Jak powinno wyglądać dziąsło po wyrwaniu zęba? Ile się goi?

Ekstrakcja zęba to często wykonywany zabieg w gabinecie stomatologicznym, który nie należy do zbyt przyjemnych. Dziąsło po wyrwaniu zęba może być opuchnięte, zaczerwienione i bolesne. Pacjenci czasem skarżą się również na uciążliwą nadwrażliwość zębów. Jak dokładnie wygląda rana po wyrwanym zębie? Jak długo utrzymują się dolegliwości bólowe? Jak przebiega proces gojenia się dziąsła po wyrwaniu zęba? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zachęcamy do krótkiej lektury!

Dziąsło po wyrwaniu zęba – jak wygląda?

Tuż po zabiegu nazywanym ekstrakcją zęba zębodół wypełnia się krwią. Następnie w ciągu kilku do kilkunastu minut tworzy się galaretowaty skrzep w zębodole – jest on potrzebny, aby proces gojenia się rany przebiegał prawidłowo. Jest to naturalny opatrunek dla świeżej rany.

Bardzo ważne jest, aby nie doszło do zerwania lub rozpuszczenia skrzepu, ponieważ mogłoby to wydłużyć czas gojenia się rany po wyrwanym zębie, spowodować uszkodzenia naczyń krwionośnych i tkanek miękkich oraz wiele innych komplikacji. Jednym z najczęstszych jest ropne zapalenie zębodołu, będące skutkiem wypłukania się skrzepu. Wówczas pojawia się silny ból.

Po zabiegu ekstrakcji zęba możesz dostrzec, że dziąsło będzie opuchnięte, bolesne i nadwrażliwe. Tego typu dolegliwości jednak nie występują rutynowo, zatem nie muszą pojawić się u każdego pacjenta.

Ile utrzymuje się ból dziąseł po wyrwaniu zęba?

To, jak długo utrzymuje się ból dziąseł po usunięciu zęba, jest uzależnione od kilku czynników. W tym aspekcie istotny jest m.in. stan dziąseł, rodzaj zęba, czy poziom skomplikowania zabiegu. Nie bez znaczenia jest też to, czy konieczne jest nacięcie dziąsła w celu odsłonienia korzeni zębowych. Najczęściej silny ból występuje kilka godzin po zabiegu i trwa parę dni, choć czasem utrzymuje się nawet dwa tygodnie.

Jak długo goi się dziąsło po usunięciu zęba?

Ile trwa gojenie jamy ustnej po ekstrakcji zęba? Jeśli rana po usunięciu zęba zostanie prawidłowo zszyta i będzie odpowiednio pielęgnowana, to proces gojenia będzie trwał około 7–10 dni. Warto jednak podkreślić, że wpływ na czas gojenia się dziąsła ma również wiek pacjenta – im starszy, tym więcej potrzeba czasu. Innym ważnym czynnikiem są schorzenia przewlekłe, które mogą wydłużyć okres gojenia dziąsła.

Jak można złagodzić ból po wyrwaniu zęba?

Ból po wyrwaniu zęba może być naprawdę dokuczliwy, lecz na szczęście możesz go skutecznie złagodzić. Przede wszystkim pamiętaj, aby postępować zgodnie ze wszelkimi zaleceniami otrzymanymi od stomatologa. Z pewnością lekarz wskaże także jakie leki warto przyjmować i wystawi odpowiednią receptę. W terapii uzupełniającej pomocne mogą być leki przeciwbólowe bez recepty dostępne w aptekach – np. paracetamol lub ibuprofen. Nie sięgaj natomiast po aspirynę, ponieważ ma ona działanie przeciwzakrzepowe. Lekarze bardzo często przepisują także pacjentom antybiotyki czy leki przeciwbólowe na receptę, które zapewniają komfort i ograniczają możliwość wystąpienia objawów bólowych do najczęściej kilku dni po zabiegu.

Jak dbać o higienę jamy ustnej po ekstrakcji zęba?

Po zabiegu usunięcia zęba koniecznie musisz przestrzegać zaleceń stomatologa. To nieskomplikowane wskazówki, które są niezwykle pomocne, jeśli chodzi m.in. o zabezpieczenie skrzepu przed zerwaniem. Nie zapomnij o odpowiedniej higienie jamy ustnej po ekstrakcji zęba. Ważne jest, aby:

– nie płukać jamy ustnej w pierwszej dobie po zabiegu (mogłoby to spowodować niestabilność skrzepu);

– unikać intensywnego mycia zębów w ciągu pierwszych 24 godzin po zabiegu. Po upływie tego czasu należy regularnie, lecz delikatnie szczotkować zęby, omijając lożę po usuniętym zębie.

Oprócz pamiętania o prawidłowej higienie w jamie ustnej powinieneś stosować się do innych przydatnych porad. Warto:

– wybierać miękkie i zdrowe posiłki, nie wymagające nadmiernego żucia;

– w razie potrzeby sięgnąć po leki przeciwbólowe;

– unikać palenia papierosów i picia alkoholu – spowodowane jest to tym, że używki powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i tym samym utrudniają gojenie się dziąsła;

– spać z głowo ułożoną wysoko;

– nie opalać się;

– ograniczyć do minimum wysiłek fizyczny.

Wiesz już, jak wygląda dziąsło po wyrwaniu zęba i jak długo może goić się rana po takim zabiegu. Mimo że większość osób obawia się zabiegu usunięcia zęba, to wiedz, że zwykle po jego przeprowadzeniu nie pojawiają się uciążliwe i nieprzyjemne objawy. Najczęściej występują one jedynie wtedy, gdy pacjent nie dba odpowiednio o higienę jamy ustnej po zabiegu lub wystąpią komplikacje.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz