Aparat na zęby: rodzaje, cena. Kiedy warto założyć aparat na zęby?

Uśmiech odsłaniający proste zęby to niezbędny atrybut każdego, kto pragnie wpisywać się we współczesny kanon piękna. Proste zęby rzutują na postrzeganie danej osoby jako dbającej o swój wygląd i higienę. Niewielu jednak szczęściarzy obdarzonych jest prostymi zębami z natury. W tych przypadkach niezastąpiony jest aparat na zęby. Jakie są rodzaje aparatów na zęby i ich cena?

Aparat na zęby: kiedy należy go założyć?

Wskazaniem do założenia aparatu na zęby, a więc leczenia ortodontycznego, są przede wszystkim wady zgryzu. Wady zgryzu mogą być zarówno dziedziczne, jak i nabyte. Te drugie powstają w wyniku pewnych nawyków nabytych w dzieciństwie. Zalicza się tu np. oddychanie przez usta czy ssanie smoczka. Chociaż aparat na zęby wielu osobom kojarzy się ze stomatologią estetyczną, warto wiedzieć, że wady zgryzu stanowią duży problem zdrowotny. Nieprawidłowy zgryz utrudnia higienę jamy ustnej, a krzywe zęby, z racji swojego ustawienia, są bardziej narażone na próchnicę. Ponadto zaawansowane wady zgryzu deformują rysy twarzy i wpływają na rozwój wad wymowy.

Leczenie ortodontyczne przeprowadza się zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Rodzaje aparatów na zęby

Aparat na zęby ruchomy

Aparat ruchomy przeznaczony jest głównie dla dzieci do 12 r.ż., które mają jeszcze mleczne zęby. Ten typ aparatu jest mniej precyzyjny niż aparat stały, dlatego stosuje się go głównie w celu uzyskania większej ilości miejsca w jamie ustnej i korekty kształtu szczęki. Aparat ruchomy składa się z płytki z tworzywa sztucznego uzupełnionej o druciki i śruby. Pacjent może go samodzielnie zakładać i zdejmować.

Aparat na zęby stały z metalowymi zamkami

Najpowszechniej stosowany aparat stały to ten zakładany po zewnętrznej, widocznej stronie zębów. Taki aparat składa się z łuku, zamków naklejanych pojedynczo na każdy ząb oraz specjalnych gumek, które ze względów estetycznych produkowane są w atrakcyjnych kolorach, np. różowym i niebieskim. Są to najbardziej przystępne cenowo aparaty stałe.  Dla niektórych pacjentów wadą jest ich wygląd. Ponadto, przy leczeniu tego rodzaju aparatem wskazane są częste wizyty kontrolne (co 4–6 tygodni).

Aparat na zęby stały estetyczny

Aparat estetyczny różni się od aparatu z metalowymi zamkami materiałem, z którego wykonane są zamki. W tym przypadku stosuje się porcelanę lub kryształ, dzięki czemu kolor zamków zlewa się z kolorem zębów. Zamki porcelanowe są wykonane z ceramiki dopasowanej do koloru zębów, a kryształowe – z przezroczystego szafiru. W aparacie estetycznym widoczny jest jedynie metalowy łuk przebiegający przez zamki. Zaletą takiego aparatu jest wysoka estetyka – aparat jest bardzo dyskretny.

 

Aparat na zęby samoligaturujący

Aparat samoligaturujący także jest przyklejany na zewnętrzną część zębów, jednak w porównaniu do aparatu metalowego zamki są inaczej zbudowane. Zamki w aparacie samoligaturującym mają specjalną klapkę przytrzymującą drut. W przypadku tego aparatu nie ma potrzeby stosowania gumek do zamków. Leczenie przebiega szybciej, nawet do 4 miesięcy. Aparat samoligaturujący pozwala na rzadsze wizyty kontrolne (co 3 miesiące). Występuje w wariancie z metalowymi i z kryształowymi zamkami.

 

Aparat na zęby lingwalny

Aparat lingwalny, czyli inaczej językowy, to aparat umieszczany na wewnętrznej stronie zębów, od języka. Jego zaletą jest całkowita niewidoczność dla otoczenia. Aparat lingwalny, podobnie jak samoligaturujący, działa szybciej. Jego wady to wysoka cena i powodowanie trudności w mówieniu.

Ile kosztuje aparat na zęby?

Ceny aparatów na zęby różnią się w zależności od rodzaju aparatu, materiałów, z których są wykonane i wielkości miasta, w którym znajduje się gabinet. Aparat stały z zamkami metalowymi przyklejanymi na zewnątrz zęba kosztuje około 2 000 zł za łuk. Aparaty estetyczne są droższe. Te z porcelanowymi zamkami kosztują kilkaset złotych więcej. Cena tych z kryształowymi zamkami jest wyższa o ok. 1 000 zł za jeden łuk. Aparaty estetyczne kryształowe mają zbliżoną cenę do aparatów metalowych samoligaturujących (2 600–2 800 zł za łuk). Najdroższe są aparaty lingwalne. Jeden łuk aparatu lingwalnego z zamkiem robionym na zamówienie to koszt aż 7 500–9 500 zł za łuk. Najtańsze są aparaty ruchome. Aparat ruchomy jednoszczękowy kosztuje kilkaset złotych.

Planując leczenie ortodontyczne, należy uwzględnić nie tylko cenę aparatu, ale też regularnych wizyt kontrolnych. Leczenie ortodontyczne trwa zwykle ok. 2–3 lata, w ciągu których odbywają się wizyty kontrolne z częstotliwością co 1–2 miesiące.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz