O myciu zębów pamięta praktycznie każdy z nas, ale co z językiem? On również wymaga regularnego czyszczenia! W końcu na nim też gromadzi się nieprzyjemny osad, który po prostu należy usuwać. W jaki sposób możesz się go pozbyć? Podpowiadamy, jak poprawnie czyścić język.
Dlaczego higiena języka jest ważna?
Język to ważny narząd mięśniowy zbudowany z mięśni szkieletowych pokrytych błoną śluzową. Na powierzchni języka znajdują się aż trzy rodzaje brodawek – okolone, liściaste i grzybowate. Ma on specyficzną strukturę, która sprawia, że bakterie łatwo się na nim gromadzą. Dlatego dentyści tak często podkreślają, że podczas mycia zębów, koniecznie trzeba czyścić również język.
Należy pamiętać, że jamę ustną zamieszkuje nawet 700 gatunków mikroorganizmów. Nie trzeba jednak panikować, ponieważ większość z nich nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Gdy jednak zaniedbamy higienę jamy ustnej i będą one trwale przebywały na zębach czy języku, mogą pojawić się problemy ze zdrowiem zębów. Zatem odpowiadając na powyższe pytanie: higiena języka jest ważna, ponieważ w ten sposób nie zezwalamy na rozmnażanie się szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów.
Jakie są korzyści z regularnego czyszczenia języka?
Jakie korzyści płyną z regularnego czyszczenia języka? Te najważniejsze przedstawiamy poniżej!
Redukcja bakterii i mikroorganizmów
Regularnie usuwając bakterie i mikroorganizmy, zmniejszamy ryzyko pojawienia się próchnicy, stanów zapalnych dziąseł czy paradontozy. Warto pamiętać, że bakterie w jamie ustnej nieustannie się przemieszczają i dążą do zasiedlenia trudno dostępnych przestrzeni takich jak np. szczeliny międzyzębowe czy język. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie czyścić całą jamę ustną, nie pomijając języka.
Świeży oddech
Przeprowadzono liczne badania, z których jasno wynika, że nawet 90% przypadków nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej wynika z drobnoustrojów ją zamieszkujących. Codziennie rano czyszcząc język, usuwamy toksyny, które nagromadziły się przez noc, dzięki czemu możemy zwalczyć problem nieświeżego oddechu.
Poprawa smaku i węchu
Czyszczenie języka ma także inną zaletą. Dzięki tej czynności możemy utrzymywać świeżość podniebienia, co z kolei przekłada się na lepsze odróżnianie doznań słodkich, słonych, gorzkich i kwaśnych.
Poprawa ogólnego stanu zdrowia
Nieodpowiednia higiena jamy ustnej może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Może odpowiadać nawet za choroby serca czy zakażenia układu oddechowego. Warto więc robić wszystko, co możliwe, aby jak najbardziej zmniejszyć ilość szkodliwych bakterii w jamie ustnej i uniemożliwić im dostanie się do krwiobiegu.
Warto przeczytać: Rodzaje próchnicy i jej objawy
Kiedy czyścić język?
Każdy powinien pamiętać o czyszczeniu języka, najlepiej rano. Wynika to z tego, że w ciągu dnia mają miejsce liczne procesy samooczyszczające język takie, jak chociażby wzmożona produkcja śliny, z kolei w nocy wydzielamy znacznie mniej tej śliny. Dlatego też trzeba pamiętać, aby szczotkowanie zębów połączyć z dokładnym czyszczeniem języka.
Nie należy obawiać się tej czynności – właściwie niewiele się ona różni od mycia zębów. Musimy tylko być ostrożniejsi, aby nie spowodować skaleczenia lub podrażnienia. Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy na powierzchni języka pojawi się brzydki biały nalot czy pleśniawki. Wówczas specjaliści zalecają dokładne szczotkowanie języka przez kilka dni, a najlepiej użyć do tego specjalną skrobaczkę i środki stomatologiczne mające działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.
Sprawdź także: Profilaktyka stomatologiczna
Jak czyścić język?
Czyszczenie języka nie sprawia żadnych problemów, ponieważ jest ono najprostszym elementem codziennej higieny jamy ustnej. Używając do tego specjalnej skrobaczki, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:
- Wystawiamy język jak najdalej to możliwe.
- Skrobaczkę umieszczamy z tyłu języka i lekko ją dociskamy do powierzchni.
- Wykonujemy ruchy od tyłu do przodu, przynajmniej kilka razy, a następnie przechodzimy na kolejną stronę języka. Pamiętaj: nie należy wykonywać ruchów bocznych, które mogą spowodować rozsiewanie bakterii.
- Przystępujemy do oczyszczania bocznej powierzchni języka.
- Po zabiegu oczyszczania języka dokładnie płukamy usta i skrobak wodą. Możemy także zdecydować się na użycie płynu do płukania jamy ustnej, aby usunąć pozostałości zanieczyszczeń.
Jakie narzędzia warto wykorzystać do czyszczenia języka?
Jakiego narzędzia użyć do wyczyszczenia języka? Warto wiedzieć, że wiele osób wykorzystuje do tego szczoteczkę, którą codziennie myje zęby. Większość szczoteczek do zębów jest wyposażona w specjalne wypustki, za pomocą których wystarczy pocierać powierzchnię języka od tyłu do przodu. Postępując w ten sposób, można usunąć sporą ilość bakterii i nalotu, aczkolwiek ten sposób nie jest zalecany przez niektórych dentystów, co wynika z tego, że część bakterii może zostać przeniesiona z języka w głąb jamy ustnej.
Na rynku dostępne są specjalne skrobaczki i szczoteczki do czyszczenia języka. To najlepsze przyrządy do tej czynności. Wyróżniają się łyżeczkowatym kształtem i doskonale dopasowują się do powierzchni języka. Sięgając po nie, uda się dokładnie wyczyścić język. Co więcej, zajmuje to dosłownie kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund.
Podsumowując, wiadomo już, dlaczego ważne jest czyszczenie języka. Przede wszystkim dbając o to, usuwamy bakterie, co zmniejsza ryzyko pojawienia się stanów zapalnych dziąseł, próchnicy czy innych chorób. Już dziś warto zacząć czyścić język za pomocą skrobaczki lub zwykłej szczoteczki do zębów, by cieszyć się czystym językiem i lepszym zdrowiem jamy ustnej!
Komentarze (0)