Czy istnieje policzalna liczba badań rtg bezpiecznych dla organizmu człowieka? Przede wszystkim to ilość zdjęć rentgenowskich konieczna do postawienia prawidłowej diagnozy oraz umożliwiająca wykonanie określonych procedur terapeutycznych. Lekarze, na których zlecenie wykonywane jest wyżej wymienione badanie, posiadają odpowiednią wiedzę na temat dawek promieniowania i ewentualnych konsekwencji, które z nich wynikają, dlatego absolutnie nie należy obawiać się o swoje zdrowie, w kontekście badań rentgenowskich.
Czym w takim razie jest zdjęcie rentgenowskie?
Zdjęcie RTG jest to dwu- lub trójwymiarowy obraz, który uzyskujemy w wyniku przepuszczenia wiązki promieniowania rentgenowskiego przez nasz organizm. Promieniowanie to przechodzi częściowo przez ciało człowieka, a następnie przez błonę rentgenowską, gdzie jest rejestrowanew postaci obrazu. Zdjęcie RTG przedstawia negatyw tkanek i lekarz analizuje je, używając określeń „przejaśnienie” i „zacienienie”. Im jaśniejsze miejsce, tym więcej promieniowania zostało
pochłonięte przez daną tkankę. Najjaśniejszym obszarem na zdjęciu jest tkanka kostna. Zdjęcia wykonywane w gabinecie mogą być w różnych formatach, w zależności od obszaru, który nas interesuje. Wśród zdjęć dwuwymiarowych wyróżniamy zdjęcia: punktowe, skrzydłowo-zgryzowe, pantomograficzne oraz cefalometryczne. Zdjęcie punktowe obejmuje maksymalnie cztery zęby, możemy na nim dokładnie zbadać obecność oraz głębokość ubytku próchnicowego,
skontrolować poprawność wykonanego leczenia kanałowego, sprawdzić szerokość szpary ozębnowej (pomiędzy zębem, a kością) oraz obecność zmian okołowierzchołkowych.
Sprawdź naszą ofertę na RTG zębów >>
Na zdjęciu pantomograficznym możemy oglądać już całe łuki zębowe wraz z sąsiadującymi strukturami w kościach takimi jak zatoki szczękowe. Na standardowym zdjęciu pantomograficznym, tzw. „panoramie” powierzchnie styczne zębów nakładają się na siebie, więc aby uwidocznić te miejsca
wykonywane jest zdjęcie skrzydłowo-zgryzowe- dedykowane kontroli ubytków próchnicowych na powierzchniach stycznych przedtrzonowców i trzonowców. Zdjęcie cefalometryczne jest to zdjęcie boczne czaszki, wykonywane jest zazwyczaj przed planowaną terapią ortodontyczną. Należy jednak pamiętać, że są to zdjęcia 2D, dlatego mają one zazwyczaj charakter poglądowy. Dokładniejszym badaniem, które ma charakter diagnostyczny jest tomografia wiązki stożkowej. W wyniku tego badania uzyskujemy obraz trójwymiarowy (w trzech płaszczyznach)- umożliwia to postawienie precyzyjnej diagnozy i zaplanowanie procesu terapeutycznego. Jest ono szczególnie wykorzystywane w endodoncji, ale również w ortodoncji i implantoprotetyce.
Po jakim czasie można wykonać kolejne RTG zębów ?
W stomatologii przyjęte jest, iż „termin ważności” zdjęcia RTG dla potrzeb diagnostycznych wynosi 3-6 miesięcy. Ilość zdjęć zależy od rodzaju procesu terapeutycznego. Przykładowo podczas jednego leczenia kanałowego wykonywanych jest nawet kilka zdjęć: na początku aby ocenić przebieg i obecność dodatkowych kanałów, na koniec i ewentualnie w trakcie, zdjęcia wykonywane są aby sprawdzić poprawność przeprowadzonego leczenia. Często oprócz zdjęć RTG, niezbędne jest wykonanie trójwymiarowych skanów tomograficznych. Dlatego, badań rentgenowskich wykonuje się tyle, ile wymaga tego proces leczniczy. Aby zobrazować skalę ilości promieniowania podczas wykonywania opisywanego badania warto wspomnieć, że wykonanie jednego zdjęcia zębowego, czyli punktowego, generuje mniejszą dawkę promieniowania niż oglądanie telewizji przez 2 godziny, a dawkę wygenerowaną podczas badania pantomograficznego można przyrównać do 2-godzinnego lotu samolotem.
Czy w takim razie podczas oglądania telewizji siedzimy na kanapie w fartuchu ołowianym, który jest obowiązkowym elementem zdjęć RTG? 🙂 Można zatem zadać sobie pytanie: czy wykonywanie zdjęć rentgenowskich jest szkodliwe? Owszem. Tak samo jak szkodliwe jest spędzanie długich godzin przed komputerem czy też jedzenie pokarmów z etykietą przypominającą tablice Mendelejewa. Podobnie jednak jak te czynności- jest w wielu sytuacjach niezbędne. Na sam koniec pamiętajmy, że bardzo często wykonanie badania RTG ma kluczowy wpływ na postawienie właściwej terapii, czyli ogólnie na nasze zdrowie.
Dowiedz się także: Na czym polega tomografia zatok >>
Komentarze (1)
patrycja.madura
Mam problem z ósemkami, mam umówioną wizytę u dentysty. Jakie zdjęcie powinnam wykonać żeby lekarz zobaczył co dzieje się z moim zębem?