Protetyka – czym zajmuje się ten dział stomatologii?

Nieestetyczny wygląd uśmiechu lub braki w uzębieniu to nie powód do wstydu. Często wystarczy wypadek lub choroba, by zęba nie dało się już uratować. Przebarwienia i ubytki bywają również wrodzone, dlatego nierzadko nie mamy na nie wpływu.

Z pomocą przychodzi protetyka – czyli dział stomatologii, dzięki któremu uzyskasz piękny uśmiech. Wybór rozwiązań jest ogromny. Zależnie od Twojej sytuacji lekarz zaproponuje Ci np. korony, licówki lub protezy. Efekt będzie jednak jeden – poprawa pewności siebie! Przeczytaj, czym dokładnie zajmuje się protetyka stomatologiczna i dlaczego warto dać sobie pomóc.

Na czym polega protetyka stomatologiczna? 

Protetyka stomatologiczna jest jednym z działów stomatologii. Standardowo zajmuje się odtwarzaniem zgryzu, czyli przede wszystkim uzupełnianiem ubytków w uzębieniu. Łączy głównie działania z zakresu stomatologii, chirurgii szczękowej czy ortodoncji.

Protetyk na co dzień ma do czynienia z pacjentami po wypadkach, chorobach lub z wadami zgryzu. Pomaga również osobom, które z różnych przyczyn nie są zadowolone z wyglądu swoich zębów – np. ich kształtu czy koloru. Specjalista wykorzystuje uzupełnienia stałe i ruchome, a także przeprowadza niektóre zabiegi.

W praktyce więc protetyka stomatologiczna pozwala np. odtworzyć utracone uzębienie, a także znacznie poprawić wygląd konkretnych zębów. Doświadczony protetyk odtworzy lub stworzy taki uśmiech, który będzie estetyczny i naturalny. Dzięki temu zaczniesz chętniej go pokazywać i pozbędziesz się kompleksów. 

Zabiegi wykonywane w ramach protetyki stomatologicznej

W zależności od Twojego problemu specjalista zaproponuje Ci odpowiednie leczenie. Sprawdź, jakie zabiegi są wykonywane w ramach protetyki stomatologicznej?

Korony zębowe – polecane głównie do zniszczonych zębów

Korony zębowe nakłada się na zęby uszkodzone, by nie tylko je wzmocnić, ale też poprawić ich wygląd. Dzięki temu zniszczony ząb nie różni się wyglądem od reszty. W zależności od rozwiązania korony wykonane są z porcelany lub kompozytu. Wszystkie są jednak trwałe i prezentują się naturalnie.

Jeśli nie da się umieścić korony na korzeniu zęba pacjenta, stosuje się implanty zębowe. To niewielkie, ale bardzo wytrzymałe śrubki, których zadaniem jest imitacja korzenia i stworzenie bazy pod koronę.

Lekarz zaproponuje Ci korony zębowe przede wszystkim, gdy:

– jesteś po leczeniu kanałowym i ząb wymaga rekonstrukcji,
– ząb jest starty np. z powodu wady zgryzu;
– masz wrodzoną wadę zęba, np. zniekształcenie lub brak szkliwa;
– potrzebne jest wzmocnienie zęba, by się nie złamał.

Licówki – polecane do mało inwazyjnej korekty uśmiechu

Licówki nakłada się na przednią część zębów. Dzięki temu można szybko i bez bólu poprawić ich wygląd. Niektórzy decydują się na założenie ich na niemal cały uśmiech – wtedy zęby są równe, białe i naturalne.

Również i w tym przypadku dostępne są różne rozwiązania, m.in. ceramiczne. Specjalista dobierze rodzaj licówek w zależności od Twoich oczekiwań, by zapewnić Ci jak największą trwałość.

Licówki są stosowane głównie, gdy:

– chcesz poprawić kształt zęba, który jest np. zbyt długi lub wąski w stosunku do reszty;
– masz przebarwienia na zębach i chcesz zmienić kolor uzębienia;
– Twój naturalny ząb jest złamany czy ukruszony;
– chcesz zmniejszyć przerwę między zębami – diastemę.

Sprawdź, jakie są rodzaje licówek i ile kosztują: https://cdcstomatologia.pl/ile-kosztuja-licowki-porcelanowe-kompozytowe.html.

Nakłady protetyczne – polecane do zębów bocznych

Nakłady protetyczne stosuje się do zębów bocznych w sytuacji, gdy ząb jest pozbawiony większej części, np. jednej, dwóch czy trzech ścian. Takie rozwiązanie pozwala odbudować utracony fragment zęba, co zwiększa estetykę uśmiechu, ułatwia żucie i uzupełnia lukę między zębami. Nakłady zwykle wykonywane są z porcelany.

Lekarz zaproponuje Ci nakład protetyczny, jeśli:
– w Twoim zębie jest ubytek obejmujący np. jedną lub dwie ściany;
– po leczeniu zęba nie wystarczy zastosowanie wypełnienia kompozytowego.

Most zębowy – polecany do uzupełnienia ubytków od 1 do 3 zębów

Most zębowy (protetyczny) pozwala uzupełnić pojedyncze braki w uzębieniu. Jest wykorzystywany w sytuacji, gdy ubytek znajduje się między własnymi zębami lub implantami. Most zębowy składa się z koron nałożonych na sąsiadujące zęby oraz protezy pomiędzy nimi. Rozwiązanie to może być również zamocowane z wykorzystaniem implantów zębowych.

Most zębowy sprawdzi się w Twoim przypadku, jeśli:

  • doszło do utraty pojedynczych zębów, np. z powodu wypadku lub choroby dziąseł;
  • konieczne było usunięcie chorego zęba;
  • masz wrodzone braki w uzębieniu.

Protezy zębowe – polecane do uzupełnienia nawet wszystkich zębów

Protezy zębowe sprawdzają się w przypadku licznych ubytków zębowych, np. u starszych osób. Dostępne są zarówno stałe, jak i ruchome rozwiązania, dzięki którym można uzupełnić pojedyncze lub nawet wszystkie zęby. Przykładem mogą być pełnołukowe odbudowy na implantach typu All-on-4 lub All-on-6. W tym przypadku wystarczy kilka implantów, by przymocować cały łuk zębowy (czyli np. wszystkie dolne zęby).

Nowoczesne protezy są idealnie dopasowane do szczęki i bardzo precyzyjne. Nie tylko naturalnie wyglądają, ale też są wygodne w codziennym użytkowaniu. Założenie protezy zębowej pozwala ponadto poprawić wygląd żuchwy i policzków.

Protezy zębowe to dobre rozwiązanie, gdy:
– masz spore ubytki w uzębieniu;
– Twoje naturalne zęby są zniszczone i bardzo słabe;
– jesteś po chorobie (np. nowotworze).

Kiedy warto udać się do protetyka?

Ubytki w uzębieniu czy nieatrakcyjny wygląd zębów to najczęściej wynik zaniedbania, czyli nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Mogą jednak być związane także z niezależnymi od pacjenta czynnikami takimi jak kwestie genetyczne, choroby czy wypadki. Stan zębów często pogarsza się też wraz z wiekiem.

Jeśli masz więc problemy ze swoimi zębami takie jak ubytki czy nieestetyczne zmiany – warto zgłosić się po wsparcie do specjalisty. Pomoc protetyka:

– znacznie zwiększa pewność siebie – dla wielu osób piękny uśmiech to synonim atrakcyjności;
– korzystnie wpływa na sposób przeżuwania (a w konsekwencji też trawienie) i wygląd szczęki, szczególnie jeśli stosowane są protezy zębowe;
– zmniejsza ryzyko wystąpienia zmian, takich jak zanik kości czy stany zapalne dziąseł;
– pomaga rozprawić się z wadami wymowy, które są wywołane np. brakami w uzębieniu.

Protetyka stomatologiczna to dobre rozwiązanie bez względu na to, jak wyglądają Twoje zęby. Doświadczony protetyk dobierze najlepszą opcję dla Ciebie i sprawi, że Twój uśmiech będzie zdrowy i promienny!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz