Jak prawidłowo myć zęby? Czy robisz to dobrze?

Jedną z czynności, które wykonujemy każdego dnia, jest mycie zębów. Większość z nas jednak nie przykłada uwagi do tego, czy robi to w sposób prawidłowy. Od dłuższego już czasu eksperci mówią głośno o tym, że Polacy nieco zaniedbują swoje zęby – m.in. myją je nieregularnie, używają przy tym nieodpowiednich artykułów i co więcej: korzystają z niewłaściwej techniki mycia zębów. Czy Ty robisz to dobrze? Wiesz, jak prawidłowo myć zęby? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się!

Dlaczego mycie zębów jest tak ważne?

Dlaczego każdego dnia każdy powinien dbać o prawidłowe mycie zębów? Powodów jest mnóstwo, ale przede wszystkim chodzi o to, aby uniknąć problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Oczywiście równie istotne jest to, że jeśli będziemy regularnie czyścić uzębienie, to nasze zęby i uśmiech będą wyglądały naprawdę ładnie.

Pamiętając o codziennej higienie jamy ustnej, usuwamy z jamy ustnej resztki jedzenia, osady i kamień, a także zapobiegamy chorobom uzębienia i dziąseł! Zadaniem codziennej higieny jamy ustnej jest też wzmacnianie szkliwa, czy gwarancja świeżego oddechu. Poza tym większość Polaków nie lubi odwiedzać dentysty, natomiast codzienne mycie zębów jest sposobem na minimalizowanie konieczności częstych wizyt u stomatologa.

Jak prawidłowo myć zęby?

Jak prawidłowo myć zęby? Zdecydowanie najważniejsze jest to, aby robić to dokładnie. Istotny jest też wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów, choć niezależnie od tego, czy wybierzemy szczoteczkę manualną, czy elektryczną, można osiągnąć zamierzony efekt (wszystko zależy od naszego zaangażowania), choć nie da się ukryć, iż korzystanie ze szczoteczki elektrycznej jest łatwiejsze, ponieważ jest ona w stanie wykonać znacznie więcej ruchów, niż możemy wykonać własnoręcznie. Jej dużą zaletą jest też timer, który daje znać, gdy miną dwie minuty.

Jeśli rozważamy zakup nowej szczoteczki, to możemy mieć dylemat, jaka szczoteczka elektryczna czy soniczna będzie lepsza – odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym poprzednim artykule. Odpowiadając na pytanie, jak prawidłowo myć zęby, trzeba też pamiętać o wykorzystaniu odpowiedniej techniki mycia zębów.

Podczas szczotkowania zębów pamiętaj o wykonywaniu krótkich i delikatnych pociągnięć szczoteczką. Szczególną uwagę zwróć na tylne uzębienie, linię dziąseł, a także miejsca wokół plomb i uzupełnień. Prawidłowe czyszczenie uzębienia to mycie zewnętrznych powierzchni górnych i dolnych zębów, wewnętrznych powierzchni zębów górnych i dolnych, powierzchni żujących oraz języka.

Przeczytaj także: Jaka pasta do zębów jest polecana przez dentystów?

Popularne metody szczotkowania zębów

Nie będziemy mogli cieszyć się doskonałym zdrowiem jamy ustnej, gdy nie będziemy wiedzieli, jak prawidłowo myć zęby i jakiej metody szczotkowania zębów używać. Można wyróżnić kilka metod, natomiast to, która będzie najlepsza dla nas, zależy od naszych potrzeb i preferencji. Jakie są popularne metody mycia uzębienia?

Metoda obrotowo-wymiatająca

Metodę obrotowo-wymiatającą poleca się osobom, które mają wrażliwe i delikatne dziąsła, co wynika z tego, że jest to technika wyróżniająca się dużą delikatnością i niską abrazyjnością. Jak ją stosować? Wystarczy ustawić szczoteczkę pod kątem 45 stopni i przesuwać nią po dziąsłach i koronach, wykonując przy tym ruchy obrotowo-wymiatające.

Metoda Bass’a

To metoda wibrująca, która umożliwia skuteczne usunięcie płytki nazębnej z kieszeni dziąsłowych. Jest to technika polegająca na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni w okolicy szyjek zębowych z włóknami skierowanymi w kierunku korzeni. Po odpowiednim ustawieniu szczoteczki trzeba wykonywać nieduże i niezbyt mocne poziome ruchy drgająco-wibrujące.

Metoda Stillmann’a

Kolejna metoda polecana jest osobom, które zmagają się z problemem odsłaniania się szyjek zębowych. Jeśli chcemy wykorzystać tę technikę podczas szczotkowania zębów, to trzeba ustawić główkę szczoteczki pod kątem 45 stopni, a włoski powinny być skierowane w stronę korzeni. Kolejnym krokiem powinno być przesuwanie szczoteczki w kierunku powierzchni żujących z jednoczesnym lekkim drganiem poprzecznie-wibrującym.

Metoda pionowa

Aby skorzystać z tej techniki szczotkowania zębów, należy ustawić włosie szczoteczki pionowo do powierzchni zębów przednich i wykonywać ruchy wymiatające.

Metoda pozioma

Ostatnią już popularną metodą szczotkowania zębów jest metoda pozioma. W celu skorzystania z niej przykładamy szczoteczkę wzdłuż linii zębów i przesuwamy ją, wykonując ruch do dołu i do góry.

Jak długo powinno trwać szczotkowanie zębów?

Ile powinno trwać mycie zębów? Praktycznie każdego z nas uczono, że zęby powinno się myć przez 2 minuty, przynajmniej dwa razy dziennie. Jednak aktualnie mówi się, że 2 minuty to wystarczający czas jedynie wtedy, gdy używamy szczoteczki elektrycznej. Jeśli korzystasz nadal ze szczoteczki manualnej, to powinieneś myć zęby nawet dwukrotnie dłużej! Którą wersję można uznać za prawdziwą? Najlepiej zastosować tzw. test języka – należy myć zęby tyle czasu, aż zęby będą czyste i śliskie, gdy przejedziemy po nich językiem.

Ile razy dziennie myć zęby?

Kobieta trzymająca szczoteczkę do zębów
Każdy powinien zapamiętać to, że zęby trzeba myć minimum dwa razy dziennie. Najlepiej robić to rano i wieczorem, chwilę przed położeniem się spać. Dobrze byłoby myć zęby po każdym posiłku, ale oczywiście nie zawsze jest taka możliwość.

Czy po umyciu zębów trzeba płukać jamę ustną wodą?

Wielu osobom wydaje się, że płukanie jamy ustnej po umyciu zębów to konieczność. Tymczasem okazuje się, że nie jest to wskazane. Postępując w ten sposób, usuwamy aktywne składniki pasty, które dosłownie przed chwilą dostarczyliśmy zębom. Co zatem robić? Właściwie to wystarczy, że wyplujemy nadmiar pasty i dokładnie opłukamy twarz wodą, dzięki czemu fluor pozostanie na zębach i będą one lepiej chronione przed próchnicą.

Umów się na wizytę, sprawdź naszą ofertę >> Profilaktyka stomatologiczna

Podsumowując, prawidłowe mycie zębów jest bardzo ważne i należy o tym pamiętać każdego dnia. W końcu stan jamy ustnej ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Po przeczytaniu tego artykułu teraz już każdy powinien wiedzieć, jak prawidłowo dbać o swoje zęby.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz