Czasami konieczna bywa ekstrakcja zęba, czyli dość poważny zabieg, po którym należy przestrzegać zaleceń przedstawionych przez dentystę, aby nie wywołać dodatkowego bólu czy powikłań. Chodzi tutaj między innymi o to, aby przez odpowiedni czas zagryzać tampon opatrunkowy czy nie spożywać posiłków. Jakie podstawowe zalecenia po wyrwaniu zębów zazwyczaj przekazuje stomatolog? W większości przypadków są one takie same. Przedstawiamy je poniżej.
Dlaczego zalecenia po wyrwaniu zęba są ważne?
Pacjenci, u których przeprowadzono zabieg usunięcia zęba, koniecznie muszą przestrzegać zaleceń przedstawionych przez lekarza dentystę. To bardzo ważne, ponieważ to właśnie od sposobu ich postępowania, zależy to, jak długo będzie przebiegał proces gojenia się rany. Jeśli zadbamy o stosowanie się do poniższych wskazówek, na pewno przebiegnie on szybciej i już niebawem uda się wrócić do zdrowia. Pamiętaj również o tym, że nawet małe zaniechania mogą prowadzić do rozwoju stanu zapalnego zębodołu.
Najważniejsze zalecenia po wyrwaniu zęba
Zagryzanie tamponu opatrunkowego
Po zabiegu wyrwania zęba należy przede wszystkim zagryzać tampon opatrunkowy umieszczony w miejscu usuniętego zęba. Jest to konieczne przez mniej-więcej 30 minut. W ten sposób możliwe jest powstrzymanie krwawienia oraz w ten sposób przyspiesza się powstawanie skrzepu.
Nie wolno jeść i pić
Kolejnym ważnym zaleceniem jest powstrzymanie się od jedzenia i picia przez przynajmniej dwie godziny po zabiegu. Chodzi tutaj głównie o to, aby nie doprowadzić do podrażnienia rany i uszkodzenia skrzepu.
Rezygnacja z wysiłku fizycznego
Po wyrwaniu zęba należy odpuścić sobie również wysiłek fizyczny, picie alkoholu oraz kawy. Co jest powodem takiego zalecenia? Te czynności mogą spowodować wzrost ciśnienia, a ten z kolei niekorzystnie wpływa na proces gojenia się rany.
Nie wolno palić papierosów
Szczególnie ważnym zaleceniem po wyrwaniu zęba jest zakaz palenia tytoniu przez dwa dni. Należy zdawać sobie sprawę, że w dymie papierosowym znajdują się szkodliwe substancje, które źle wpływają na proces gojenia się rany, a co więcej: bywają nawet przyczyną infekcji. Oczywiście palenie papierosów powoduje także suchość w ustach. Biorąc pod uwagę fakt, iż enzymy znajdujące się w ślinie, wspomagają gojenie się ran, sięgając po papierosy, wydłużysz ten proces.
Warto stosować zimne okłady
Pacjenci po wyrwaniu zęba często skarżą się na ból i opuchliznę. Jeśli chcesz zminimalizować te objawy, sięgnij po zimne okłady. Tak naprawdę możliwości jest sporo – można zastosować np. suchy lód, zwykły lód owinięty w materiał (np. ręcznik) czy kompresy do zamrażania.
Warto przeczytać: Co oznacza suchość w ustach? Przyczyny
Dbałość o higienę jamy ustnej
Zalecenia po usunięciu dotyczące higieny jamy ustnej to dokładne szczotkowanie zębów. W pierwszej dobie po zabiegu należy z tego zrezygnować, aby nie dopuścić do uszkodzenia rany po usuniętym zębie, natomiast w kolejnych dniach trzeba myć zęby z ominięciem okolicy pozabiegowej i nie płukać jej. Co ważne gdy umyjemy już zęby, wystarczy wypluć delikatnie ślinę i pianę piasty do zębów. Nie należy płukać jamy ustnej płukankami czy wodą. Dopiero w czwartej dobie czas na powrót do normalnej higieny wraz z oczyszczaniem okolic pozabiegowych.
Przygotowanie do zabiegu ekstrakcji zęba
Przed udaniem się na zabieg usunięcia zęba, zalecamy przygotować się do niego. Mianowicie chodzi o:
- zastosowanie diety niskowęglowodanowej, a w dniu zabiegu: półpłynnej;
- suplementację witamin C i D, mając na uwadze, że przy ich niedoborze częściej pojawia się tzw. suchy zębodół;
- przygotowanie w domu zimnych okładów, dzięki którym od razu można poczuć ulgę.
Ból i obrzęk – czy zawsze występuje?
Ból i obrzęk to dolegliwości, które mogą się pojawić. Gdy już wystąpią, zazwyczaj utrzymują się maksymalnie kilka dni – najczęściej od 2 do 3 dni. Wówczas warto sięgnąć po środki przeciwbólowe. Jeśli jednak po takim czasie nie znikną, a leki przeciwbólowe okazują się bezskuteczne, wskazany jest kontakt ze stomatologiem, ponieważ być może doszło do wystąpienia powikłań pozabiegowych.
Krwawienie – czy to normalne?
Krwawienie po wyrwaniu zęba jest normalne – to naturalna reakcja organizmu. Zazwyczaj ustępuje ono samoistnie po około 30–40 minutach. Jednak trzeba podkreślić, że zdarzają się przypadki, w których krwawienie trwa dłużej. Jeśli jest ono umiarkowane i występuje po kilku godzinach od zabiegu, najprawdopodobniej nie ma się czym martwić. Z każdym dniem powinno być coraz lepiej, a krwawienie – coraz bardziej skąpe. Gdy jednak zauważysz, że krew bardzo intensywnie wypływa z rany, jak najprędzej skontaktuj się ze stomatologiem, a jeśli nie będzie takiej możliwości – zgłoś się na pogotowie.
Jak długo trwa proces gojenia się rany?
Jak długo goi się rana po usunięciu zęba? Przeważnie trwa to od 7 do 10 dni, choć gdy chodzi o ósemki, to czas ten może wynosić nawet miesiąc. Warto podkreślić, że dziąsło odzyskuje swój docelowy kształt najczęściej po pół roku od ekstrakcji – tyle potrzeba, aby odbudowała się tkanka kostna.
Jakie są ewentualne powikłania po usunięciu zęba?
Usunięcie zęba to zabieg chirurgiczny obarczony ryzykiem wystąpienia powikłań. To, czy one się pojawią, zależy przede wszystkim od stanu zęba i okolicznych tkanek, zaburzeń ogólnoustrojowych, sposobu wykonania zabiegu, a nawet stosowania się pacjenta do zaleceń po wyrwaniu zęba. Do najczęściej występujących powikłań zaliczamy:
– ból poekstrakcyjny;
– krwawienie;
– opuchliznę po wyrwaniu zęba;
– szczękościsk;
– zapalenie zębodołu.
Podsumowując, wiadomo już, jakie są najważniejsze zalecenia po wyrwaniu zęba. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby zagryzać tampon opatrunkowy. Oprócz tego stomatolodzy zalecają m.in. rezygnację z jedzenia i picia przez przynajmniej dwie godziny po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego. Nieprzyjemne objawy po ekstrakcji mogą utrzymywać się nawet kilka dni, gdy jednak występuje szczególnie niepokojący objaw, zawsze warto skontaktować się ze swoim dentystą.
Komentarze (0)