Ukruszony ząb to problem, który może spotkać każdego z nas. Taki uraz może zdarzyć się np. podczas upadku lub zabawy. Gdy się przytrafi — konieczna jest wizyta u dentysty. Absolutnie nie możesz z tym zwlekać! W końcu chodzi tutaj o zdrowie jamy ustnej. Ważne są też tutaj inne aspekty, takie jak komfort życia czy estetyczny uśmiech. Przeczytaj, co zrobić, gdy doszło do ukruszenia zęba.
Przyczyny ukruszenia zęba
Chociaż wiadomo, że szkliwo zębów jest najtwardszą substancją obecną w organizmie człowieka, to jednak na skutek różnych zdarzeń może dojść do jego ukruszenia. Zazwyczaj ukruszony ząb to problem, który pojawia się w wyniku wypadku samochodowego lub rowerowego. Może powstać także podczas gryzienia twardych pokarmów. Nierzadko ukruszenie to efekt nieprawidłowej higieny jamy ustnej.
Ukruszony ząb może być skutkiem niewłaściwej diety. Sięganie po zbyt dużą ilość produktów zawierających kwasy ma zły wpływ na szkliwo zębów – dochodzi do kwasowej erozji, która odpowiada za osłabienie zębów, przez co te są podatne na ukruszenia. Inne możliwe przyczyny ukruszonego zęba to obniżona odporność organizmu, bruksizm (zaciskanie zębów i zgrzytanie zębami) czy niedobór witamin i mikroelementów, szczególnie witaminy D i wapnia.
Warto wspomnieć też o tym, że do uszkodzeń mechanicznych dużo częściej dochodzi u osób, które walczą z próchnicą lub są po leczeniu kanałowym, co wynika z tego, że szkliwo takich zębów jest po prostu słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia.
Objawy ukruszonego zęba
Jakie objawy daje ukruszony ząb? Zastanawiasz się, jak rozpoznać, że doszło do ukruszenia zęba? Powinieneś zatem wiedzieć, że nie ma w tym nic trudnego – bez problemu da się zauważyć ukruszony ząb w łuku zębowym. Językiem możesz wyczuć luźny, odłamany fragment zęba. Niestety wówczas jest ryzyko połknięcia tego kawałka zęba.
Ukruszony ząb to na pewno nic przyjemnego. Bardzo często kaleczy język lub wewnętrzną część policzka, a to z kolei ogranicza swobodne jedzenie i mówienie. Czasem zdarza się też tak, że część zęba pozostająca w dziąśle po urazie zmienia barwę.
Co zrobić po ukruszeniu zęba?
Jeśli doszło do ukruszenia zęba, to konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Dentysta musi ocenić aktualny stan uzębienia, a następnie dobrać najlepszą metodę leczenia, aby naprawić ukruszony ząb. Postaraj się w jak najkrótszym czasie od urazu udać się do stomatologa, ponieważ im szybciej to zrobisz, tym koszty naprawy będą niższe. Musisz odwiedzić stomatologa także wtedy, gdy ukruszenie zęba nie jest widoczne podczas uśmiechu.
Leczenie ukruszonego zęba – czy warto?
Leczenie ukruszonego zęba jest możliwe tylko w gabinecie stomatologicznym. Jeśli chcesz pozbyć się tego problemu, to udaj się do sprawdzonego dentysty. Ten zaproponuje odpowiednią metodę zażegnania problemu – ta jest zależna od stopnia ukruszenia.
Leczenie ukruszonego zęba może wyglądać nieco inaczej, jeśli ukruszył się większy fragment zęba. Wówczas konieczna będzie jego odbudowa. Gdy ukruszony ząb sprawia dolegliwości bólowe, to oznacza, że uszkodzeniu uległ ząb żywy i uraz sięga aż do miazgi. Konieczne będzie wtedy przeprowadzenie leczenia kanałowego.
Zazwyczaj ubytki będące wynikiem ukruszeń zębów uzupełnia się światłoutwardzalnym wypełnieniem kompozytowym. W przypadku rozległych uszkodzeń używa się uzupełnień protetycznych, takich jak licówki lub korona zębowa.
Ile kosztuje naprawa ukruszonego zęba?
To, ile będzie kosztowała naprawa ukruszonego zęba, w dużej mierze zależy od tego, jaka zostanie zastosowana metoda leczenia. Jeśli chodzi o te najprostsze i najczęściej stosowane metody napraw, to jest to wydatek w okolicach 300 złotych. Pamiętaj jednak, że każdy plan leczenia jest wyceniany indywidualnie, dlatego jeśli chcesz dowiedzieć się, ile dokładnie zapłacisz, to skontaktuj się z wybranym gabinetem stomatologicznym.
Ukruszony ząb u dziecka – co robić?
Ukruszony ząb mleczny u dziecka to dość częsty problem, który najczęściej jest wynikiem upadku podczas zabawy lub nauki chodzenia. Postępowanie w przypadku zębów mlecznych zależy głównie od wielkości utraconego kawałka zęba. Jeśli ubytek jest mały, to zwykle rezygnuje się ze szlifowania.
Bardzo często zdarza się pourazowe zwichnięcie zęba, a to z kolei skutkuje wtłoczeniem zęba w kość wyrostka zębodołowego. Stanowi to zagrożenie dla zawiązków zębów stałych. Jeśli zdarzy się całkowite zwichnięcie zęba, to jest opcja reimplantacji zęba w gabinecie stomatologicznym.
Ukruszony ząb stały u dziecka – co robić? W takim przypadku możliwy jest zabieg reimplantacji. Istotna jest tutaj rozległość urazu i to, jak szybko uda się dotrzeć do dentysty (najlepiej w ciągu godziny). Liczy się tutaj odpowiednie zabezpieczenie zęba – w przypadku małych dzieci nie wolno pozostawić luźnego fragmentu zęba w jamie ustnej, a zamiast tego należy go przechowywać w ślinie, mleku lub soli fizjologicznej na czas transportu.
Podsumowując, wiesz już, jak poradzić sobie z problemem ukruszonego zęba. Pamiętaj, że urazy zębów takie jak ukruszenia mogą się zdarzyć z wielu powodów, lecz nie ma co panikować, ponieważ istnieją różne sposoby leczenia.
Komentarze (0)