Wyrwanie zęba z reguły nie budzi pozytywnych skojarzeń. Na szczęście są one bezpodstawne — nowoczesna stomatologia umożliwia przeprowadzenie takiego zabiegu szybko, sprawnie i (praktycznie) bezboleśnie. Co warto wiedzieć o wyrywaniu zębów?
Ile kosztuje wyrwanie zęba?
Czy wyrywanie zębów jest drogim zabiegiem? Koszt usunięcia zęba zależy od tego, który ząb przeznaczony jest do ekstrakcji, a także — od specyfiki jego położenia w jamie ustnej.
– Zęby jednokorzeniowe — czyli (zazwyczaj) siekacze, kły i przedtrzonowce: 150 zł
– Zęby wielokorzeniowe: od 270 do 450 zł
– Ósemki — cena zależna jest od tego, czy dana ósemka jest zębem zatrzymanym (wtedy ceny wzrastają). Ceny wyrwania ósemki zaczynają się zwykle od 570 zł: wszystko zależy od tego, jak bardzo skomplikowany zabieg będzie potrzebny.
Wyrwanie zęba: jak wygląda gojenie?
Po wyrwaniu zęba w jamie ustnej powstaje rana — proces jej gojenia można podzielić na kilka etapów. Zaczyna się on tuż po usunięciu zęba, a kończy — gdy ubytek w kości wypełni się nową tkanką i pokryje dziąsłem.
Tuż po ekstrakcji zęba w zębodole zbiera się krew, która w ciągu kilku — kilkunastu minut zamienia się w skrzep. Jest on naturalnym opatrunkiem: dzięki niemu nie dochodzi do nadmiernego przesuszenia rany, nie mogą się również do niej przedostać bakterie. W wyniku aktywacji procesów krzepnięcia krwi tamowany jest wypływ krwi, a na brzegach rany pojawiają się włókna fibryny.
Kolejnym etapem gojenia jest stan zapalny. Dzięki poszerzeniu naczyń krwionośnych, w okolice rany mogą przedostać się duże komórki układu odpornościowego, pojawiają się także limfocyty i granulocyty. Celem stanu zapalnego jest dokładne oczyszczenie rany. Ten etap gojenia może się wiązać z pewnym dyskomfortem, jednak jeśli dolegliwości nie są bardzo nasilone, nie ma powodu do obaw: zazwyczaj ustępują w przeciągu 2-3 dni.
Następny etap gojenia po wyrwaniu zęba polega na rekonstrukcji uszkodzonej tkanki. Dochodzi do odbudowy naczyń krwionośnych, dziąsła i kości. Dziąsło „zarasta” ranę stosunkowo szybko – zwykle po około 2 tygodniach, choć w przypadku ósemek proces ten może trwać dłużej. Pełna odbudowa kości zajmuje nieco więcej czasu: trwa kilka miesięcy.
Podczas gojenia warto przestrzegać kilku zasad:
– W dniu wyrywania zęba stosować półpłynną dietę
– Na początku unikać gorących napojów i twardych pokarmów (takich jak orzechy, twarde owoce, pestki)
– Unikać papierosów — nikotyna utrudnia gojenie się rany, wpływając niekorzystnie na jej ukrwienie
– Unikać intensywnego wysiłku fizycznego po usunięciu zęba
– Higienę jamy ustnej w okolicy wyrwanego zęba przeprowadzać delikatnie i uważnie
– Niepokojące objawy zawsze konsultować ze stomatologiem – w przypadku powikłań może być konieczne wdrożenie odpowiednich działań, na przykład zastosowanie antybiotyków
Wyrwanie zęba w ciąży
Podczas ciąży wykonywanie niektórych zabiegów medycznych jest przeciwwskazane. Czy można wyrywać zęby w ciąży?
Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wyrywania zębów — warto jednak zastanowić się, czy dany zabieg może być odroczony. Jeśli tak, zazwyczaj zalecane jest wykonanie go już po porodzie. Najlepszym momentem na zabiegi dentystyczne podczas ciąży jest jej drugi trymestr.
Wyrwanie zęba w ciąży może być konieczne, jeśli w obrębie szczęki lub żuchwy pojawią się infekcje i proces zapalny. W takich sytuacjach leczenia nie można odraczać: zapalenia mogą prowadzić do poważnych powikłań i stanowić zagrożenie zarówno dla kobiety, jak i dla rozwijającego się dziecka.
Dzięki nowoczesnym metodom stomatologicznym, możliwe jest bezbolesne wyrywanie zębów — również w czasie ciąży. Zastosowanie bezpiecznych środków znieczulających zapewnia ciężarnej komfort, zmniejszenie dyskomfortu i bólu.
Bezbolesne usunięcie zęba
Czasy, w których wyrywanie zębów musiało wiązać się z bólem, mamy już na szczęście za sobą. Stosowane współcześnie znieczulenia skutecznie redukują ból i dyskomfort i sprawiają, że zabieg może być praktycznie nieodczuwalny. Podczas wyrywania pacjent może czuć ucisk lub rozpieranie, nie powoduje to jednak bólu.
Podczas wyrywania zębów standardowo stoduje się znieczulenia miejscowe, które skutecznie blokują odczuwanie bólu. W niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie znieczulenia ogólnego, czyli sedoanalgezji: wtedy pacjent podczas zabiegu jest farmakologicznie przygotowany przez lekarza anestezjologa, nie odczuwa go więc i nie pamięta nic z jego przebiegu. Przy takim zabiegu musi być obecny anestezjolog, który odpowiada za odpowiednie przeprowadzenie narkozy i bezpieczeństwo pacjenta.
W niektórych sytuacjach wyrwanie zęba jest konieczne. Nie trzeba jednak obawiać się tego zabiegu – komfort pacjenta jest dziś stawiany na pierwszym miejscu, a nowoczesna stomatologia pozwala uniknąć bólu nawet w skomplikowanych przypadkach. Warto więc zaufać specjalistom: wyrwanie zęba może znacznie poprawić stan jamy ustnej i zgryzu, a także – nasze codzienne samopoczucie.
“W Cracow Dental Centre naszym złotym standardem jest diagnostyka i kwalifikacja zabiegowa wyłącznie na podstawie badań radiologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tomografii komputerowej (CT/CBCT). Nie możemy być obojętni na fakt, iż struktury ludzkiego ciała są trójwymiarowe a zdjęcia typu panorama czy punktowe (RVG) dają obraz wszystkich tych elementów nałożonych na siebie. Przestrzenne obrazowanie daje możliwość precyzyjnego zaplanowania zabiegu oraz uniknięcia powikłań.
Obecnie chirurgia stomatologiczna to nie tylko ekstrakcje (usunięcie) zębów, jak i tych których leczenie zachowawcze, endodontyczne jest już niemożliwe. To przede wszystkim rozwijająca się dziedzina stomatologii, która przygotowuje pacjenta do rekonstrukcji braków zębowych i pozwala poprawić estetykę uśmiechu.” – lek. dent. Tomasz Organa, CDC Stomatologia
Czytaj także: Wybielanie zębów: jaka metoda najlepsza? >>>
Komentarze (0)