Co oznacza suchość w ustach? Przyczyny

suche usta

Suchość w ustach, inaczej kserostomia to nieprzyjemna dolegliwość, na którą skarży się nawet 10% populacji. Częściej pojawia się u kobiet. Ma ona ścisły związek ze zmniejszonym wydzielaniem śliny. Nie istnieje jedna przyczyna suchości w ustach. Ten problem może wynikać m.in. z używek, przyjmowania niektórych leków, stresu, czy niewłaściwej diety. Nigdy nie należy go ignorować, ponieważ w niektórych przypadkach może być objawem poważnej choroby. Sprawdź, jakie są przyczyny suchości w jamie ustnej.

Czym jest suchość w ustach?

Suchość w ustach to nieprzyjemne wrażenie braku śliny i zmniejszonej wilgotności w jamie ustnej. Osoby, u których pojawia się ta dolegliwość, często skarżą się również na inne objawy takie jak np.:

  • pieczenie języka;
  • pękanie warg;
  • uczucie suchości w gardle;
  • chrypka;
  • uczucie lepkości w jamie ustnej;
  • trudności w mówieniu.

Przyczyny suchości w ustach

Chyba każdy z nas choć raz odczuwał suchość w jamie ustnej. Niektórzy stale zmagają się z tą dolegliwością i zastanawiają się, skąd się ona bierze? Warto więc wiedzieć, że jest kilka powodów, dla których gruczoły odpowiedzialne za wytwarzanie śliny, czyli ślinianki, mogą nie funkcjonować, tak jak powinny. Przedstawiamy najczęstsze przyczyny uczucia suchości w ustach.

Brak nawilżania jamy ustnej

Brak nawilżenia jamy ustnej to jeden z najczęstszych powodów suchości w jamie ustnej. Gdy pijemy zbyt mało wody, możemy się odwodnić, czego skutkiem może być właśnie suchość w jamie ustnej. Zgodnie z zaleceniami specjalistów kobiety powinny pić około 2 litry, z kolei mężczyźni około 2,5 litrów płynów dziennie. Oczywiście należy znacznie częściej sięgać po wodę, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka. Warto podkreślić, że do odwodnienia organizmu może dojść również podczas wymiotów czy biegunek. Co więcej, problem odwodnienia organizmu często dotyczy szczególnie osób starszych, co wynika z tego, że wraz z wiekiem odczuwają one mniejsze uczucie pragnienia.

Używki

Sięganie po alkohol, papierosy lub narkotyki, również może wiązać się z występowaniem uczucia suchości w ustach. Wynika to z obniżonej produkcji śliny. W takiej sytuacji konieczna jest rezygnacja z tych używek, aby pozbyć się tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Warto przeczytać: Paradontoza – jak leczyć i jak postępować?

Stres

Stres ma niekorzystny wpływ na nasze zęby. W stresujących sytuacjach wielu z nas odczuwa suchość jamy ustnej. Najprawdopodobniej każdy z nas jej doświadczył, jednak zwykle samoczynnie mija, gdy tylko emocje ,,puszczają” i znika stres. Ta dolegliwość jest wynikiem zaburzonej pracy ślinianek, które wydzielają wówczas mniej śliny. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, może spowodować znacznie więcej szkód w obrębie jamy ustnej. Może dojść nawet do infekcyjnego zapalenia dziąseł, czy choroby przyzębia i utraty zębów.

Leki a suchość w ustach

Nie każdy wie, że stosowanie niektórych leków może powodować suchość w ustach. Warto wiedzieć, że istnieje ponad 400 leków, które mogą odpowiadać za tę dolegliwość. Jakie to leki? Przede wszystkim:

  • leki na alergię;
  • leki moczopędne;
  • leki przeciwastmatyczne;
  • leki przeciwbólowe;
  • leki na depresję;
  • leki obniżające ciśnienie krwi.

Podejrzewając, że przyczyną opisywanej dolegliwością są przyjmowane wyżej wymienione leki, skonsultuj się ze specjalistą. Lekarz zaproponuje najlepsze rozwiązanie tego problemu.

Choroby jako przyczyna suchości jamy ustnej

Należy wiedzieć, że za suchość jamy ustnej mogą odpowiadać także różne choroby takie jak np.:

  • choroba Parkinsona;
  • cukrzyca;
  • choroba Hodgkina;
  • HIV/AIDS.

Inną przyczyną może być również zespół Sjogrena, czyli schorzenie autoimmunologiczne, w którym dochodzi do zmniejszonego wydzielania śliny i produkcji łez. W przebiegu tej choroby wytwarzają się autoprzeciwciała, które powodują uszkodzenia gruczołów ślinowych i łzowych (czasem też innych narządów), zaburzając ich funkcję. Jak dotąd nieznana jest przyczyna tej choroby.

Sprawdź także: Jak poprawnie czyścić język? Czy to ważne?

Skutki suchości w ustach

Kserostomia to przede wszystkim nieprzyjemne uczucie suchości w ustach, ale nie tylko. Należy wiedzieć, że skutki tej dolegliwości mogą być znacznie większe. Pacjenci zmagający się z suchością jamy ustnej są bardziej podatni na infekcje grzybicze jamy ustnej, stany zapalne dziąseł, owrzodzenia i afty. Specjaliści ostrzegają również, że u takich osób obserwuje się zwiększone odkładanie płytki nazębnej oraz są one bardziej narażone na rozwój próchnicy, dlatego też muszą one szczególnie dbać o higienę jamy ustnej.

Niestety lista możliwych skutków suchości w jamie ustnej jest jeszcze dłuższa. Ten objaw często wiąże się z bolesnym żuciem i połykaniem, a pacjenci, by ,,zaoszczędzić” sobie cierpienia decydują się na przyjmowanie mniejszych ilości pokarmów, co po pewnym czasie może doprowadzić nawet do niedożywienia. Osoby, którym towarzyszy suchość w ustach, często również wycofują się z życia społecznego, mają obniżony nastrój, problemy ze snem.

Baner

Suchość w jamie ustnej jak ją zwalczyć?

Jak zwalczyć suchość w jamie ustnej? Wszystko tutaj zależy od tego, co jest przyczyną tej dolegliwości. Jeśli odpowiada za nią odwodnienie, to najważniejsze jest to, aby regularnie pić odpowiednie ilości wody. Tym sposobem sytuacja na pewno ulegnie poprawie.

Z kolei gdy za suchość w jamie ustnej odpowiadają używki – należy z nich zrezygnować, a jeśli przyczyną jest choroba – trzeba rozpocząć leczenie. Częstą przyczyną jest także przyjmowanie niektórych leków. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa z lekarzem i zmiana przyjmowanych preparatów farmaceutycznych.

W aptekach dostępne są również produkty poprawiające nawilżenie jamy ustnej takie jak np. aerozole, płyny do płukania jamy ustnej, specjalne pasty do zębów czy sztuczna ślina. Warto zwrócić uwagę szczególnie na sztuczną ślinę, która nawilża i powleka błonę śluzową jamy ustnej, dzięki czemu uczucie suchości w ustach znika na jakiś czas.

Oprócz powyższych pomocne może być unikanie napojów z zawartością kofeiny (np. kawa), które powodują wysuszenie jamy ustnej. Można rozważyć także żucie gumy bez cukru lub ssanie cukierków bez cukru w celu pobudzenia wypływu śliny.

Podsumowując, wiadomo już, czym jest suchość w ustach i jakie są jej najczęstsze przyczyny. Często okazuje się, że jest skutkiem np. picia zbyt małej ilości wody, stresu, sięgania po używki, a także chorób. Gdy dostrzeżemy ten problem u siebie, możemy spróbować samodzielnie usunąć nieprzyjemne dolegliwości, aczkolwiek w momencie gdy objawy się zaostrzą, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz