Odsłonięte szyjki zębowe: żel, maść czy wizyta u dentysty?

dentysta

Czy odsłonięte szyjki zębowe mogą prowadzić do utraty zębów? Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak poważne mogą być konsekwencje bagatelizowania tej dolegliwości! Próchnica, rozchwiane zęby, a nawet ich utrata – zobacz, jak zadbać o odsłonięte szyjki, by uniknąć przykrych konsekwencji. Jak zauważyć objawy odsłoniętych szyjek i co zrobić w takiej sytuacji?

Jak rozpoznać odsłonięte szyjki zębowe?

Wiele osób zgłasza się do stomatologa po tym, jak zauważają, że ich dziąsła obniżyły się – sprawia to, że zęby wizualnie stają się “dłuższe”, co stanowi niekorzystny defekt kosmetyczny. Naszą uwagę może również zwrócić pojawienie się nadwrażliwości zębów: podczas spożywania potraw gorących lub zimnych, słodkich i kwaśnych pojawia się ból. Mogą wystąpić też krwawienia i opuchnięcia dziąseł, a także – nieprzyjemny zapach z ust.

Co jest przyczyną odsłoniętych szyjek zębowych? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi – gdyż przyczyny mogą być bardzo różne.

  • Nieodpowiednia technika szczotkowania zębów, osady, kamień nazębny – wszystko to prowadzi do cofania się dziąseł.

  • – Przyczyną odsłoniętych szyjek zębowych może być też paradontoza, czyli stan zapalny przyzębia. Dziąsła stają się zaczerwienione, obrzęknięte i krwawiące, a jeśli nie zadbamy o leczenie – może dojść nawet do utraty zębów! Paradontoza rozwija się, gdy na naszych zębach zalegają duże złogi nieusuwanego od dawna kamienia nazębnego i poddziąsłowego. Sposobem na uniknięcie choroby są więc regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Domowe sposoby nie pomogą!

  • Ubytki klinowe – to kolejna przyczyna odsłonięcia szyjek zębów. Są to uszkodzenia zębów, zlokalizowane na granicy korony i korzenia zęba, mówiąc obrazowo – tuż przy dziąsłach. Ich powstawanie najczęściej jest konsekwencją przeciążenia zębów.

  • Utracone zęby, bruksizm, wady zgryzu – wszystkie te przypadłości sprawiają, że zęby narażone są na duże przeciążenia. Nieprawidłowe ich ustawienie w jamie ustnej to problem, który będzie się pogłębiał, jeśli nie zadbamy o odpowiednie leczenie. Implanty zębowe i leczenie ortodontyczne – z wykorzystaniem aparatów na zęby – często są postrzegane jedynie jako korekcja defektów estetycznych. Nie jest to prawdą – wady zgryzu mogą prowadzić do nasilania się wielu dolegliwości – takich, jak na przykład odsłonięte szyjki.

Jak leczyć odsłonięte szyjki zębowe?

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych rozpoczyna się zawsze od próby eliminacji czynników, które doprowadziły do problemu. Stomatolog zadba więc o usunięcie nalotu i kamienia, a także przyjrzy się naszym nawykom dotyczącym dbania o codzienną higienę jamy ustnej. Dowiemy się, w jaki sposób prawidłowo szczotkować zęby i jakiej szczoteczki należy używać. By zęby były czyszczone jeszcze dokładniej, powinniśmy również zacząć stosować na co dzień nić dentystyczną oraz irygator. Jeśli przyczyną jest wada zgryzu – konieczne może się okazać rozpoczęcie leczenia ortodontycznego.

W zaawansowanych przypadkach stosuje się leczenie chirurgiczne, które z wykorzystaniem różnych metod – takich jak na przykład przeszczep dziąsła – umożliwia przywrócenie linii dziąseł do prawidłowego stanu. Choć takie zabiegi mogą być bardzo skuteczne – lepiej zadbać o leczenie na wcześniejszym etapie choroby, dzięki czemu unikniemy rekonwalescencji, kosztownych procedur, i z całą pewnością – zbędnego stresu.

Żele i maści na odsłonięte szyjki zębowe: czy to pomaga?

Nadwrażliwość zębów, która pojawia się przy odsłonięciu szyjek zębowych, jest nieprzyjemną dolegliwością. Wielu z nas stara się więc poradzić sobie z nią domowymi sposobami – by nie odczuwać dyskomfortu. Sięgamy wtedy po żele i maści, które mają zlikwidować problem. Czy jest to skuteczne rozwiązanie?

Preparaty, które są stosowane przez osoby z odsłoniętymi szyjkami zębów, mają za zadanie zmniejszenie odczuwania przez nas nadwrażliwości. Korzystanie z takich metod może faktycznie sprawić, że ból i dyskomfort zmniejszy się – jednak nie wpływa zupełnie na poprawę stanu dziąseł i zębów. Może to się okazać zdradliwe – czując mniejszy ból, zapomnimy o problemie, który nadal będzie się pogłębiał. Maści, pasty i żele mogą więc przynieść chwilową ulgę – jednak w żadnym wypadku nie zastąpią wizyty u stomatologa. To mało skuteczne rozwiązanie, które ostatecznie może przynieść nam więcej szkód, niż korzyści. Nie warto tracić czasu na próby rozwiązania problemu na własną rękę – spotkanie z dentystą to jedyny sposób na realne leczenie i powstrzymanie rozwoju choroby!

Problem odsłoniętych szyjek zębów może dotknąć każdego – niezależnie od wieku. Ta dolegliwość może wynikać z wielu przyczyn: każda dolegliwość wymaga nieco innego leczenia. Jeśli zauważysz u siebie objawy odsłoniętych szyjek – nie zwlekaj z wizytą u specjalisty!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz