Jakie są przyczyny krwawienia dziąseł?

Krwawienie z dziąseł to dość często występujący problem, który zazwyczaj bywa bagatelizowany. Taka dolegliwość może wystąpić np. przy szczotkowaniu zębów lub samoistnie. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że krwawiące dziąsła mogą być objawem różnych chorób. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najczęstsze przyczyny krwawienia dziąseł oraz sprawdź, jak sobie z tym radzić.

Krwawienie dziąseł – przyczyny

Czy zdarzyło Ci się zauważyć, że podczas szczotkowania zębów lub jedzenia krwawią Ci dziąsła? To częsty problem, który może być nie tylko nieprzyjemny, ale również sygnalizować obecność innych, poważniejszych schorzeń jamy ustnej. W tym artykule przedstawiamy najczęstsze przyczyny krwawienia dziąseł oraz skuteczne metody leczenia i zapobiegania temu problemowi.

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Za jedną z najczęstszych przyczyn tej dolegliwości uznaje się nieprawidłową higienę jamy ustnej. Stosowanie niewłaściwej techniki mycia zębów i używanie do tego nieodpowiedniej szczoteczki prowadzi do bolesnego podrażnienia dziąseł. Za krwawienie dziąseł mogą odpowiadać też bakterie, których nadmiar prowadzi do powstawania płytki nazębnej, zaś ta może przekształcić się w kamień nazębny. Natomiast nieusuwany kamień stanowi doskonałe miejsce bytowania bakterii, a tutaj już krótka droga do powstania próchnicy.

Paradontoza

Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia to przewlekła dolegliwość, która atakuje dziąsła i tkanki otaczające ząb. Najczęściej za rozwój paradontozy odpowiada nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Odkładająca się płytka nazębna z czasem gromadzi się na zębach i stopniowo przekształca się w kamień nazębny, czyli siedlisko chorobotwórczych bakterii. Po upływie pewnego czasu rozwijają się stany zapalne i powstają kieszonki przyzębia, a do nich przedostają się niebezpieczne bakterie, które odpowiadają za stopniowe zmiany odsłoniętych korzeni i struktur utrzymujących ząb w zębodole. To prowadzi do tego, że zęby stają się bardziej ruchome i wypadają.

Przyjmowane leki

Takie objawy jak krwawienie, obrzęk, czy przerost dziąseł obserwują u siebie także osoby przyjmujące różne leki – np. na nadciśnienie tętnicze, depresję, astmę, alergię, czy padaczkę. Częste sięganie po tego typu leki może być przyczyną mniejszej produkcji śliny i zapalenia jamy ustnej.

Niedobory witaminowe

Innym powodem, dla którego dziąsła krwawią, mogą być niedobory witaminowe. Jeśli zauważasz, że są one także nabrzmiałe i tkliwe, to warto sprawdzić, czy czasem nie zmagasz się z niedoborem witamin, szczególnie witaminy C i witaminy K.

Jak leczy się krwawiące dziąsła?

Tego typu dolegliwości leczy się przede wszystkim poprzez oczyszczenie zębów ze złogów. Czasami dentysta decyduje się też na wygładzenie korzeni, co przekłada się na zminimalizowanie odkładania się płytki nazębnej. W najpoważniejszych przypadkach lekarze dentyści przepisują antybiotyk. Co warto wiedzieć: w leczeniu chorób dziąseł i przyzębia specjalizuje się periodontolog.

Jak zapobiegać krwawieniu dziąseł?

Cierpienie na krwawienie dziąseł może być uciążliwe i może prowadzić do poważniejszych problemów związanych z jamą ustną, takich jak paradontoza czy utrata zębów. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak skutecznie zapobiegać krwawieniu dziąseł. W tym artykule podzielimy się niektórymi skutecznymi strategiami, które pomogą Ci utrzymać zdrowe dziąsła i uniknąć tego nieprzyjemnego problemu. Chcesz dowiedzieć się, jak możesz zapobiegać krwawieniu dziąseł? Poznaj zatem kilka wskazówek!

Prawidłowa higiena jamy ustnej

Wiesz już, że krwawienie dziąseł to często efekt nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Aby zatem zapobiegać tej dolegliwości, należy dbać o dokładne szczotkowanie zębów i oczyszczanie powierzchni między zębami za pomocą nici stomatologicznej. Zęby należy szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Działając w ten sposób, usuwasz bakterie, które mogą odpowiadać za stan zapalny dziąseł. Jeśli zmagasz się już ze stanem zapalnym, to najlepszym wyborem będzie szczoteczka miękka lub średnia. Pamiętaj jednak, aby nie rezygnować ze szczotkowania zębów!

Regularne wizyty u stomatologa

Problemy z krwawiącymi dziąsłami mogą być naprawdę uciążliwe, ale możesz się przed nimi uchronić, pamiętając o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym. Przynajmniej dwa razy w roku powinieneś odwiedzić swojego dentystę, który przeprowadzi badanie wewnątrzustne – te z kolei umożliwia wykrycie ewentualnych zmian na wczesnym etapie rozwoju. Podczas regularnych wizyt możliwe jest również usuwanie płytki i kamienia nazębnego.

Płukanie jamy ustnej

Innym sposobem na zapobieganie krwawieniu zębów i dbanie o zdrowie jamy ustnej jest stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Są to pomocne produkty, które zmniejszają stan zapalny dziąseł i zapobiegają krwawieniu. Dodatkowo zapewniają świeży oddech. W sklepach znajdziesz szeroki wybór specjalistycznych płynów do płukania jamy ustnej, ale możesz też spróbować samodzielnie zrobić taki produkt z wykorzystaniem ziół.

Zdrowa dieta

Aby zapobiegać krwawieniu dziąseł, warto też zadbać o stosowanie zdrowej diety. Jeśli będziesz sięgał po zdrową żywność i dostarczał dziąsłom potrzebne składniki odżywcze, to na pewno zauważysz poprawę stanu jamy ustnej. Czego natomiast trzeba unikać? Na pewno cukrów prostych (nasilających zapalenie dziąseł) i używek – mocna kawa, czy papierosy to zdecydowanie zły wybór. Poza tym warto odpuścić sobie spożywanie twardych i ostro zakończonych kawałków jedzenia, ponieważ mogą one spowodować bolesne podrażnienia, czy nawet uszkodzenia dziąseł.

Z powyższego artykułu wiesz już, jakie są najczęstsze przyczyny krwawienia dziąseł. Zazwyczaj za tę dolegliwość odpowiada nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Pamiętaj jednak, że jest wiele sposobów na zapobieganie tej chorobie – przedstawiliśmy Ci je powyżej i zdecydowanie warto je wdrożyć w swoje życie, aby nie musieć zmagać się z takim problemem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz