Wybielanie zębów to coraz powszechniejszy zabieg wykonywany w gabinetach stomatologicznych. Olśniewający, śnieżnobiały uśmiech jak z okładki kolorowych magazynów stał się marzeniem wielu osób, niezależnie od wieku, płci i wykonywanego zawodu. Zanim jednak wystawisz swoje uzębienie na działanie preparatów wybielających, musisz je do tego odpowiednio przygotować. Jak?
Wybielanie zębów – opinie
Kto choć raz w życiu spróbował profesjonalnego wybielania zębów, powie jedno – warto! Wybielanie zębów przeprowadzone w gabinecie stomatologicznym za pomocą specjalnej lampy i żelu przynosi spektakularne efekty. Zęby stają się wyraźnie jaśniejsze o kilka tonów, a zmiana jest widoczna nie tylko dla samego pacjenta, ale też jego otoczenia. W pierwszych dniach po wybielaniu można odczuwać lekki dyskomfort związany z występującą po wybielaniu nadwrażliwością zębów. Dyskomfort może być odczuwalny zwłaszcza przy spożywaniu zimnych lub ciepłych napojów i pokarmów. Jednak po kilku dniach skutki uboczne mijają, a widoczny efekt wybielenia zębów utrzymuje się nawet do 3 lat.
Wybielanie zębów – dlaczego lepiej wykonywać w gabinecie stomatologicznym?
Decydując się na wybielanie zębów, należy pamiętać, że każdy preparat służący do wybielania zębów narusza ich szkliwo. Regularne stosowanie wybielających preparatów dostępnych w drogeriach (np. past do zębów, żeli i nakładek) może z czasem trwale uszkodzić warstwę ochronną zębów i podrażnić dziąsła. Ponadto skuteczność takiego wybielania jest niska, ponieważ zazwyczaj są to preparaty, które jedynie ścierają osad nazębny, a nie wpływają na barwę korony zęba.
O wiele bezpieczniejsze jest wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym pod kontrolą lekarza. Po pierwsze, stomatolog lub higienistka stomatologiczna mają wiedzę, która pozwala na wykrycie przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu – są to choroby zębów i dziąseł. Po drugie, wykwalifikowane osoby odpowiednio przygotowują do zabiegu zęby i powierzchnię dziąseł, czego nie robi się w warunkach domowych. Po trzecie, w przypadku pojawienia się powikłań, na przykład silnego bólu związanego z nadwrażliwością zębów, są w stanie odpowiednio zareagować i udzielić fachowej pomocy.
4 rzeczy, które trzeba zrobić PRZED zabiegiem
- 1. Wyleczyć zęby
Wybielanie zębów można wykonać jedynie na zdrowych zębach, z wyleczoną próchnicą i uzupełnionymi ubytkami. Środki wybielające takie jak nadtlenek wodoru to preparaty drażniące, dlatego nie można dopuścić, by znalazły się w ubytkach zębów.
Przed zabiegiem wybielania zębów muszą zostać wyleczone także poważne dolegliwości, np. owrzodzenia czy stany zapalne jamy ustnej. - 2. Usunąć kamień nazębny
Skaling, piaskowanie polega na usunięciu kamienia nazębnego przy pomocy specjalnej aparatury emitującej ultradźwięki. Piaskowanie usuwa osad z powierzchni zębów i wyrównuje powierzchnię szkliwa.
Zwykle te trzy zabiegi wykonuje się podczas jednej wizyty. Łączy je to, że mogą być wykonane jedynie przez wykwalifikowaną osobę, czyli higienistkę stomatologiczną. Powyższe zabiegi należy wykonać 2 tygodnie przed planowanym wybielaniem zębów. - 3. Zaplanować jadłospis zgodny z białą dietą
Aby wybielanie zębów przyniosło zamierzony efekt, nie można narazić zębów na przebarwienia. W tym celu stosuje się tak zwaną białą dietę. Jest to dieta, która eliminuje z jadłospisu pokarmy ze sztucznymi lub naturalnymi barwnikami, które mogą przebarwiać szkliwo. Wśród zakazanych produktów znajdują się między innymi: ciemne owoce i ich przetwory (wiśnie, porzeczki, maliny, jagody, borówki); niektóre warzywa (szpinak, buraki); słodycze zawierające sztuczne barwniki; czerwone mięso; czerwone wino; czarna kawa; mocna, czarna herbata.
Białą dietę najlepiej stosować przez dwa tygodnie po zabiegu. - 4. Wykonać wycisk zębów (przy wybielaniu zębów nakładkami lub licówkami)
Przy wybielaniu zębów za pomocą nakładek lub licówek konieczne jest wykonanie wycisku dolnego i górnego łuku zębowego. Na podstawie wycisków zostają stworzone nakładki idealnie dopasowane do zębów pacjenta. Gotowe elementy wypełnia się wybielającym żelem i nakłada na zęby.
Boisz się, że ominiesz któryś z kroków? Bez obaw! W gabinecie stomatologicznym nikt nie wykona wybielania zębów bez wcześniejszego przygotowania. Podczas konsultacji stomatologicznej lekarz wraz z higienistką stomatologiczną ocenią stan Twojego uzębienia i wskażą wszystkie niezbędne czynności przygotowujące.
Komentarze (0)