Jak przebiega pierwsza wizyta u ortodonty?

Pierwsza wizyta u ortodonty często wiąże się z dużym stresem i lękiem. Często bowiem utożsamia się ją z wizytą u stomatologa, gdzie już sama kontrola może wywoływać niemały niepokój. W rzeczywistości jednak pierwsza wizyta u ortodonty wcale nie jest taka straszna i co więcej – jest bezbolesna.

Chcesz zdecydować się na leczenie ortodontyczne? Niebawem planujesz udać się na spotkanie z lekarzem ortodontą? Koniecznie zatem przeczytaj nasz artykuł, w którym podpowiadamy, jak przebiega pierwsza wizyta u ortodonty.

Kiedy niezbędne jest leczenie ortodontyczne?

Skoro rozważasz umówienie się na wizytę u ortodonty, to z pewnością masz ku temu swoje powody. Zanim spotkasz się ze specjalistą, to dobrze zastanów się, jaki masz problem i po co udajesz się do gabinetu ortodontycznego. To istotne, abyś znał swoje oczekiwania względem leczenia i mógł je przekazać lekarzowi, dzięki czemu ten znajdzie najlepsze rozwiązanie problemu.

Do gabinetu ortodontycznego trafiają osoby z różnych przyczyn. Zwykle jednak chodzi o kwestie estetyczne – w końcu w dzisiejszych czasach każdemu zależy na tym, aby cieszyć się perfekcyjnym uśmiechem i prostymi zębami. Nierzadko jednak leczenie ortodontyczne jest konieczne ze względów medycznych.

Co natomiast można uznać za główne wskazania do leczenia ortodontycznego u osób dorosłych? Najczęściej jest to niewłaściwe ustawienie uzębienia, krzywy zgryz, zgrzytanie zębami, planowane leczenie protetyczne, czy wady wymowy. Lekarz ortodonta to również specjalista, do którego można otrzymać skierowanie od innego lekarza (np. stomatologa).

Wizyta u ortodonty – powody, które wskazują, że warto zgłosić się na konsultację ortodontyczną

Odczuwanie dyskomfortu w otoczeniu jamy ustnej i uzębieniu zdecydowanie nie jest normą. Jakie jednak objawy powinny skłonić nas do tego, aby zgłosić się do lekarza ortodonty? Jeśli chodzi o osoby dorosłe, to niepokojące mogą być takie sygnały jak m.in.:

– zbyt duże stłoczenie zębów,

– duże szpary między zębami,

– dolegliwości bólowe w stawie skroniowo-żuchwowym,

– zgrzytanie zębami,

– ścieranie się zębów,

– wada wymowy.

W przypadku dzieci również powinny zaniepokoić nas powyższe objawy. Oprócz tego u najmłodszych powodem do wizyty u ortodonty jest asymetria w rysach twarzy, stale otwarta buzia, oddychanie ustami, czy złe nawyki (np. obgryzanie paznokci).

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ortodonty?

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty? Wbrew pozorom nie jest taka straszna, jak mogłoby się wydawać! Najczęściej na niej ustala się plan leczenia ortodontycznego i przeprowadza badanie stanu jamy ustnej. Dlatego, zanim udasz się na spotkanie z lekarzem ortodontą, to koniecznie pamiętaj, aby dogłębnie zadbać o higienę jamy ustnej. Jeśli posiadasz wyniki badań RTG (np. pantomogram), to warto, abyś zabrał je ze sobą.

Leczenie bardzo często opiera się na wykorzystaniu aparatu ortodontycznego, jednak ten może zostać założony jedynie na zdrowe zęby. W związku z tym tuż przed wizytą u ortodonty warto wybrać się do stomatologa, który wykona okresowy przegląd i ewentualnie uzupełni ubytki (jeśli takowe będą).

Jak wygląda pierwsze spotkanie z ortodontą?

Pierwsza wizyta u ortodonty ma jedynie charakter informacyjny. W jej trakcie lekarz rozmawia z pacjentem i ustala z nim cele leczenia. Bardzo ważną częścią takiego spotkania jest badanie jamy ustnej, zębów oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Istotne jest określenie przyczyny wady zgryzu, zwłaszcza u dzieci, dlatego podczas pierwszej wizyty w gabinecie ortodontycznym specjalista zwraca uwagę na to, jak pacjent mówi i czy zmaga się ze złymi nawykami.

Pokrótce wiesz już, jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty. Bez obaw – wszelkie badania wykonywane podczas spotkania są nieinwazyjne i bezbolesne, natomiast cała konsultacja trwa zwykle zaledwie 30 minut! W zależności od gabinetu ortodontycznego, do którego się wybierasz, może okazać się, że lekarz od razu wykona gipsowy model zgryzu i zdjęcia rentgenowskie, dzięki którym będzie mógł wykonać pomiary. Na kolejnej wizycie specjalista przedstawi indywidualny plan leczenia.

Dlaczego warto leczyć wady zgryzu?

Leczenie wad zgryzu jest konieczne z wielu powodów. Nieleczony nieprawidłowy zgryz, a dokładniej krzywe, stłoczone lub nachodzące na siebie zęby mogą znacząco utrudniać przestrzeganie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. W takim przypadku trudno dokładnie wyczyścić wszystkie powierzchnie zębowe za pomocą szczoteczki, a to przekłada się na większe ryzyko wystąpienia m.in. próchnicy, czy paradontozy.

Nieprawidłowo ułożone zęby mogą też szybciej się ścierać, kruszyć oraz ułamywać. Jeśli zaniedbasz ten aspekt zdrowia, to narażasz się również na inne problemy m.in. z przeżuwaniem pokarmów, prawidłową wymową, oddychaniem, czy na powikłania w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Dodajmy do tego fakt, iż nieprawidłowości w obrębie szczęki często są źródłem kompleksów i obniżonej pewności siebie.

Ile kosztuje pierwsza wizyta u ortodonty?

Najczęściej pierwsza wizyta u ortodonty kosztuje między 150 a 300 złotych. Nie jest to jednak duży wydatek, mając na uwadze koszta, które będzie trzeba ponieść później. W końcu decydując się na leczenie ortodontyczne, trzeba zapłacić nie tylko za wizyty kontrolne, ale też za aparat, zdjęcie aparatu i założenie retainera.

Z powyższego artykułu dowiedziałeś się już, jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty. Zapewniamy, że nie ma czego się bać! Zacznij leczenie ortodontyczne już dziś – nie warto zwlekać, ponieważ tego typu leczenie przebiega dużo łatwiej u dzieci i nastolatków niż u dorosłych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz