Zdrowe dziąsła są jasnoróżowe, bezbolesne i nie krwawią – nawet w trakcie szczotkowania. Główną ich funkcją jest utrzymanie zębów w odpowiednim miejscu. Chronią ponadto uzębienie przed uszkodzeniami oraz działaniem bakterii. Są zatem bardzo ważne, żeby Twój uśmiech był zdrowy i atrakcyjny. Czy jednak poświęcasz im odpowiednio dużo uwagi? Przeczytaj, jakie są najczęstsze choroby dziąseł i w jaki sposób zadbać o tę niedocenianą część jamy ustnej!
Co warto wiedzieć o dziąsłach?
Dziąsła są częścią błony śluzowej jamy ustnej. Razem z ozębną, cementem korzeniowym i kością wyrostka zębodołowego tworzą przyzębie. Dziąsło to zgrubiała oraz mocno unaczyniona tkanka, która ma utrzymywać i chronić zęby.
Jeśli w tej okolicy pojawiają się problemy, zęby mogą np. zacząć się chwiać. Jeżeli z kolei masz ubytki w uśmiechu, dziąsła w danym miejscu stopniowo zanikają. Kondycja dziąseł, a w zasadzie całego przyzębia, mocno wpływa zatem nie tylko na wygląd Twojego uśmiechu, lecz także – i przede wszystkim – na stan zębów oraz całego organizmu.
W jaki sposób pielęgnować przyzębie i zapobiec chorobom dziąseł? Pamiętaj, żeby:
– dbać o higienę jamy ustnej – regularnie szczotkować zęby, czyścić przestrzenie międzyzębowe (nicią dentystyczną, irygatorem), korzystać z płynu do płukania;
– kontrolować stan zębów i dziąseł u dentysty – warto udać się na wizytę minimum raz na pół roku (specjalista wykona też oczyszczanie oraz piaskowanie);
– konsultować każdy niepokojący objaw ze stomatologiem – im szybciej zaczniesz leczyć chorobę dziąseł, tym lepiej dla Twojego uśmiechu. Tą częścią jamy ustnej zajmuje się periodontolog.
Czym są choroby przyzębia?
Choroby przyzębia to po prostu grupa chorób tej części tkanek w jamie ustnej (i związany z nimi przewlekły stan zapalny). Szacuje się, że dotyczą nawet 6 mld ludzi na świecie – czyli prawie wszystkich dorosłych. W jednym z polskich badań wykazano, że tylko 1% Polaków w wieku 35–44 lat nie ma żadnych problemów z przyzębiem!
Najczęściej na początku pojawiają się symptomy związane z chorobą dziąseł. Ten stan nie jest jeszcze tak zaawansowany, ponieważ dotyczy jedynie części tkanek. To ostatni dzwonek, żeby dokładnie zadbać o regularność higieny jamy ustnej.
Gdy dochodzi do dalszego rozwoju choroby dziąseł, może wystąpić zapalenie przyzębia, które jest stanem bardziej rozległym. Obejmuje także ozębną i kość wyrostka zębodołowego.
Pierwsze objawy choroby dziąseł to przede wszystkim krwawienie i zaczerwienienie. Najczęstszym winowajcą okazują się odkładające się kamień nazębny i złogi.
Zapalenie dziąseł
Zapalenia dziąseł należą do początkowych etapów chorób przyzębia, które można najłatwiej i najszybciej wyleczyć. Schorzenie pojawia się nawet po kilku dniach narażenia na działanie płytki bakteryjnej.
Zwykle wiąże się z nieprawidłową higieną jamy ustnej – płytka jest miękkim osadem m.in. z jedzenia i rozwijających się w szybkim tempie bakterii. Nieusuwana płytka bakteryjna zamienia się w kamień nazębny. Sprzyja również powstawaniu próchnicy czy nieprzyjemnego zapachu z ust.
Zapalenie dziąseł zwykle wywołuje obrzęk, zaczerwienienie, a także krwawienie dziąseł podczas szczotkowania czy nawet jedzenia. Aby pozbyć się zapalenia, niezbędne jest po prostu usunięcie czynnika, który je wywołuje – im szybciej, tym lepiej. Zazwyczaj oprócz zadbania o higienę najlepiej udać się do stomatologa na profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego.
Zapalenie przyzębia
Polskie badania wskazują, że aż 16% Polaków w wieku 35–44 lat cierpi z powodu zaawansowanego zapalenia przyzębia. Do wystąpienia choroby prowadzi nieleczone zapalenie dziąseł. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, a w razie potrzeby – szybka reakcja, dzięki której unikniesz rozwinięcia się problemu.
Rozwój choroby powoduje również uszkodzenie włókien ozębnej i zanik kości wyrostka zębodołowego. To z kolei prowadzi np. do odsłonięcia korzeni oraz szyjek zębowych.
Jakie są objawy zapalenia przyzębia? Do najczęstszych należą:
– obrzęk dziąseł;
– nadwrażliwość dziąseł;
– krwawienie w trakcie szczotkowania;
– cofanie się dziąseł;
– nadwrażliwość związana z odsłonięciem szyjek zębowych;
– ruchomość zębów;
– w skrajnych przypadkach wypadanie zębów.
Przyczyny chorób w obrębie jamy ustnej
Najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. To właśnie ona w większości przypadków powoduje wystąpienie płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, które bezpośrednio działają na dziąsła. Z tego powodu tak ważne jest regularne szczotkowanie zębów (najlepiej po każdym posiłku), korzystanie z nici dentystycznych lub irygatorów, a także płynów.
Ryzyko wystąpienia choroby przyzębia wzrasta też u osób, które:
– palą papierosy;
– mają stresujący tryb życia;
– chorują na cukrzycę;
– mają znacznie obniżoną odporność.
Istnieją też inne czynniki ryzyka chorób w obrębie jamy ustnej, na które nie masz wpływu. To wiek (starsze osoby są bardziej narażone na wystąpienie zapalenia), a także dziedziczenie.
Czy choroby dziąseł są groźne?
Nieleczone zapalenia w jamie ustnej mogą wiązać się m.in. z osłabieniem zębów, rozchwianiem ich, a nawet wypadnięciem. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, w jaki sposób teoretycznie zwykła choroba dziąseł wpływa na kondycję całego ciała. Dlaczego warto dbać o przyzębie poprzez regularną i poprawną higienę?
Choroby w jamie ustnej są stanem zapalnym, który nie pozostaje obojętny w zakresie zdrowia organizmu. Badania wykazują, że nieleczone zapalenie dziąseł i przyzębia zwiększa ryzyko zachorowania na wiele chorób lub zaostrza ich przebieg. Wśród nich znajdują się m.in. schorzenia układu sercowo-naczyniowego, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca i osteoporoza.
Przykładowo u pacjentów z chorobami przyzębia aż o 25% zwiększa się ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej (w porównaniu z osobami bez takich problemów w jamie ustnej).
A to nie wszystko. Zapalenie przyzębia u kobiet w ciąży może wiązać się z obniżeniem masy urodzeniowej dziecka, a nawet przedwczesnym porodem!
Jak leczyć choroby dziąseł?
Jeśli zauważysz pierwsze objawy zapalenia dziąseł, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Dzięki temu zadbasz o stan jamy ustnej, a pośrednio także o swoje zdrowie.
Najczęstsze metody leczenia obejmują:
– Pokrycie chirurgiczne recesji (czyli stanu, gdy dziąsła odsuwają się od zębów) – po usunięciu kamienia i nalotów periodontolog odtwarza i pogrubia linię dziąsła, wykorzystując np. tkanki pobrane z podniebienia. Rodzaj zabiegu zawsze jest dobierany indywidualnie, a leczenie może być później uzupełnione np. o protetykę.
– Kiretaż – inaczej root planing. Zabieg kiretażu opiera się na oczyszczeniu z kamienia, resztek itp. kieszonki przyzębnej (czyli szczeliny między zębem a dziąsłem), a później wygładzeniu korzenia zęba, by nie osadzały się tam bakterie. Stosuje się kiretaż otwarty (po nacięciu dziąsła) lub zamknięty (bez nacinania dziąseł).
– Regenerację kości – w przypadku zaawansowanych chorób przyzębia może dojść do zaniku dziąseł i kości, które można odbudować przy pomocy preparatów kościotwórczych i kościozastępczych przed wstawieniem implantu.
Warto jednak przeciwdziałać już we wczesnym stadium choroby. Na szczęście dolegliwościom dotyczącym dziąseł i przyzębia można łatwo zapobiec. Pomoże Ci w tym prawidłowa higiena jamy ustnej. Szczotkowanie, nitkowanie, stosowanie płynu – to wszystko obniży ryzyko wystąpienia zapalenia. Regularne kontrole u lekarza specjalisty i usuwanie kamienia to kolejne kroki na drodze do zdrowego uśmiechu.
Komentarze (0)