W stomatologii stosuje się różne pomocne akcesoria, a jednym z nich jest koferdam. To inaczej ślinochron, który wykorzystuje się w celu izolacji zębów podczas przeprowadzania leczenia kanałowego i innych zabiegów dentystycznych. Stanowi doskonałą alternatywę dla wałeczków z ligniny, które umieszcza się między zębami a dziąsłami w celu wchłaniania nadmiaru śliny. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, z którego dowiesz się m.in. czym dokładnie jest i jak działa koferdam.
Czym jest koferdam?
Powszechnie wiadomo, że podczas przeprowadzania zabiegów stomatologicznych niezbędna jest wiedza i precyzja, ale oprócz tego równie ważne jest stosowanie odpowiednich narzędzi takich jak np. koferdam. To nic innego jak nieduży kawałek gumy lateksowej lub bezlateksowej (silikonowej), którego zadaniem jest zabezpieczanie zęba w trakcie zabiegu – np. podczas leczenia endodontycznego lub leczenia próchnicy. Wspomniana guma jest dostępna w różnych rozmiarach, grubościach i kolorach.
Do czego służy koferdam?
Koferdam to narzędzie, które służy przede wszystkim do odizolowania obszaru przeprowadzanego zabiegu stomatologicznego od pozostałej części jamy ustnej. Głównym zadaniem tego akcesorium jest wchłanianie nadmiaru śliny w trakcie trwania zabiegu. Koferdam sprawia, że dentysta zyskuje lepszą widoczność pola operacyjnego.
Warto wiedzieć, że bez niego leczenie kanałowe z zastosowaniem mikroskopu zabiegowego byłoby prawie nie do wykonania! Oprócz tego dzięki temu akcesorium możliwe jest stworzenie bariery aseptycznej, uzyskanie większego dostępu do pola operacyjnego, zaoszczędzenie czasu, zabezpieczenie pacjenta przed powstaniem urazów jamy ustnej, ale co najważniejsze: osiągnięcie najlepszych efektów leczenia dentystycznego.
Kiedy stomatolog korzysta z koferdamu?
Koferdam znajduje zastosowanie przy wykonywaniu różnych zabiegów. Stomatolodzy korzystają z tego narzędzia zwłaszcza wtedy, gdy zachodzi konieczność izolacji leczonego zęba lub konkretnego obszaru jamy ustnej, aby uzyskać bardziej widoczny obszar leczenia i uniknąć przedostawania się śliny do pola zabiegowego. Dentyści stosują koferdam dentystyczny m.in.:
– przy leczeniu ubytków;
– przy odbudowach zębów;
– przy leczeniu endodontycznym (przy leczeniu kanałowym);
– przy leczeniu próchnicy;
– przy lakowaniu bruzd;
– przy zabiegach z zakresu stomatologii estetycznej.
W jaki sposób używa się koferdamu?
Jak wygląda proces zakładania koferdamu? Na samym początku specjalista musi dobrać odpowiednią i pasującą do zęba klamrę. Następnie przystępuje do wycięcia w koferdam otworu i założenia tak, aby przez otwór przechodził leczony ząb. Warto tutaj podkreślić, że bardzo ważne jest, aby dobrać odpowiednią wielkość otworu, aby zagwarantować dokładną izolację leczonego zęba. Przed zabiegiem dentysta zakłada specjalną klamrę dostosowaną do wielkości i kształtu leczonego zęba, a w kolejnym kroku naciąga koferdam na ramkę (która jest wokół ust pacjenta).
Gdy koferdam zostanie już założony, trzeba odwrócić brzegi gumy w kierunku kieszonki przy pomocy nakładacza i nitki dentystycznej. Każdy stomatolog powinien pamiętać też o tym, aby sprawdzić szczelność i ewentualnie ją poprawić (np. poprzez obwiązanie szyjki zęba nicią dentystyczną). Co więcej, warto wiedzieć, że każdy specjalista może mieć swój sposób zakładania koferdamu. Sposoby mogą się różnić metodą zakładania gumy nałożonej na klamrę, czy kolejnością zakładania klamer i gumy.
Co jest jeszcze istotne podczas zakładania koferdamu?
Powinno znajdować się na nim jak najmniej zmarszczek. Sposób założenia koferdamu powinien zależeć też od tego, jaki zabieg będzie wykonywany, bowiem przy leczeniu kanałowym istotne jest, aby koferdam był założony w taki sposób, by odizolowany był tylko leczony ząb, zaś w przypadku leczenia ubytków pole operacyjne powinno być szersze (dlatego też koferdam zakładany jest w taki sposób, aby przez dziurę wystawał nie tylko leczony ząb, ale też zęby, które do niego przylegają).
Przeciwwskazania do stosowania koferdamu
Bardzo dobrą informacją jest to, że nie ma żadnych przeciwwskazań do mocowania koferdamu w jamie ustnej. Oczywiście pamiętaj, że jeśli jesteś uczulony na lateks, to koniecznie musisz zgłosić ten fakt specjaliście. W takim przypadku zostanie użyta po prostu guma bezlateksowa. Należy też podkreślić, że proces zakładania koferdamu nie jest nieprzyjemny dla pacjenta. Nie powoduje także trudności z oddychaniem, choć w przypadku pacjentów ze schorzeniami górnych dróg oddechowych koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ułożenie gumy. Chodzi tutaj o to, że nie może ona zakrywać nosa pacjenta i tym samym utrudniać oddychania.
Z powyższego artykułu dowiedziałeś się już, czym jest koferdam. To akcesorium, które z pewnością bardzo ułatwia pracę stomatologom, ale najważniejsze jest to, że gwarantuje znacznie większą dokładność, skuteczność i lepsze efekty leczenia.
Komentarze (0)