Licówki porcelanowe – kiedy warto w nie zainwestować?

Gdy Twoje uzębienie nie jest równe, pełne i białe, a Tobie marzy się piękny uśmiech, to powinieneś rozważyć założenie licówek na zęby. Możesz zdecydować się na licówki porcelanowe lub kompozytowe. Największą popularnością cieszą się jednak licówki porcelanowe. Zachęcamy do przeczytania krótkiego artykułu, z którego dowiesz się m.in. jakie są ich zalety i kiedy są one dobrym wyborem!

Licówki – co to takiego?

Licówka to bardzo cienki płatek, który nakłada się na powierzchnię zęba przy użyciu specjalnego kleju. Jest szybkim sposobem na to, aby ukryć różnego rodzaju niedoskonałości. To bardzo popularne rozwiązanie stomatologii estetycznej, które opiera się na stałej korekcie zębów do celów estetycznych. 

Decydując się na licówki, możesz nadać swoim zębom pożądany kształt, wydłużyć je lub skrócić, zamaskować przebarwienia, uzyskać oczekiwaną barwę, a nawet usunąć uszczerbienia! Zapewniają rewelacyjne efekty mimo minimalnej ingerencji w tkanki twarde zęba. 

Licówki na zęby mogą być wykonane z różnych materiałów. Wyróżnia się m.in. licówki porcelanowe i kompozytowe. Nie da się jednak ukryć, że pacjenci zwykle wybierają licówki porcelanowe, co wynika z ich licznych zalet.

Zalety licówek porcelanowych

Licówki porcelanowe na zęby są bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz poprawić wygląd zewnętrzny zębów – zarówno pojedynczych, jak i całych grup oraz zyskać piękny, zdrowy uśmiech. Porcelana to materiał, który cechuje niezwykła trwałość i estetyka. Świetnie imituje wygląd szkliwa i prezentuje się naturalnie, dlatego ten rodzaj licówek cieszy się niemalejącą popularnością. 

Bardzo ważne jest to, że licówki porcelanowe tworzone są na wymiar, dzięki czemu w pełni dopasowuje się je do wielkości i kształtu pozostałych zębów. Dodatkowo są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli zdecydujesz się na korektę uśmiechu tą metodą, to wiedz, że licówki najprawdopodobniej posłużą Ci nawet kilkanaście lat, więc opłaca się je wybrać. Co więcej, licówki mogą wzmocnić słabe zęby i zapewnić im ochronę przed uszkodzeniami i próchnicą.

Kiedy się zdecydować na licówki?

Licówki porcelanowe stosowane w celu poprawy estetyki wyglądu zębów, doskonale sprawdzają się, gdy chcesz:

  • poprawić kształt zębów przednich;
  • ukryć ukruszenia zęba;
  • zamaskować przebarwienia;
  • skrócić lub wydłużyć zęby;
  • wyrównać zęby krzywe lub obrócone;
  • zmienić kolor zębów;
  • pozbyć się diastemy;
  • zakryć duże wypełnienie po leczeniu zęba.

Dodatkowo pamiętaj, że licówki powinno zakładać się wyłącznie na zdrowe zęby. Nie wolno ich nakładać na zębach  u pacjentów, którzy mają niewyleczoną próchnicę, czy walczą z chorobami dziąseł. Ponadto przeciwwskazaniem są wady zgryzu.

Przed założeniem licówek – jak się przygotować?

Zanim możliwe będzie założenie licówek porcelanowych, niezbędna jest wizyta konsultacyjna u lekarza. W jej trakcie stomatolog omówi wszystkie najważniejsze kwestie związane z przebiegiem leczenia, przeprowadzi wywiad, zbada zęby (to istotne, aby móc wykryć ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu) oraz wykona zdjęcie panoramiczne zębów. Jest to także czas na to, aby pacjent określił swoje oczekiwania względem rezultatu zabiegu. Podczas konsultacji stomatologicznej ustala się dokładny plan i zakres procedury. Na tej samej wizycie możliwe jest od razu usunięcie kamienia nazębnego i osadów.

Jak wygląda zabieg nakładania licówek porcelanowych?

Jeśli podczas konsultacji zostało wszystko ustalone, to w trakcie kolejnej wizyty stomatolog przystępuje do dokładnego przygotowania zębów. Przeprowadza szlifowanie zębów, które odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Wówczas dobiera się także odpowiedni odcień licówki, a później – wykonuje się wyciski, na podstawie których technik dentystyczny przygotuje dopasowane nakładki. Na koniec tej wizyty lekarz zakłada licówki tymczasowe na zęby pacjenta do czasu następnej wizyty. 

Podczas kolejnej wizyty, gdy będą już gotowe licówki, istotne jest, aby sprawdzić ich kształt, odcień oraz dopasowanie. Jeśli okaże się, że wszystko jest w jak najlepszym porządku, a pacjent je akceptuje, to stomatolog przystępuje do ich zakładania przy pomocy specjalnego cementu. Następnie utrwala się je lampą emitującą wiązkę świetlną, a później usuwa  nadmiar cementu i ostatecznie sprawdza się zgryz. 

Zwykle, aby zmienić wygląd zębów za pomocą licówek porcelanowych, wystarczą 2–3 wizyty u lekarza, choć w niektórych przypadkach możliwe jest przeprowadzenie całej procedury nawet na jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym. 

Z powyższego artykułu dowiedziałeś się, kiedy warto zainwestować w licówki porcelanowe. Mimo że nie są one najtańszym rozwiązaniem – kosztują średnio od 800 do 1500 złotych za ząb, to jednak mogą zagwarantować Ci piękny uśmiech, który odejmie wiele lat, a dodatkowo doda pewności siebie, zatem zdecydowanie warto się na nie zdecydować, gdy nie jesteś zadowolony z wyglądu swoich zębów. Pamiętaj jednak, aby na korektę wyglądu zębów udać się do zaufanego gabinetu stomatologicznego.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz