Odklejony zamek w aparacie ortodontycznym – co robić w takiej sytuacji?

Podczas leczenia wady zgryzu dość często zdarzają się różnego rodzaju awarie aparatu ortodontycznego, mimo że jest on wykonywany z bardzo wysokiej jakości materiałów. Nie jest to jednak jednoznaczne z tym że nie ulega awariom. Jeśli ten problem wystąpi u Ciebie, to nie wpadaj w panikę, ponieważ większość awarii da się usunąć w trakcie kilkuminutowej wizyty w gabinecie ortodontycznym. Dowiedz się, jak postępować, gdy zdarzy się awaria aparatu ortodontycznego, a także jakie awarie zdarzają się najczęściej!

Awaria aparatu ortodontycznego – co robić, jak działać?

Gdy zauważysz, że aparat ortodontyczny uległ awarii, to absolutnie nie możesz tego bagatelizować. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie, który zdecyduje, czy niezbędna jest wcześniejsza wizyta, czy jednak problem nie jest na tyle poważny i może poczekać do zaplanowanej wizyty kontrolnej. Specjalista zapewne przekaże także dodatkowe zalecenia, do których należy się zastosować.

Każda awaria aparatu ortodontycznego wymaga kontaktu z lekarzem ortodontą, ponieważ może mieć ona znaczący wpływ na proces leczenia wady zgryzu. Bardzo często okazuje się, że z pozoru mała awaria spowodowała cofnięcie się uzyskanych już efektów.

Zignorowanie problemu, jakim jest awaria aparatu ortodontycznego, w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do uszkodzenia całego urządzenia, przez co zajdzie konieczność ponownego założenia aparatu ortodontycznego i poniesienia nowych kosztów.

Najczęstsze awarie aparatu ortodontycznego

Jakie są najczęstsze awarie aparatu ortodontycznego? Wynikają one z budowy i elementów, z jakich złożone jest to urządzenie. Pacjenci najczęściej zgłaszają problemy z odklejonym zamkiem, czy przesuniętym łukiem. Przeczytaj więcej o tym, z jakimi awariami aparatu może wiązać się leczenie ortodontyczne!

Przesunięty łuk

Do gabinetów ortodontycznych często trafiają pacjenci, którzy zgłaszają uszkodzenie aparatu polegające na przesunięciu łuku. Taka awaria w trakcie leczenia ma związek z przesuwaniem się zębów i naruszaniem łuków w różnych sytuacjach takich jak np. spożywanie pokarmów.

Gdy zdarzy się sytuacja, że dojdzie do przesunięcia łuku, to możesz spróbować samodzielnie wsunąć delikatnie łuk z powrotem na właściwe miejsce. Jednak co ważne – gdy poczujesz opór, to absolutnie tego nie rób i po prostu umów wizytę u ortodonty. Oczekując na termin, możesz zabezpieczyć końcówkę drucika woskiem ortodontycznym, aby ta nie powodowała podrażnień jamy ustnej.

Odklejony zamek w aparacie ortodontycznym

Do najczęstszych awarii aparatu ortodontycznego zaliczamy odklejony zamek w aparacie. Do odklejenia zamka może dojść praktycznie na każdym etapie leczenia wady zgryzu i noszenia aparatu ortodontycznego. Taki problem zwykle pojawia się, gdy pacjent nagryzie twardy pokarm – np. jabłko.

Co odpowiada za odklejanie się zamków? Właściwości kleju, którego ortodonci używają do mocowania zamków. Został on stworzony w taki sposób, aby aparat mógł “pracować” z zębami. Jednocześnie klej podczas jego zdejmowania zamka nie może powodować uszkodzeń szkliwa. I choć odklejony zamek nie jest zagrożeniem dla zdrowia zębów, to jednak może denerwować, gdy nie da się go wyciągnąć, dlatego zalecamy jak najszybszą wizytę u ortodonty.

Pęknięta ligatura

Ligatury to charakterystyczne elementy dla metalowych aparatów ortodontycznych. Te “kolorowe gumki” niestety dość szybko się zużywają i pękają. W takiej sytuacji nie ma możliwości, aby pacjent samodzielnie wymienił uszkodzoną ligaturę. Niezbędna jest wizyta u ortodonty, a do jej czasu warto stosować wosk ortodontyczny.

Kiedy niezbędna jest pomoc lekarza?

Niezależnie od tego, jaka zdarzy się awaria aparatu ortodontycznego, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym ortodontą, który stwierdzi, czy potrzebna jest pilna wizyta w gabinecie, czy też może to poczekać do czasu wizyty kontrolnej. Nigdy nie należy samodzielnie podejmować decyzji dotyczącej tego, czy niezbędna jest pomoc lekarza, czy też nie.

Jak uniknąć awarii aparatu ortodontycznego?

Choć awarie aparatu ortodontycznego nie należą do rzadkości podczas leczenia ortodontycznego, to jednak wielu z nich da się uniknąć. Najważniejsze jest, aby pacjent stosował się do zaleceń ortodonty, aby uzyskać szybsze efekty i uniknąć awarii podczas leczenia. Jak można zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia?

Przede wszystkim należy unikać produktów spożywczych, których spożywanie najczęściej prowadzi do uszkodzenia aparatu ortodontycznego. Mianowicie chodzi tutaj o jabłka, krówki, czy orzechy, a więc bardzo twarde pokarmy. Istotnym elementem jest też usunięcie szkodliwych nawyków takich jak np. obgryzanie długopisu. Podstawą jest też prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej. Można również sięgać po dostępne na rynku akcesoria stworzone dla osób noszących aparat ortodontyczny.

Z powyższego artykułu dowiedziałeś się, co robić, kiedy odpadnie zamek w aparacie ortodontycznym, a także przeczytałeś o kilku innych najczęstszych awariach tego urządzenia w trakcie leczenia ortodontycznego. Mogą się one wydarzyć u każdej osoby, która nosi aparat ortodontyczny. Dlatego też zawsze warto mieć przy sobie wosk, który w przypadku takich awarii jest nieocenioną pomocą.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz