Na czym polega stripping zębów?

Stripping zębów to zabieg, który może budzić niepokój. Na szczęście okazuje się, że jest praktycznie bezbolesny i nie ma konieczności stosowania znieczulenia. Stripping ortodontyczny zębów jest często wykonywany m.in. przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego w celu zwiększenia ilości wolnego miejsca w jamie ustnej. Podczas jego przeprowadzania specjalista usuwa cienką warstwę szkliwa. Dowiedz się więcej, w czym pomaga prawidłowo wykonany stripping zębów!

Stripping zębów — podstawowe informacje

Czym jest stripping zębów? Stripping zębów to międzyzębowa pionowa redukcja szkliwa. Ten zabieg przeprowadza się w celu zapewnienia zębom odpowiedniej przestrzeni do przemieszczania się. Podczas zabiegu strippingu sięga się po specjalne paski ścierne albo tarcze diamentowe bądź ścierające. Zazwyczaj warstwa ścieranego szkliwa jest mała – ok. 0,1–0,3 mm z każdej strony zęba.

Kiedy i dlaczego stosuje się stripping zębów w ortodoncji?

Stripping zębów w ortodoncji stosuje się z wielu powodów. Jest stosowany między innymi wtedy, gdy trzeba zwiększyć ilość miejsca w łuku zębowym. Małe stłoczenia zębów można leczyć w ten sposób. Zabieg ten często jest też konieczny przed leczeniem ortodontycznym – umożliwia uszeregowanie zębów i bywa alternatywą dla usuwania zębów przed założeniem stałego aparatu. Specjaliści przeprowadzają ten zabieg również wtedy, gdy zachodzi konieczność zlikwidowania dysproporcji między zębami. Warto dodać, że opisywany zabieg wykonywany jest jedynie na uzębieniu stałym.

Czy stripping zębów boli?

Pacjenci, którzy udają się na stripping zębów, często obawiają się, że będzie to bolesny zabieg. Niepotrzebnie! Stripping jest całkowicie bezbolesny, co wynika z tego, że usuwane szkliwo nie jest unerwione, więc pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, że pacjent będzie zgłaszał nadwrażliwość zębów lub obawiał się dyskomfortu, to można podać znieczulenie miejscowe.

Jeszcze raz podkreślamy, że ten zabieg nie jest bolesny, aczkolwiek to nie zmienia faktu, że tuż po jego wykonaniu może pojawić się czasowa nadwrażliwość zęba na bodźce termiczne. Dodatkowo należy zaznaczyć, że dyskomfort mogą wywoływać także nieprzyjemne odgłosy podczas strippingu zębów. Jeśli odczuwany dyskomfort wynikający z podrażnienia dziąseł będzie bardzo uciążliwy, to warto sięgnąć po dostępne bez recepty leki.

Czy stripping zębów zostanie wykonany na jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym? Trzeba podkreślić, że zabieg ten jest wykonywany podczas kilku wizyt – wszystko po to, aby zminimalizować utratę tkanek twardych.

Stripping zębów – czy zwiększa ryzyko pojawienia się próchnicy?

Sądzisz, że zęby po tym zabiegu są bardziej podatne na wystąpienie próchnicy? Na spokojnie: jeśli zabieg zostanie wykonany u zaufanego stomatologa i zajmie się on wygładzeniem zębów, to nie ma zwiększonego ryzyka pojawienia się próchnicy.

Stripping zębów a skutki uboczne

Niestety możliwe są skutki uboczne strippingu zębów, aczkolwiek co ważne: nie występują one zbyt często. Chodzi tutaj o problemy z tkankami przyzębia, które mogą być wynikiem zbliżenia korzeni zębów sąsiadujących do siebie i zmniejszenia szerokości przegród międzykorzeniowych.

Podsumowując, wiadomo już, czym jest stripping zębów, a także, że nie niszczy szkliwa zębów i nie zwiększa ryzyka pojawienia się próchnicy. To jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach ortodontycznych. Jest w pełni bezpieczny dla zdrowia zębów, więc jeśli ten zabieg zostanie zaproponowany przez stomatologa, to warto się na niego zdecydować. Po jego przeprowadzeniu kondycja i zdrowie zębów ulegnie poprawie i w końcu zaczniesz się uśmiechać.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz