Jaka pasta do zębów jest polecana przez dentystów?

Pasta do zębów

Dbałość o higienę jamy ustnej jest niezwykle ważną kwestią. Jednym z istotniejszych jej elementów jest używanie odpowiednio dobranej pasty do zębów. Rynek może zaoferować rozmaite pasty, które różnią się między sobą składem, właściwościami czy przeznaczeniem. Jak wybrać odpowiedni produkt, aby nie narażać się na częstsze wizyty u dentysty, czy nawet utratę uzębienia? Najważniejsze informacje na ten temat przekazujemy w tym artykule.

Czy można myć zęby bez pasty?

Mycie zębów bez pasty jest niemożliwe? Nic bardziej mylnego! Wielu specjalistów jest zdania, że da się czyścić zęby bez pasty. Jak myć zęby, gdy pasta się skończyła? Po prostu wystarczy szorować zęby przez parę minut, a będą one czystsze i pozbędziemy się resztek jedzenia z przestrzeni między zębami. W takim przypadku trzeba myć zęby nieco dłużej, aby faktycznie były one dobrze oczyszczone. Można także sięgnąć po alternatywę dla pasty – np. sodę oczyszczoną, kurkumę, olej kokosowy, imbir, mydło… możliwości jest mnóstwo!

baner

Pasta bez fluoru czy z fluorem?

Większość dentystów jest zgodna w tym temacie: pasty z fluorem są bezpieczne i warto, aby korzystali z nich zarówno dorośli, jak i dzieci. Fluor jest bowiem składnikiem silnie pobudzającym mineralizację i wzmacniającym szkliwo. Wyróżnia się właściwościami przeciwpróchniczymi i zapobiega nadwrażliwości zębów.

I choć przez pewien czas głośno było o tym, że fluor może być szkodliwy, to jednak aktualne badania mówią, że pasty do zębów z fluorem są w pełni bezpieczne w stosowaniu, gdy korzystamy z nich z umiarem i świadomie.

Z tego powodu rodzice powinni kontrolować swoje dzieci i dbać o to, by te nie połykały pasty. Gdy natomiast dojdzie do takiej sytuacji, nie ma co panikować! Dziecko najprawdopodobniej połknęło niewielką ilość pasty, a ta nie wywoła fluorozy. Mimo wszystko warto pamiętać, aby pasta do zębów zawsze znajdowała się poza zasięgiem dzieci, samemu nakładać pastę na szczoteczkę i kontrolować dziecko podczas mycia zębów.

Przeczytaj także: Czy w ciąży można leczyć zęby? Dentysta odpowiada

Rodzaje past do zębów

Czy ktokolwiek potrafi wyobrazić sobie poranną toaletę bez użycia pasty do zębów? To stały element naszej codzienności, a pasta do zębów to produkt, który można znaleźć praktycznie w każdej łazience. Składa się z substancji, dzięki którym można utrzymać higienę jamy ustnej oraz dokładnie oczyszczać zęby z płytki nazębnej i rozmaitych osadów. Aktualnie na rynku można znaleźć całą masę past, dlatego kupujący często zmagają się z dylematem, na jaką się zdecydować? Poniżej wymieniamy najpopularniejsze rodzaje past do zębów!

Pasty antybakteryjne

Pasty antybakteryjne skutecznie oczyszczają zęby, nie powodując uszkodzeń szkliwa, co jest efektem działania składników aktywnych, które gwarantują najlepszą higienę jamy ustnej. Do najczęściej używanych dodatków w tych pastach zaliczamy chlorheksydynę i węglan wapnia. Poszukując pasty do codziennego stosowania, warto zainteresować się właśnie tą grupą produktów, ponieważ mają one delikatne formuły.

Pasty wybielające do zębów

Wybielające pasty do zębów cieszą się dużą popularnością, ponieważ skutecznie eliminują osady i przebarwienia, które zbierają się na powierzchni zębów. Te produkty pomagają przywrócić naturalną biel zębom. Działanie past wybielających polega na usuwaniu osadów za pomocą mechanicznego ścierania lub metodą enzymatyczną.

Te pierwsze pasty zawierają drobinki ścierne, które oczyszczają powierzchnię zębów, delikatnie je polerując. Są świetnym wyborem dla tych, którzy chcą szybko zobaczyć efekt wybielania zębów, chociaż stomatolodzy odradzają je osobom z nadwrażliwością zębów i delikatnymi dziąsłami.

Natomiast pasty wybielające, które wykorzystują enzymatyczne właściwości, rozpuszczają błonę białkową i osady, głęboko oczyszczając powierzchnię szkliwa. Ta metoda działa bardziej dogłębnie.

Pasty odświeżające

Rynek może zaproponować również bogaty wybór past odświeżających. To specjalne produkty, które eliminują nieświeży oddech poprzez skuteczne zwalczanie lotnych związków siarki. Ich formuła zawiera składniki działające na te nieprzyjemne substancje. Dodatkowo często zawierają olejki miętowe, które gwarantują długotrwałe uczucie świeżości w ustach.

Zobacz także: Jak poprawnie czyścić język? Czy to ważne?

Pasty na nadwrażliwość zębów

Pacjenci zgłaszający się do gabinetów stomatologicznych bardzo często skarżą się na nadwrażliwość zębów. To uciążliwy problem, który może rozwijać się w następstwie różnych czynników takich jak np. niewłaściwe szczotkowanie zębów czy spożywanie określonych pokarmów. Jednak źródło nadwrażliwości zębów zawsze jest jedno i to samo, czyli odsłonięcie kanalików zębinowych. Pasty na nadwrażliwe zęby zamykają je, a to wszystko jest możliwe dzięki zawartości azotanu potasu, fluorku czy fluorku sodu w paście.

Pasty do protez zębowych

Niestety wiele osób stosujących protezy nie wie, że do ich czyszczenia nie nadają się zwykłe pasty, które mogą je niszczyć. Chcąc cieszyć się swoją protezą jak najdłużej, warto wybrać specjalną pastę do protez zębowych, wyróżniającą się niską ścieralnością. Należy postawić na rozwiązanie, które zagwarantuje prawidłową higienę jamy ustnej i nie będzie niszczyło powierzchni sztucznych zębów.

Pasty przeciw paradontozie

Paradontoza to skutek nieleczonego zapalenia dziąseł. Nierzadko prowadzi nawet do utraty zębów, dlatego chcąc jej zapobiegać, warto jak najwcześniej zadbać o zęby. W sklepach dostępne są pasty przeciw paradontozie, w których składzie znajdują się liczne składniki pochodzenia naturalnego. Zazwyczaj są to takie składniki jak np. wyciągi z rumianku czy melisy.

Pasty z naturalnych składników

Pasty z naturalnych składników, czyli takie, które nie zawierają parabenów, fluoru, czy SLSów są coraz chętniej wybierane. Zamiast wymienionych substancji mają w składzie olejki eteryczne, węgiel aktywny, minerały i zioła. Jak najbardziej warto sięgać po naturalne pasty do zębów, jednak należy pamiętać, aby używać ich naprzemiennie z produktami wzmacniającymi szkliwo zębów.

Co więcej, pasty pozbawione fluoru mogą być odpowiednim wyborem dla pacjentów onkologicznych. Zmagający się z nowotworami często odczuwają pasty z fluorem jako mocno pieczące – są niezwykle nieprzyjemne i mogą prowadzić do zbyt intensywnego złuszczania nabłonka błony śluzowej jamy ustnej.

Pasty dla dzieci

W drogeriach czy innych sklepach można spotkać się również z pastami do zębów stworzonych z myślą o najmłodszych. Tego typu produkty zazwyczaj nie mają fluoru w składzie lub mają jego niewielką ilość. Warto pamiętać, że już od pierwszego mleczaka wymagana jest dbałość o zęby dziecka. I choć zdania dotyczące tego, czy pasta dla dziecka powinna zawierać fluor, są podzielone, to jednak najnowsze badania mówią, że pasta dla najmłodszych powinna zawierać 1000 ppm fluoru, aby zęby maleństwa miały zapewnioną najwyższą ochronę.

Szukasz dentysty dla Ciecka? Sprawdź naszą ofertę >> Stomatologia dziecięca

Najlepsze pasty do zębów polecane przez dentystów

Nakładanie pasty do zębów na szczoteczkę

Pasty na nadwrażliwość zębów

  • Sensodyne Odbudowa i Ochrona,
  • Oral-B Professional Sensitivity & Gum Calm,
  • ELGYDIUM Sensitive.

Pasty na usunięcie kamienia nazębnego

  • Elgydium Anti Plaque,
  • Oral-B GUM CARE Whitening,
  • Parodontax Complete.

Pasty do zębów przeciw próchnicy i paradontozie

  • Oral-B Pro Expert Advanced,
  • SENSODYNE Przeciw próchnicy,
  • Elgydium pasta do zębów przeciw próchnicy.

Jakie pasty w ciąży?

W okresie ciąży zazwyczaj nie trzeba zmieniać swojej dotychczasowej pasty na nową. Czasem jednak zachodzi konieczność sięgnięcia po pastę ekologiczną, nieuczulającą. Podejmując decyzję o korzystaniu z pasty z fluorem, warto pamiętać, że ta powinna zawierać 1000-1500 ppm fluoru, aby prawidłowo chroniła zęby ciężarnej.

Jakie pasty przy zaburzeniach odżywania (bulimia)?

Osoby zmagające się z zaburzeniami odżywiania takimi jak bulimia, szczególnie muszą dbać o zdrowie jamy ustnej. W ich przypadku dentyści polecają przede wszystkim używanie past z fluorem, ponieważ ten składnik pomaga w zapobieganiu próchnicy. Walczący z bulimią mogą wypróbować także specjalne pasty antybakteryjne, które pomagają zwalczać bakterie, rozwijające się w wyniku częstego kontaktu kwasów żołądkowych z zębami. Równie ważne jest to, że nie należy szczotkować zębów od razu po wymiotach, ponieważ na powierzchni zębów są pozostałości kwasu, które są w nie wcierane. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest przepłukanie jamy ustnej wodą i umycie zębów dopiero po około 30 minutach.

Pasta do zębów dla dzieci – polecane

Rodzice poszukujący najlepszych past do zębów dla swoich dzieci, mają do wyboru wiele opcji, które łączą skuteczność z bezpieczeństwem. Przy wyborze pasty warto wziąć pod uwagę różnorodne czynniki, takie jak zawartość fluorku, smak czy odpowiednie składniki. Oto kilka polecanych past do zębów dla dzieci, które wzmacniają szkliwo zębów:

  • Elgydium Kids,
  • Sensodyne Kids,
  • Oral B Kids.

Suchość jamy ustnej? Nasze rady

Suchość jamy ustnej to uciążliwy problem, który można zmniejszyć, wybierając odpowiednią pastę. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że suchość jamy ustnej może zwiększać ryzyko próchnicy, zatem pasta z odpowiednią ilością fluoru w codziennej higienie jamy ustnej jest niezbędna. Taki produkt powinien być pozbawiony SLS, ponieważ jest to przykładowy składnik, który może potęgować suchość jamy ustnej.

Podsumowanie

W naszym artykule pokazaliśmy, że istnieją liczne rodzaje past do zębów, usuwające płytkę nazębną i nie tylko. Są to pasty antybakteryjne, wybielające, odświeżające, na nadwrażliwe zęby, do protez zębowych i inne. Obecnie w sprzedaży znajduje się mnóstwo tego typu produktów, lecz warto zwrócić uwagę tylko na niektóre takie jak np. Sensodyne, Oral B, czy Elgydium. Wybór odpowiedniej pasty zawsze musi być dostosowany do potrzeb danej osoby – to jest najważniejsze!

Artykuł podkreśla także, że producenci past mogą zaoferować produkty stworzone z myślą o dzieciach, a także takie, które są odpowiednie dla osób zmagających się z zaburzeniami odżywiania. Wskazuje również na potrzebę odpowiedniej higieny jamy ustnej w okresie ciąży i podpowiada, jak radzić sobie z suchością jamy ustnej, sięgając po dobrą pastę. Mamy nadzieję, że przedstawione powyżej informacje okażą się przydatne. Przypominamy również, że w naszych gabinetach specjaliści chętnie doradzają najlepsze produkty do codziennej higieny jamy ustnej.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz