Nawracające bóle głowy, uporczywy katar, nasilający się ból twarzy przy pochylaniu do przodu- te objawy mogą wskazywać na choroby zatok. Niestety diagnostyka w tym przypadku jest utrudniona ze względu na ich położenie. Z pomocą przychodzi badanie tomografii komputerowej umożliwiające postawienie trafnej diagnozy i uzyskanie procesu terapeutycznego zakończonego sukcesem.
Zatem, jeżeli dokuczają nam takie dolegliwości, powinniśmy się jak najszybciej zgłosić do lekarza laryngologa, ponieważ niedoleczone choroby zatok mogą prowadzić do poważnych infekcyjnych zapaleń zatok, mogąc nieść za sobą poważne konsekwencje dla życia i zdrowia.
Wejdź i dowiedz się więcej o tomografii komputerowej >>
Tomografia zatok- jak wygląda?
Warto zacząć od tego, czym w zasadzie są zatoki- to pozwoli nam zobrazować dlaczego tomografia komputerowa zatok przynosowych jest tak istotna. Anatomicznie określamy je jako przestrzenie pneumatyczne (wypełnione powietrzem) w kościach twarzoczaszki połączone z jamą nosową. Ich główną rolą jest oczyszczanie i ogrzewanie wdychanego przez nas powietrza. Są to miejsca podatne na wszelkiego rodzaju infekcje, trudne do zidentyfikowania podczas starndardowego badania lekarskiego w gabinecie. Diagnostykę w tym kierunku ułatwia nam właśnie tomografia zatok. Dzięki swojej dokładności umożliwia lekarzowi postawienie trafnej i precyzyjnej diagnozy. Pozwala ono na zobrazowanie zarówno struktur kostnych, jak i zarysu tkanek miękkich. Wielu pacjentów zastanawia się, na czym polega tomografia komputerowa i jak wygląda. Otóż, jest to badanie całkowicie bezbolesne i bezpieczne, opierające się na promieniowaniu rentgenowskim, takim samym jakie ma zastosowanie przy tradycyjnym RTG.
Standardowy tomograf komputerowy składa się z lampy rentgenowskiej oraz detektorów. Pacjent w czasie badania zajmuje pozycję siedzącą i w miarę możliwości wstrzymuje oddech. Lampa obraca się wokół głowy pacjenta, emitując promieniowanie, które przenika przez ciało, a część promieniowania dociera do detektorów. One z kolei, odbierają informacje o promieniowaniu przenikającym przez tkanki i przesyłają dane do komputera. W związku z tym, że różne tkanki w różnym stopniu pochłaniają promieniowanie, na ekranie komputera widnieją w różnym stopniu zacienione miejsca. Następnie algorytmy przetwarzają dane w obraz zdrowej lub chorej zatoki, która stanowi podstawę do lekarskiej analizy. Tomografia komputerowa zatok przynosowych jest też wykonywana u pacjentów skierowanych do zabiegów chirurgicznych, ponieważ pozwala ona na precyzyjne określenie budowy anatomicznej opisywanych struktur. Trójwymiarowe dane o budowie obszaru zabiegowego płynące z tomografii zatok wielokrotnie zwiększają świadomość lekarza, co sprawia, że zabieg wykonywany jest sprawniej i precyzyjniej.
Tomografia komputerowa – jak przygotować się do badania?
Aby uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z badaniem, warto wiedzieć, jak się do niego przygotować. Wykonanie tomografii zatok odbywa się każdorazowo na podstawie skierowania lekarza prowadzącego. Skierowanie zwiera informacje o celu badania oraz jego parametrach, potrzebne dla osoby wykonującej skan. Bezwzględnie należy poinformować o wszystkich chorobach i lekach, które przyjmujemy oraz o tym czy jesteśmy albo istnieje szansa, że możemy być w ciąży. Przed badaniem zostaniemy poproszeni o zdjęcie biżuterii, elementów metalowych odzieży, aparatu słuchowego oraz okularów – od szyi w górę. Samo badanie trwa mniej niż jedną minutę. Jak widać, przygotowanie do badanie nie jest skomplikowane, a samo badanie absolutnie bezbolesne.
Zobacz także: Jak często można robić RTG zębów >>
Komentarze (0)