Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zyskuje coraz większą „popularność”. Każdy chce wyglądać pięknie oraz móc pochwalić się oszałamiającym uśmiechem rodem z „Hollywood”. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że poprawa estetyki nie jest jedynym i najważniejszym celem ortodoncji. Wady zgryzu mogą nieść poważne konsekwencje ze strony stawu skroniowo-żuchowego, ale również mogą znacznie utrudniać utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Nie ma dwóch identycznych wad zgyzu, dlatego dziedzina ta jest niezwykle skomplikowana, a leczenie jest zindywidualizowane i opiera się na różnych mechanizmach.
Zanim dowiemy się jak działa aparat ortodontyczny i jakie efekty może przynieść, warto zaznajomić się z rodzajami leczenia ortodontycznego, ponieważ od tego w dużej mierze zależy działanie aparatu ortodontycznego. Pierwszym rodzajem są aparaty ruchome, czyli takie, które pacjent może sam wyjmować z jamy ustnej. Są to aparaty, którymi zazwyczaj leczone są dzieci, a ich działanie nie polega stricte na ustawianiu zębów, a na ukierunkowaniu wzrostu koścca np. na indukowaniu wzrostu żuchwy lub szczęki. Bardzo często jest to pierwszy etap leczenia ortodontycznego, po którym następuje leczenie aparatem stałym, o odmiennym działaniu i nie wynika to z niepowodzenia leczenia aparatem ruchomym, a na standardowej (nie zazwsze koniecznej) procedurze leczenia ortodontycznego. Na pograniczu aparatów ruchomych i stałych znajdują się nowoczesne aparaty nakładkowe, które pacjent może zdejmować, ale proces leczenia jest zbliżony do procesu leczenia aparatem stałym.
Skorzystaj z naszej oferty leczenia ortodontycznego >>
Lecznie metodą nakładkową bardzo często trwa krócej niż ma to miejsce w przypadku aparatu stałego. A więc, teraz możemy odpowiedzieć na pytanie: jak działa aparat ortodontyczny. Zadaniem aparatu jest jest wywieranie odpowiedniego nacisku na zęby, w celu przesunięcia ich do pozycji, która wcześniej została zaplanowana przez lekarza. Każde leczenie rozpoczyna się konsultacją, podczas której pobierane są od pacjenta wyciski, wykonywane fotografie oraz badania rtg, na podstawie których lekarz ustala plan leczenia. Działanie aparatu stałego w znacznym stopniu stopniu zależy również od stopnia wady zgryzu. Inaczej będzie wyglądało leczenie opierające się jedynie na „wyprostowaniu zębów”, a inaczej, jeżeli wada obejmuje więcej składowych układu stomatognatycznego, a więc na przykład wady podstaw kostnych. Wtedy często stosuje się dodatkowe elementy aparatu, o odmiennym działaniu, a w skrajnych przypadkach leczenie odbywa się z udziałem chirurga szczękowo-twarzowego.
Jak czyścić aparat ortodontyczny?
Zachowanie higieny, a co za tym idzie profilaktyka próchnicy u osób ze stałym aparatem ortodontycznym powinna być wzmożona i należy przykładać do niej ogromną wagę. Próchnica zębów jest najczęstszym powikłaniem terapii ortodontycznej, dlatego na początku leczenia należy zapytać się lekarza jak i czym czyścić aparat ortodontyczny. Lekarz powinien zademonstrować przybory higieniczne podstawowe i dodatkowe, techniki ich stosowania oraz wyjaśnić zasadność ich używania podczas leczenia. Do podstawowych przyborów należą oczywiście szczoteczka i nić dentystyczna. Na rynku dostępne są szczoteczki z włosiem dostosowanym do aparatu oraz nici dentystyczne ułatwiające przewlekanie końcówki pomiędzy drutem aparatu. Dodatkowymi przyrządami są: irygator oraz szczoteczki jednopęczkowe ułatwiające czyszczenie przestrzeni za drutem aparatu ortodontycznego oraz przestrzeni międzyzębowych. Stosowanie preparatów zawierających chlorheksydynę może być uzupełnieniem profilatyki fluorkowej, ale przez krótki okres czasu.
Ważnym elementem profilaktyki a jednocześnie czyszczenia aparatu stałego jest profesjonalne oczyszczanie zębów minimum dwa razy w roku. Utrzymanie higieny i czyszczenie aparatu stałego jest znacznie trudniejsze niż oczyszczanie aparatu ruchomego. W przypadku aparatu ruchomego należy codziennie rano i wieczorem dokładnie oczyścić wszystkie jego elementy za pomocą szczoteczki i pasty o odpowiednim współczynniku ścieralności, którą poleci ortodonta. Unikać należy wrzącej wody, poniewać może ona spowodować deformację akrylowej płytki. Warto posiadać osobną szczoteczkę do czyszczenia aparatu, którą należy raz na jakiś czas umyć używając tabletek do protez. Aparat należy czyścić trzymając go za płytkę akrylową, tak aby nie uszkodzić klamer. Absolutnie po umyciu aparat należy osuszyć, ponieważ trzymanie go w wilgotnym środowisku będzie doskonałą okazją dla osiedlenia się bakterii i grzybów.
Co można jeść posiadając aparat ortodontyczny?
Ze względu na możliwą bolesność jamy ustnej po założeniu aparatu stałego, bądź po wizycie kontrolnej, podczas której lekarz zmieniał łuk, wielu pacjentów zastanawia się co można jeść. W ciągu pierwszych dni po wizycie u ortodonty zalecana jest dieta płynna lub półpłynna, a więc spożywanie pokarmów, które nie wymagają rozdrabniania lub gryzienia, ze względu na dyskomfort, który niewątpliwie może wystąpić. Przechodząc do konkretów, warto zaopatrzyć się w blender albo inne urządzenie umożliwiające zmianę konsystencji pokarmu. Warto wspomnieć o tym, że obecność aparatu nie powinna wpływać na obniżenie kaloryczności oraz watościowości posiłków, które będziemy jeść.
Na początku z pewnością naszym sprzymierzeńcem będą owocowe oraz warzywne koktajle dostarczające odpowiednią dawke witamin i minerałów. Dobrą propozycją obiadową może okazać się ryż, najlepiej rozgotowany oraz makarony i kasze. Dla osób, które są wielbicielami przygotowywania i jedzenia zup, czas leczenia ortodontycznego i noszenia aparatu stałego będzie świetnyą okazją do wypróbowania nowych przepisów. Na deser świetnie sprawdzą się naleśniki z twarożkiem, budyń czy też kisiel. Jeśli już wiemy co możemy jeść podczas leczenia ortodontycznego, warto wspomnieć również o tym czego nie powinniśmy jeść i czego należy unikać nosząc aparat ortodontyczny. Na pewno warto wystrzegać się słodyczy, a szczególnie tych, które posiadają ciągnącą konsystencję, ponieważ będą obklejały aparat i będą stanowić dogodne środowisko dla bakterii próchnicotwórczych. Z diety należy również wyeliminować pokarmy zawierające ziarna oraz twarde produkty takie jak orzechy, ponieważ ich nieodpowiedne nagryzienie może spowodować odklejenie się zamka. Odstawiając twarde produkty ze swojej diety zmniejszamy szanse na częstsze wizyty u lekarza z powodu awarii aparatu. Na czas leczenia warto również zrezygnować z gumy do żucia. Ze względów estetycznych warto również wiedzieć co jeść aby nie spowodować przebarwienia ligatur w jasnych kolorach, czyli tak zwanych „gumek”, które są elemetami retencyjnymi aparatu ortodontyczego. Za takie przebarwienia w dużej mierze odpowiadają kawa, wino oraz herbata. Dobrym rozwiązaniem będzie zrezygnowanie z tego rodzaju napojów na czas leczenia ortodontycznego, bądź picie ich za pomocą słomki.
Zobacz także: Ile trwa leczenie kanałowe zęba >>
Komentarze (0)