Co warto wiedzieć o leczeniu retencyjnym u ortodonty?

Aparaty ortodontyczne wykorzystuje się do leczenia wad zgryzu. To właśnie one umożliwiają uzyskanie pięknego uśmiechu. Jednak pacjenci, którzy zdecydują się na leczenie ortodontyczne, muszą pamiętać o tym, że po ściągnięciu takiego aparatu konieczne jest wdrożenie retencji. Jak wygląda leczenie retencyjne u ortodonty? Na czym ono polega? Dowiedz się więcej na ten temat!

Co to jest leczenie retencyjne?

Etap leczenia retencyjnego rozpoczyna się tuż po zdjęciu stałego aparatu ortodontycznego. Polega on na zastosowaniu aparatów retencyjnych, które stosuje się po to, aby utrwalić uzyskane efekty po wielomiesięcznym noszeniu aparatu stałego.

Retencja ortodontyczna – co oznacza?

Retencja ortodontyczna uznawana jest za jeden z najważniejszych elementów leczenia ortodontycznego. Polega na stabilizacji i utrwaleniu uzyskanych efektów. Jeśli zastanawiasz się, od czego zależy trwałość efektów noszenia aparatu ortodontycznego, to wiedz, że właśnie od prawidłowej retencji, zatem absolutnie nie możesz zaniedbać tej kwestii. Obecnie podczas retencji znajdują zastosowanie aparaty retencyjne stałe i ruchome.

Rodzaje retencji

Jeśli chodzi o rodzaje aparatów retencyjnych, to można wymienić ich kilka różnych. Można je podzielić na retainery ruchome i stałe. Każdy aparat retencyjny jest skuteczny, ale ważne jest, aby stosować się do wszelkich zaleceń lekarza. Niemniej istotne jest regularne noszenie aparatu retencyjnego (o czym zapomina wielu pacjentów).

Retainer stały

Retainar stały to bardzo często stosowane rozwiązanie w gabinetach ortodontycznych. Ma on postać druta retencyjnego, który przykleja się na wewnętrznej powierzchni zębów. Nie jest widoczny i pacjent nie musi pamiętać o jego regularnym zakładaniu, co można uznać za duże plusy. Ten rodzaj retencji znajduje zastosowanie szczególnie na ostatnim etapie leczenia m.in. stłoczeń, czy diastemy. Niestety stały aparat retencyjny ma też wadę – utrudnia higienę zębów.

Retainer ruchomy

Ortodonci korzystają także z ruchomych aparatów retencyjnych. Te różnią się między sobą przede wszystkim budową i materiałem, z jakiego zostały wykonane. Do ruchomych rozwiązań należą m.in.:

– płytki Hawleya – akrylowe płytki z klamrami, które sprawiają, że nie przesuwają się w jamie ustnej;

– płytki Schwarza – stworzone z akrylowej podstawy i klamer, które utrzymują aparat na zębach;

– płytki termoformowalne – są to przezroczyste szyny, które obejmują całe powierzchnie zębów

Jak przebiega leczenie retencyjne wad zgryzu?

W kwestii leczenia retencyjnego należy całkowicie zaufać ortodoncie, który zna historię konkretnego pacjenta i wie, jakie rozwiązanie będzie najskuteczniejsze. Gdy nadejdzie dzień, w którym pacjent pożegna się ze swoim stałym aparatem ortodontycznym, zostaną pobrane wyciski, dzięki którym specjalista będzie mógł dopasować odpowiedni aparat retencyjny, jeśli potrzebna będzie ruchoma retencja. W wielu przypadkach jednak najlepiej sprawdza się drut retencyjny, a ten może być już przyklejony na wewnętrznej stronie zębów na tej samej wizycie, po wcześniej wykonanej higienizacji jamy ustnej, umożliwiającej usunięcie kamienia nazębnego.

Dlaczego ważna jest retencja po leczeniu ortodontycznym?

Niezastosowanie retencji po leczeniu ortodontycznym może być opłakane w skutkach. Należy mieć na uwadze, że wady zgryzu lubią nawracać, gdy tylko zęby będą chciały powrócić do swoich dawnych pozycji. W związku z tym leczenie retencyjne jest niezbędne u wszystkich pacjentów ortodontycznych, choć czas jego trwania może być różny w zależności od konkretnego przypadku. Warto podkreślić, że osoby, które zdecydowały się na aparat ortodontyczny w nastoletnim wieku, mogą liczyć na krótsze leczenie retencyjne. Sytuacja wygląda odwrotnie jeśli chodzi o osoby dorosłe – u nich leczenie retencyjne trwa kilka miesięcy lub lat, a czasem całe życie. Oczywiście każdy przypadek jest inny, dlatego obowiązkowo należy uczęszczać na wizyty kontrolne po zdjęciu aparatu, podczas których specjalista może ocenić, czy zęby pracują prawidłowo i czy pacjent wciąż powinien nosić retencję. Pamiętaj o tym wszystkim i nie pozwól, aby wada zgryzu zaczęła się odnawiać!

Jak dbać o zęby, nosząc aparat retencyjny?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezwykle istotna w trakcie leczenia retencyjnego, niezależnie od tego, jaki będziesz miał rodzaj retainera. Wszystko po to, aby nie dopuścić do nagromadzenia się bakterii i rozwoju próchnicy. Jeśli chodzi o ruchome aparaty retencyjne, to zasady dbania o zęby są standardowe. Musisz regularnie szczotkować zęby, używając do tego pasty do zębów. Niezbędne jest też czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, a do tego idealnie nadaje się nić dentystyczna. Pamiętaj też o myciu aparatu wyjmowanego z ust – możesz do tego używać pasty do zębów i bieżącej letniej wody. Higiena jamy ustnej jest trudniejsza, jeśli masz stały retainer – w takiej sytuacji zalecamy konsultację ze specjalistą, który wytłumaczy i pokaże, jak czyścić retainer i zęby w trakcie leczenia retencyjnego.

Podsumowując, wiesz już, na czym polega leczenie retencyjne. Pamiętaj, że wyleczenie zgryzu to jedno, natomiast utrzymanie uzyskanych efektów to drugie. Jeśli chcesz się cieszyć pięknym uśmiechem przez długie lata, to podejdź na poważnie do tematu retencji, która jest po to, aby zachować właściwe ułożenie zębów, wypracowane podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Gdy zaniedbasz tę kwestię, to niestety możliwy jest nawrót wady zgryzu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz