Paradontoza – jak leczyć i jak postępować?

Twoje zęby i dziąsła non stop są narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników. Ogromnym zagrożeniem dla nich są bakterie. Większość osób wie, że to właśnie one są odpowiedzialne za rozwój próchnicy. Należy jednak wiedzieć, że odpowiadają też za paradontozę. To niezwykle powszechna dolegliwość, na którą cierpi mnóstwo osób w Polsce. Jak możesz ją rozpoznać? Jak przebiega leczenie paradontozy? Do jakiego lekarza należy udać się z takim problemem? Jak zadbać o właściwą higienę jamy ustnej? Sprawdź to w naszym artykule!

Co to jest paradontoza?

Paradontoza, inaczej nazywana zapaleniem przyzębia, to choroba infekcyjna, która obejmuje struktury otaczające i utrzymujące zęby, takie jak: cement korzeniowy, dziąsło, ozębna, a także kość wyrostka zębodołowego. Z tą chorobą zmaga się prawie 70% osób mieszkających w Polsce. To stan, na który duży wpływ mają czynniki genetyczne, ale także nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Zapalenie przyzębia może doprowadzić nawet do wypadania zębów, dlatego zdecydowanie warto zapobiegać tej chorobie oraz ją leczyć. Jeśli natomiast jesteś ciekaw, jak wygląda paradontoza, to koniecznie sprawdź jej objawy.

Objawy paradontozy

Paradontoza rozwija się fazami. Pierwsze objawy niestety bywają trudne do wychwycenia, dlatego tak ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dentysta na pewno zauważy pierwsze objawy tej choroby. U pacjentów zmagających się z paradontozą mogą pojawić się takie początkowe objawy choroby jak m.in.:

– zaczerwienienie dziąseł;

– obrzęk dziąseł;

– nieprzyjemny zapach z ust;

– odsłonięte szyjki zębowe.

U bardzo wielu pacjentów po pewnym czasie pojawia się krwawienie. Może być ono samoistne bądź podczas mycia zębów. Tworzą się także tzw. kieszonki dziąsłowe. Z kolei gdy choroba będzie już w stadium zaawansowanym to do objawów może dołączyć ruchomość i przemieszczanie się zębów.

Przyczyny paradontozy

Czasem zdarza się, że objawy zapalenia przyzębia są niezauważalne dla pacjenta. Z kolei inni pacjenci mogą je po prostu ignorować. Należy wiedzieć, że zazwyczaj za rozwój paradontozy odpowiada nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Zbyt duża ilość płytki bakteryjnej pokrywającej ząb (osad nazębny) powoli wnika pod dziąsła, czego efektem są stany zapalne, a rozwijające bakterie w jamie ustnej, gromadzą się w kieszonkach dziąsłowych, doprowadzając do powstawania kieszeni patologicznych, a to doprowadza do rozchwiania zębów. Oczywiście przyczyny paradontozy mogą być też inne. Zaliczamy do nich m.in.:

– nieleczone zapalenie dziąseł;

– nieleczone podrażnienia i krwawienia dziąseł;

– palenie papierosów;

– ogólne osłabienie organizmu;

– brak czyszczenia przestrzeni międzyzębowych;

– nieszczelne wypełnienia zębów;

– nieodpowiednia dieta;

– zgrzytanie zębami;

– cukrzyca;

– problemy hormonalne;

– czynniki genetyczne.

Paradontoza – jak leczyć? Metody leczenia paradontozy

To, jak będzie przebiegało leczenie paradontozy, w głównej mierze jest zależne od stadium zaawansowania choroby. Jeśli jest to wczesny etap, to zazwyczaj wystarczające okazuje się dokładne usunięcie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym. W takim przypadku dobrym krokiem jest też zabezpieczenie odsłoniętych szyjek zębowych. A co gdy jest zaawansowana paradontoza? Jeśli powstały kieszonki dziąsłowe, to stomatolog najpewniej wykona kiretaż otwarty/zamknięty, czyli zabiegi, które wykonuje się po to, aby usunąć ziarninę zapalną i skupiska bakterii. W zależności od przypadku może być tez potrzeba oczyszczenia powierzchni korzenia i uzupełniania ubytków kostnych.

Kto jest narażony na zapalenie przyzębia? Czy to choroba zakaźna?

Na rozwój paradontozy najbardziej narażone są młode osoby i kobiety w ciąży. Choć należy wiedzieć, że jest to choroba, która zwykle jest uwarunkowana genetycznie. Mogą się z nią zmagać zwłaszcza osoby, których bliscy krewni borykają się z takim problemem. Jeśli natomiast chodzi o to, czy paradontoza jest zaraźliwa, to odpowiedź jest jasna: jest to choroba zakaźna, mająca zdolność przenoszenia się z człowieka na człowieka w wyniku wymiany śliny.

Przeczytaj także: Podstawowe zalecenia po wyrwaniu zęba

Jak zapobiegać rozwojowi paradontozy?

Zdążyliśmy już wspomnieć, że paradontoza to choroba, która występuje bardzo często, ale to wcale nie oznacza, że nie można się przed nią uchronić. Jak zapobiec paradontozie? Najważniejsza jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Pamiętaj o:

– myciu zębów przynajmniej 2 razy dziennie;

– oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej;

– regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym w celu usunięcia kamienia nazębnego; równie istotne są dodatkowe zabiegi higienizacyjne u dentysty (np. piaskowanie) co jakiś czas.

Do jakiego lekarza się udać z podejrzeniem paradontozy?

Gdy podejrzewasz, że zmagasz się z paradontozą, to najpierw udaj się do stomatologa. Po takiej wizycie będziesz wiedział, czy faktycznie są to objawy tej choroby, czy jednak niekoniecznie. Jeśli jednak lekarz będzie podejrzewał właśnie paradontozę, to najpewniej skieruje Cię do periodontologa, czyli stomatologa, który na co dzień specjalizuje się w leczeniu chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.

Czym grozi nieleczona paradontoza?

Nieleczona paradontoza może doprowadzić nawet do utraty uzębienia. Z kolei utrata zębów to ogromny problem natury estetycznej, ma niekorzystny wpływ na codzienne relacje i sprawia, że pacjent traci pewność siebie, ale nie tylko! Przede wszystkim utrata uzębienia pogarsza funkcjonalność jamy ustnej i wiąże się z tym, że niezbędne jest niełatwe leczenie protetyczne. Paradontoza może powodować również mnóstwo innych dolegliwości takich jak:

  • nadwrażliwość zębów;
  • krwawienie dziąseł;
  • stany zapalne przyzębia;
  • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.

Zapobieganie paradontozie? Dbaj o higienę jamy ustnej

Zapobieganie paradontozie jest jak najbardziej możliwe. Opiera się ono na dbaniu o prawidłową higienę jamy ustnej, czyli regularne szczotkowanie zębów i dbanie o przestrzenie międzyzębowe. Koniecznie musisz też regularnie odwiedzać dentystę w celu rutynowej kontroli uzębienia i wykonania profesjonalnego czyszczenia zębów. Oprócz tego powinieneś pamiętać też o:

– stosowaniu zdrowej diety (m.in. unikaj cukrów prostych);

–  ograniczeniu kawy i herbaty;

– rzuceniu palenia papierosów;

– stosowaniu płukanek do płukania jamy ustnej.

Z powyższego artykułu wiesz już, czym jest paradontoza, jakie są jej objawy i jak można ją leczyć. Jeśli podejrzewasz, że zmagasz się z tą chorobą, to jak najszybciej udaj się do stomatologa. Nie zwlekaj, bowiem jak już wiesz, nieleczona paradontoza może doprowadzić nawet do utraty zębów!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz