4 rzeczy, które musisz zrobić PRZED zabiegiem wybielania zębów

Wybielanie zębów to coraz powszechniejszy zabieg wykonywany w gabinetach stomatologicznych. Olśniewający, śnieżnobiały uśmiech jak z okładki kolorowych magazynów stał się marzeniem wielu osób, niezależnie od wieku, płci i wykonywanego zawodu. Zanim jednak wystawisz swoje uzębienie na działanie preparatów wybielających, musisz je do tego odpowiednio przygotować. Jak?

Wybielanie zębów – opinie

Kto choć raz w życiu spróbował profesjonalnego wybielania zębów, powie jedno – warto! Wybielanie zębów przeprowadzone w gabinecie stomatologicznym za pomocą specjalnej lampy i żelu przynosi spektakularne efekty. Zęby stają się wyraźnie jaśniejsze o kilka tonów, a zmiana jest widoczna nie tylko dla samego pacjenta, ale też jego otoczenia. W pierwszych dniach po wybielaniu można odczuwać lekki dyskomfort związany z występującą po wybielaniu nadwrażliwością zębów. Dyskomfort może być odczuwalny zwłaszcza przy spożywaniu zimnych lub ciepłych napojów i pokarmów. Jednak po kilku dniach skutki uboczne mijają, a widoczny efekt wybielenia zębów utrzymuje się nawet do 3 lat.

Wybielanie zębów – dlaczego lepiej wykonywać w gabinecie stomatologicznym?

Decydując się na wybielanie zębów, należy pamiętać, że każdy preparat służący do wybielania zębów narusza ich szkliwo. Regularne stosowanie wybielających preparatów dostępnych w drogeriach (np. past do zębów, żeli i nakładek) może z czasem trwale uszkodzić warstwę ochronną zębów i podrażnić dziąsła. Ponadto skuteczność takiego wybielania jest niska, ponieważ zazwyczaj są to preparaty, które jedynie ścierają osad nazębny, a nie wpływają na barwę korony zęba.

O wiele bezpieczniejsze jest wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym pod kontrolą lekarza. Po pierwsze, stomatolog lub higienistka stomatologiczna mają wiedzę, która pozwala na wykrycie przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu – są to choroby zębów i dziąseł. Po drugie, wykwalifikowane osoby odpowiednio przygotowują do zabiegu zęby i powierzchnię dziąseł, czego nie robi się w warunkach domowych. Po trzecie, w przypadku pojawienia się powikłań, na przykład silnego bólu związanego z nadwrażliwością zębów, są w stanie odpowiednio zareagować i udzielić fachowej pomocy.

4 rzeczy, które trzeba zrobić PRZED zabiegiem

 1. 1. Wyleczyć zęby
  Wybielanie zębów można wykonać jedynie na zdrowych zębach, z wyleczoną próchnicą i uzupełnionymi ubytkami. Środki wybielające takie jak nadtlenek wodoru to preparaty drażniące, dlatego nie można dopuścić, by znalazły się w ubytkach zębów.
  Przed zabiegiem wybielania zębów muszą zostać wyleczone także poważne dolegliwości, np. owrzodzenia czy stany zapalne jamy ustnej.
 2. 2. Usunąć kamień nazębny
  Skaling, piaskowanie polega na usunięciu kamienia nazębnego przy pomocy specjalnej aparatury emitującej ultradźwięki. Piaskowanie usuwa osad z powierzchni zębów i wyrównuje powierzchnię szkliwa.
  Zwykle te trzy zabiegi wykonuje się podczas jednej wizyty. Łączy je to, że mogą być wykonane jedynie przez wykwalifikowaną osobę, czyli higienistkę stomatologiczną. Powyższe zabiegi należy wykonać 2 tygodnie przed planowanym wybielaniem zębów.
 3. 3. Zaplanować jadłospis zgodny z białą dietą
  Aby wybielanie zębów przyniosło zamierzony efekt, nie można narazić zębów na przebarwienia. W tym celu stosuje się tak zwaną białą dietę. Jest to dieta, która eliminuje z jadłospisu pokarmy ze sztucznymi lub naturalnymi barwnikami, które mogą przebarwiać szkliwo. Wśród zakazanych produktów znajdują się między innymi: ciemne owoce i ich przetwory (wiśnie, porzeczki, maliny, jagody, borówki); niektóre warzywa (szpinak, buraki); słodycze zawierające sztuczne barwniki; czerwone mięso; czerwone wino; czarna kawa; mocna, czarna herbata.
  Białą dietę najlepiej stosować przez dwa tygodnie po zabiegu.
 4. 4. Wykonać wycisk zębów (przy wybielaniu zębów nakładkami lub licówkami)
  Przy wybielaniu zębów za pomocą nakładek lub licówek konieczne jest wykonanie wycisku dolnego i górnego łuku zębowego. Na podstawie wycisków zostają stworzone nakładki idealnie dopasowane do zębów pacjenta. Gotowe elementy wypełnia się wybielającym żelem i nakłada na zęby.

Boisz się, że ominiesz któryś z kroków? Bez obaw! W gabinecie stomatologicznym nikt nie wykona wybielania zębów bez wcześniejszego przygotowania. Podczas konsultacji stomatologicznej lekarz wraz z higienistką stomatologiczną ocenią stan Twojego uzębienia i wskażą wszystkie niezbędne czynności przygotowujące.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz