Tomografia CBCT – wskazania i przebieg badania

W każdej dziedzinie medycyny, w tym również w stomatologii, prawidłowa diagnoza ma fundamentalne znaczenie dla  wyboru odpowiednich metod leczenia.  Najbardziej precyzyjnym badaniem radiologicznym zwiększającym możliwości diagnozowania i planowania leczenia stomatologicznego jest tomografia komputerowa.  Tomografia CBCT czyli inaczej tomografia stożkowa łączy w sobie olbrzymie możliwości w zakresie obrazowania pozwalające ustalić i weryfikować właściwy proces leczenia.

Tomografia CBCT na czym polega to badanie?

CBCT tomografia od angielskich słów „Cone-Beam Computed Tomography” to nowoczesne, nieinwazyjne i bardzo precyzyjne badanie pozwalające na zobrazowanie wszystkich struktur głowy: szczęki, żuchwy, stawów skroniowo żuchwowych, jamy nosowej oraz zatok. Badanie CBCT pozwala lekarzowi dokładne zapoznać się ze stanem jamy ustnej pacjenta i precyzyjnie zaplanować leczenie. Tomografię stożkową wykonuję się w celu oceny struktur zębowych w diagnostyce chorób jamy ustnej, w leczeniu schorzeń zatok przynosowych, a także przy planowaniu leczenia implantologicznego, chirurgicznego, endodontycznego, periodontologicznego oraz podczas wyboru rodzaju aparatu ortodontycznego.

Zastosowanie tomografii stożkowej

Tomografia stożkowa ma zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie stomatologii oraz laryngologii.  Badanie CBCT jest również wykorzystywane przy planowaniu leczenia ortodontycznego, choć metodą z wyboru w tej dziedzinie nadal jest zdjęcie pantomograficzne oraz cefalometryczne. Badanie CBCT służy także ocenie kanałów zębowych przed rozpoczęciem leczenia kanałowego. Kolejnym wskazaniem do przeprowadzenia tomografii stożkowej są urazy twarzy ponieważ obrazowanie twarzoczaszki pozwala na dostrzeżenie nawet niewielkich złamań i pęknięć. Tomografie CBCT wykonuje się gdy tradycyjne badanie RTG jest niewystarczające do zdiagnozowania, zaplanowania oraz przeprowadzenia leczenia stomatologicznego.

Wskazanie do badania

Dentysta na podstawie wykonanego badania tomograficznego dysponuje trójwymiarowym obrazem wszystkich struktur w obrębie twarzoczaszki. Badanie CBCT szczęki i żuchwy wykonywane jest także w laryngologii podczas diagnostyki stanów chorobowych jamy nosowej oraz zatok szczękowych. . Obrazy uzyskane podczas tomografii są wyjątkowo dokładne, można je wyświetlić w różnych przekrojach, przybliżyć, obrócić, a także zmierzyć, dzięki czemu w można dostrzec nawet najdrobniejsze szczegóły struktur anatomicznych. Wykonanie tomografii cbct obecnie staje się podstawowym narzędziem diagnostycznym.

Tomografia wiązki stożkowej – jak przebiega?

Do wykonania badania tomografii komputerowej nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Przed wykonaniem badania pacjent zostaje poproszony o zdjęcie okularów, kolczyków oraz wszystkich metalowych przedmiotów z okolic głowy, a następnie zostaje ubrany w specjalistyczny fartuch ochronny. Badanie wykonywane jest w pozycji siedzącej, co umożliwia precyzyjne ustawienie w trakcie badania. Następnie pacjent proszony jest  o wyciągnięcie rąk przed siebie i chwycenie za aparat we wskazanym miejscu.  Podczas, gdy pacjent przytrzymuje zębami specjalny uchwyt głowica tomografu porusza się dookoła głowy i wykonuję zdjęcie. Badanie trwa do minuty podczas której istotne jest, aby pacjent pozostał w pozycji nieruchomej. Tomografia zapisana jest w specjalnym programie komputerowym i przekazywana lekarzowi dentyście, który może precyzyjnie ocenić warunki anatomiczne pacjenta oraz dokładnie zaplanować zabieg stomatologiczny. Tomografia wiązki stożkowej jest alternatywą dla tradycyjnego badania radiologicznego.

Jak przygotować się do badania?

Każdego pacjenta interesuje czy badanie wymaga specjalnego przygotowania oraz jakie są przeciwskazania do jego wykonania. Badanie tomografii komputerowej nie wymaga od pacjenta przyjścia na czczo ani odstawienia leków jakie obecnie zażywa.  Przeciwskazaniem do wykonania tomografii CBCT, ze względu na narażanie na promieniowanie w trakcie badania jest ciąża, dlatego osobę wykonującą badanie tomograficzne należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie. Wynik badania pacjenci otrzymują  na płycie CD/DVD w postaci cyfrowej.

Czy na tomografię CBCT potrzebne jest skierowanie?

Badanie CBCT jest badaniem płatnym i wykonywanym na podstawie skierowania lekarskiego. Skierowanie może wystawić stomatolog lub inny lekarz specjalista. Wynik badania tomograficznego umożliwia szczegółowe zaplanowanie i  bezpieczne wykonanie zabiegów stomatologicznych, co wpływa pozytywnie zarówno na komfort pacjenta, jak i prace stomatologa.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz