Marzysz o pięknym uśmiechu? Chcesz zadbać o zdrowie jamy ustnej? W takim razie udaj się do zaufanego gabinetu stomatologicznego! Na samym początku niezbędne będzie jednak stworzenie odpowiedniego, indywidualnego planu leczenia stomatologicznego, dzięki któremu m.in. zmniejsza się ryzyko komplikacji. Dowiedz się więcej o planie leczenia stomatologicznego!
Plan leczenia stomatologicznego – o co w tym chodzi?
Plan leczenia stomatologicznego to po prostu pisemnie stworzony harmonogram zabiegów, które są niezbędne, aby uzyskać pożądany efekt zdrowotny. Takie podsumowanie tworzy się zawsze indywidualnie dla każdego pacjenta. Jest ono niezbędne szczególnie w przypadku pacjentów zmagających się z szerszymi problemami zdrowotnymi, których leczenie musi poprzedzić szczegółowe rozpoznanie i zaplanowanie. Dzięki planowi leczenia stomatologicznego cały skomplikowany proces leczenia zostaje przedstawiony w sposób zrozumiały i prosty dla pacjenta.
Kiedy pacjent otrzymuje plan leczenia?
Pacjent poznaje cały plan leczenia stomatologicznego podczas wizyty konsultacyjnej, czyli wtedy, gdy po raz pierwszy spotyka się ze stomatologiem. Podczas takiego spotkania specjalista jest w stanie określić problem, z jakim zmaga się pacjent, a także jego źródło. W trakcie ustalania kompleksowego planu leczenia pod uwagę bierze także potrzeby i oczekiwania pacjenta, aby dobrać jak najlepsze rozwiązanie. Należy zaznaczyć jednak, że czasami plan leczenia stomatologicznego jest przedstawiany pacjentowi dopiero na drugiej wizycie.
Zalety płynące z planu leczenia
Jakie zalety ma kompleksowy plan leczenia stomatologicznego? Jedną z najważniejszych jest to, że cały proces leczenia staje się po prostu przewidywalny. Wówczas jest też niewielkie ryzyko pojawienia się komplikacji. Osoba leczona ma wszystko dokładnie opisane, wie, jakie czynności będą wykonywane, dzięki czemu może w prosty sposób zrozumieć, dlaczego są one koniecznością. Dobrze przygotowany plan leczenia stomatologicznego wpływa też korzystnie na komunikację ze stomatologiem i pozwala uniknąć spornych sytuacji.
Jak powinien wyglądać kompleksowy plan leczenia stomatologicznego, czyli jakie ma elementy?
Kompleksowy plan leczenia stomatologicznego powinien składać się z takich elementów jak:
– diagnoza medyczna;
– ustalenie celu leczenia;
– ustalenie sposobu leczenia – m.in. w harmonogramie są informacje dotyczące ilości zębów w jamie ustnej, które trzeba wyleczyć, czy lista niezbędnych zabiegów;
– harmonogram leczenia – zawiera informacje m.in. o tym, jak długo będzie trwało leczenie stomatologiczne;
– informacja o rokowaniach i ryzykach.
Jak wygląda przygotowanie planu leczenia stomatologicznego?
Stworzenie odpowiedniego planu leczenia jest dość proste, ale wiąże się z potrzebą przeprowadzenia kilku kroków. W jakiej kolejności wykonuje się te kroki?
– konsultacja – zwykle polega na przeprowadzeniu wywiadu ogólnomedycznego. Specjalista zapoznaje się z problemami stomatologicznymi oraz oczekiwaniami dotyczącymi efektów leczenia. Na tym etapie często wykonuje się także zdjęcie panoramiczne RTG;
– ocena stanu jamy ustnej – lekarz ocenia stan zębów pod kątem ich kształtu, rozmieszczenia, a także ewentualnych ubytków. Jeśli pacjent ma wypełnienia, to ocenia także ich jakość. Oprócz tego sprawdza stan korzeni zębów, czy obecność stanów zapalnych. Dopiero po tym może przystąpić do tworzenia planu leczenia stomatologicznego;
– tworzenie planu leczenia stomatologicznego – po wykonaniu powyższych czynności lekarz może przedstawić już plan leczenia bądź umówić następną wizytę. Jeśli wcześniej nie został on przedstawiony, to lekarz przedstawia harmonogram na drugiej wizycie. Czasem zachodzi też konieczność jego konsultacji z lekarzami różnych specjalności, np. z ortodontą lub endodontą. Po zapoznaniu się pacjent
Indywidualna analiza to podstawa do planu leczenia
Niestety wielu pacjentów myśli, że jest w stanie samodzielnie postawić diagnozę i nawet stworzyć plan leczenia. Jednak absolutnie nie jest to możliwe, bowiem uwarunkowania anatomiczne jamy ustnej każdej osoby są zróżnicowane. Zatem nawet jeśli masz kolegę, który zmaga się z takim samym problemem stomatologicznym, to wcale nie jest powiedziane, że Wasze plany leczenia stomatologicznego będą takie same. Z tego powodu w cenionych gabinetach stomatologicznych wspomniane plany leczenia zawsze tworzy się indywidualnie. Tylko w ten sposób można osiągnąć pożądane efekty u każdego pacjenta.
Podsumowując, wiesz już, jak ważny jest plan leczenia stomatologicznego. Jest to zestawienie wszystkich najważniejszych informacji dotyczących leczenia – znajdziesz w nim zakres, przebieg, koszty leczenia oraz oczekiwania pacjenta. Dzięki takiemu planowi leczenia można uzyskać trwałe wyniki i pozbyć się problemów stomatologicznych na wiele lat!
Komentarze (0)