. W przypadku, gdy u podłoża problemu ze zgrzytaniem zębami leży depresja, czy stany lękowe warto połączyć ją z psychoterapią.

Zobacz także : Odsłonięte szyjki zębowe – żel, maść, czy wizyta u dentysty?

Komentarze (0)

Zostaw komentarz