Troska o higienę jamy ustnej i zdrowe zęby jest niesłychanie ważna. Zaniedbanie tych kwestii może doprowadzić nie tylko do problemów estetycznych, ale również zdrowotnych. Szczególnie w czasie ciąży próchnica, uszkodzenia zębów oraz choroby dziąseł i przyzębia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.
Leczenie zębów przed ciążą — dlaczego jest ważne?
Wyleczenie zębów przed ciążą jest bardzo istotną kwestią. Zepsute zęby z próchnicą to nie tylko problem estetyczny — to także siedlisko bakterii i stan zapalny w jamie ustnej. Może to utrudniać zajście w ciążę oraz stanowi zagrożenie dla rozwijającego się dziecka.
Obecne w próchnicy zębów bakterie — jeśli nie zostaną usunięte podczas leczenia stomatologicznego — mogą przedostać się do krwi. Gdy kobieta jest w ciąży, taka krew dociera nie tylko do jej ciała, ale również do krwiobiegu rozwijającego się dziecka, co może być źródłem zakażenia, przedwczesnych skurczy, przedwczesnego porodu lub obniżonej wagi urodzonego dziecka.
Skorzystaj z naszej oferty w zakresie profilaktyki stomatologicznej >>
Jak ciąża wpływa na zęby?
Ciąża wpływa na funkcjonowanie całego organizmu — również na stan jamy ustnej i zębów. Hormony, których poziom zmienia się w tym czasie, wpływają na drażliwość i przekrwienie dziąseł: wiele kobiet skarży się na ich krwawienie, ból i dyskomfort. Taki stan utrudnia prawidłową higienę jamy ustnej, a jeśli próchnica jest już obecna — zwiększa ryzyko przedostania się do krwi bakterii.
W ciąży, a szczególnie w jej początkowym okresie, kobiety często borykają się z mdłościami i wymiotami. Częste wymioty powodują, że kwas żołądkowy uszkadza szkliwo zębów, czyniąc je bardziej podatnymi na próchnicę. Wpływ na stan zębów mają również żywieniowe zachcianki ciężarnych: duże ilości słodyczy, częste podjadanie, jedzenie w nocy.
Jak wzmocnić zęby w ciąży? Warto zadbać o zdrową, dobrze zbilansowaną dietę. Nie może w niej zabraknąć wszystkich niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych. Dobrze jest regularnie sięgać po owoce i warzywa, nabiał, ryby, zdrowe źródła tłuszczu. Istotna jest także odpowiednia ilość kalorii — ciąża nie jest dobrym momentem na żywieniowe restrykcje.
Jak dbać o zęby w ciąży?
Aby zachować zęby w dobrym stanie podczas ciąży, nie można zapomnieć o:
• Starannej higienie jamy ustnej — nie zapominajmy o nici dentystycznej i płynie do płukania ust (oczywiście bez dodatku alkoholu)! Zęby trzeba myć co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej — po każdym posiłku.
• Unikaniu szczotkowania zębów po wymiotach — to częsty błąd! Lepiej jest najpierw przepłukać usta, a zęby umyć dopiero po kilkunastu minutach.
• Zdrowej, zbilansowanej diecie — zawierającej kluczowy dla zdrowia zębów mikro i makroelementy.
• Wizytach u dentysty — przynajmniej raz w każdym trymestrze ciąży
Czy można leczyć zęby w ciąży?
Nawet, jeśli dbamy o zęby bardzo starannie — może przydarzyć się nam próchnica. Jakie leczenie jest dozwolone podczas ciąży?
Leczenie próchnicy w ciąży jest nie tylko możliwe, ale wręcz konieczne. Najlepszym momentem na leczenie jest drugi trymestr, jednak jeśli sprawa jest pilna — nie warto czekać. Zwykle podczas leczenia, wbrew obiegowej opinii, można zastosować znieczulenie.
Przeczytaj także: Czy w ciąży można leczyć zęby? Dentysta odpowiada
Leczenie kanałowe w ciąży przeprowadza się wtedy, gdy jest to konieczne. Z reguły odradza się wykonanie tego zabiegu w pierwszym trymestrze, z wyjątkiem sytuacji, gdy nie da się tego uniknąć. Zazwyczaj kontrolne badanie radiologiczne wykonywane jest już po zakończeniu ciąży.
Wybielanie zębów w ciąży jest zabronione! Stosowane podczas tego zabiegu środki chemiczne nie są obojętne dla rozwijającego się płodu.
O leczeniu zębów warto pomyśleć jeszcze zanim będzie ono konieczne — dbając o profilaktykę. O zdrowe zęby w ciąży możemy zadbać, regularnie wykonując ich higienizację. Taki zabieg dokładnie usuwa wszystkie te zanieczyszczenia, które są oporne na zwykłe szczotkowanie: kamień nazębny, twarde złogi, płytkę bakteryjną. Ważna jest także troska o stan dziąseł: wizyty periodontologiczne umożliwiają przeciwdziałanie chorobom przyzębia i dziąseł, a w razie konieczności — skuteczne ich leczenie.
Ciąża to czas, kiedy zęby i jama ustna są szczególnie podatne na uszkodzenia i dolegliwości. Warto zadbać o stan zębów przed ciążą, a w czasie jej trwania zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej i regularne kontrole u dentysty. Nowoczesna stomatologia umożliwia skuteczną profilaktykę i sprawne, bezbolesne oraz trwałe leczenie zębów — również podczas ciąży.
Dowiedz się także: Na czym polega tomografia zatok? >>
Komentarze (0)