Przywrócenie uśmiechu. Czym zastąpić utracone zęby?

Ubytki w uzębieniu mogą być wywołane np. chorobą, wypadkiem czy wiekiem. Dla wielu osób to powód do znacznego spadku pewności siebie. Nowoczesne metody odbudowują jednak uśmiech – i to nawet w trakcie kilku wizyt u specjalisty. Implanty zębowe pozwalają przymocować np. korony, mosty i protezy.

Takie rozwiązania wyglądają naturalnie i są wygodne na co dzień. Dzięki nim zadbasz o swój zgryz, a także pozbędziesz się kompleksów. Czym zastąpić utracone uzębienie i jak wszczepia się implant zęba? Sprawdź!

Implanty zębów – kiedy je stosować? 

Implanty zębowe to takie elementy, których zadaniem jest imitacja korzenia zęba. To na nich można zamontować później korony, mosty czy protezy i odbudować uśmiech. Zwykle implanty mają formę śrub wykonanych z tytanu. Są wytrzymałe i dają wiele możliwości dalszych prac.

Kiedy warto zastosować implanty zębów? Taka opcja sprawdzi się u Ciebie, jeśli z jakiegoś powodu nie masz części naturalnego uzębienia – gdy brakuje jednego lub większej liczby zębów. Są one wykorzystywane m.in. przez pacjentów po chorobie, wypadku, w starszym wieku czy u osób z wrodzonymi wadami zgryzu. Sprawdzają się też, gdy konieczne było usunięcie naturalnego zęba.

Nowoczesne implanty zębów:

– są bardzo trwałe i stabilne – dzięki czemu możesz jeść, uprawiać sport i żyć jak wcześniej;

– zapewniają estetyczny i naturalny wygląd – co znacznie zwiększa pewność siebie i zmniejsza kompleksy;

– imitują korzenie zębowe – dzięki czemu dbają o prawidłowy układ kości i zgryz, a także zapobiegają zanikowi kości;

– umożliwiają prawidłowe przeżuwanie jedzenia – co pośrednio pozwala zadbać też o trawienie;

– są łatwe do utrzymania w czystości – wystarczy dbać o nie jak o swoje zęby naturalne;

– umożliwiają stałe przymocowanie wypełnień – dzięki czemu nierzadko można uniknąć szlifowania zdrowych zębów;

– umożliwiają zastosowanie elementów poprawiających retencję (utrzymanie na miejscu) protez ruchomych – co znacznie poprawia komfort użytkowania protezy na co dzień.

Na implancie mocuje się zwykle korony, mosty lub protezy. Ich kolor oraz kształt dobierane są tak, by zapewnić wysoką naturalność i jednocześnie estetyczny wygląd.

Pojedynczy ubytek – co na niego zastosować? 

Pojedynczy ubytek to zwykle luka w jamie ustnej, która obejmuje jeden lub kilka zębów – niekoniecznie obok siebie. Najczęściej taki problem dotyczy osób, które straciły ząb w wypadku czy z powodu konieczności wyrwania go.

Istnieje kilka możliwości odbudowy utraconego uzębienia na implantach zębowych. W zależności od Twojej sytuacji, problemu, wieku i stanu jamy ustnej specjalista zaproponuje Ci najlepsze rozwiązanie. Najczęściej do uzupełniania pojedynczych ubytków stosuje się przede wszystkim:

– odbudowę 1:1 – na jednym implancie budowana jest jedna korona zębowa;

– mosty protetyczne – które pozwalają odbudować zwykle od 1 do 3 zębów w jednym łuku.

Implanty zębowe to więc trwała baza do umocowania korony lub mostu w przypadku pojedynczych ubytków. To wypełnienia stałe, przeznaczone do używania przez wiele lat i niemożliwe do samodzielnego usunięcia. Czym różnią się te rozwiązania?

Odbudowa 1:1

To mocowanie korony na implancie. Pozwala precyzyjnie stworzyć nowy ząb w miejsce naturalnego. Najczęściej jest on lokowany między dwoma zdrowymi naturalnymi zębami. Specjalista wykorzystuje implant imitujący korzeń, koronę (zwykle ceramiczną) oraz łącznik.

Takie rozwiązanie pozwala stosunkowo szybko cieszyć się nowym zębem, który wygląda bardzo naturalnie i jest łatwy do codziennego czyszczenia. Dzięki wysokiej trwałości korona na implancie jest też tak wytrzymała, jak zęby naturalne. To rozwiązanie stałe, które zapewnia atrakcyjny efekt na długie lata.

Most zębowy 

Most zębowy mocowany na implancie pozwala odbudować od 1 do 3 zębów w bliskim sąsiedztwie (niekoniecznie zaraz obok siebie). Założenie takiego mostu na implantach wygląda podobnie jak przy wykorzystaniu naturalnych zębów.

Most zębowy utrzymuje się na filarach. W przypadku stosowania implantów zębowych to właśnie one wraz z koronami są takimi filarami zamiast zębów zdrowych pacjenta. Nie ma więc potrzeby piłowania naturalnego uzębienia. Ta metoda również jest bardzo wytrzymała, a zęby prezentują się ładnie i naturalnie.

Kiedy stosuje się protezy zębowe? 

Jeżeli ubytki zębowe są znaczne – brakuje większości lub wszystkich zębów – świetnym rozwiązaniem są właśnie protezy zębowe. Można mocować je także z wykorzystaniem implantów zębowych. Dostępne są zarówno protezy stałe, jak i ruchome.

W przypadku protezy ruchomej np. zębów dolnych implanty znacznie zwiększają komfort użytkowania. Dzięki temu, że zastępują korzenie, nie musi ona trzymać się bezpośrednio na dziąsłach. Dodatkowo implanty poprawiają retencję protez ruchomych.

W praktyce oznacza to, że proteza nie rusza się i nie przesuwa. Utrzymuje się w miejscu tak długo, aż pacjent nie zechce jej samodzielnie wyjąć. To znacznie zwiększa wygodę i minimalizuje możliwość wystąpienia wstydliwych sytuacji.

Jak wygląda wszczepienie implantu? 

W zależności od Twojej sytuacji lekarz zaproponuje Ci implanty natychmiastowe, późne lub odroczone. Najczęściej implant zęba wszczepia się po kilku-kilkunastu tygodniach od usunięcia zęba (lub później, jeśli pacjent boryka się z luką w uzębieniu już jakiś czas).

Wszczepienie implantu jest bezbolesne i szybkie. W trakcie zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe. Najpierw montuje się implant, następnie śrubę gojącą, a na koniec zszywa dziąsło.

Gdy rana się zagoi, można umieścić na implancie koronę zębową, most lub protezę. Wypełnienie protetyczne zawsze jest dobierane indywidualnie na podstawie wycisków. Dzięki temu zęby wyglądają naturalnie i są dopasowane do Twojej szczęki.

Luki w uzębieniu to problem, który można obecnie łatwo rozwiązać. Nowoczesne implanty zębowe są trwałe, wygodne i bezpieczne, dzięki czemu szybko przywrócą Twój uśmiech.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz