Biała dieta – co jeść po wybielaniu zębów, a czego unikać?

Wybielanie zębów u dentysty

Po zabiegu wybielania zębów pacjentom zaleca się białą dietę, czyli specjalny jadłospis, który opiera się na produktach niezwiększających ryzyka pojawienia się przebarwień na powierzchni zębów. Muszą oni zrezygnować z wybranych grup produktów, jeśli chcą jak najdłużej cieszyć się efektem wybielania zębów. Co jeść po wybielaniu zębów, a czego unikać? Sprawdź!

Biała dieta po wybielaniu zębów – podstawowe informacje

Na czym polega biała dieta? Biała dieta po wybielaniu zębów jest wprowadzana w celu zachowania pięknego, białego koloru uzębienia. Polega na tymczasowym ograniczeniu spożywania produktów zawierających silne barwniki, które przebarwiają zęby. Przykładowymi mogą być czerwone wino, kawa czy herbata. Oprócz tego podczas białej diety należy sięgać po produkty i napoje o białym lub bardzo jasnym kolorze.

Biała dieta standardowa i skrócona

Białą dietę możemy podzielić na standardową i skróconą. Te warianty różnią się od siebie przede wszystkim czasem trwania. W przypadku standardowej białej diety stosuje się ją nawet kilka tygodni po przeprowadzeniu zabiegu wybielania zębów, z kolei jeśli chodzi o skróconą wersję – biała dieta trwa kilka dni po zabiegu. Niezależnie, który wariant zostanie wybrany lub zalecony, warto również sięgnąć po specjalne preparaty, takie jak Prevdent, które zostały stworzone do utrzymania białego uśmiechu. Są to produkty, w których składzie znajdziesz składniki wzmacniające szkliwo, pomagające w utrzymaniu białego koloru zębów i redukujące wrażliwość zębów.

Czy biała dieta po zabiegu jest obowiązkowa?

Kobieta jedząca sałatkę podczas białej diety

Okazuje się, że biała dieta nie zawsze jest konieczna przy wybielaniu zębów. Wiele tutaj zależy od tego, jaki to był rodzaj wybielania. Jeśli polegało ono na zastosowaniu produktu dostępnego w drogerii, w którym stężenie nadtlenku wodoru wynosiło 0,1%, nie jest wymagana biała dieta. Powinni zdecydować się na nią pacjenci po zabiegu wybielania zębów przy pomocy żelu z dużym stężeniem nadtlenku wodoru lub karbamidu.

Biała dieta po wybielaniu zębów nie jest obowiązkowa, ale jest doskonałym sposobem na utrwalenie efektów osiągniętych przez wybraną metodę na przywrócenie białego uśmiechu. Warto sięgać po odpowiednie produkty przez pewien czas i dłużej cieszyć się efektem wybielenia zębów. Jeśli jednak pacjent woli pełną swobodę żywieniową i akceptuje ewentualną utratę efektów wybielania, może oczywiście nie stosować ścisłych ograniczeń i kontynuować spożywanie ulubionego jedzenia.

Zobacz także:  Ukruszony ząb – co robić, jak postępować?

Jakich produktów należy unikać na takiej diecie?

Jakie produkty są niewskazane na białej diecie? Lista jest całkiem długa. Na białej diecie trzeba unikać:

kawy – szczególnie przez pierwsze 48 godzin nie należy po nią sięgać. Następnie można stopniowo do niej wracać, ale trzeba pamiętać, że jest to silnie barwiący produkt;
czarnej herbaty – to kolejny produkt zawierający barwniki, których powinno się unikać zwłaszcza w ciągu pierwszych dni na białej diecie;
czerwone wino – zawiera kwas, który negatywnie wpływa na świeżo wybielone zęby, a dokładnie: dodatkowo podrażnia nie tylko zęby, ale również dziąsła;
owoców o intensywnym kolorze i ich przetworów – chodzi tutaj m.in. o wiśnie, truskawki, jeżyny;
warzyw o intensywnym kolorze – unikaj szczególnie buraków, papryki, marchwi, pomidorów;
ciemnych produktów zbożowych – takich jak np. brązowy ryż, chleb pełnoziarnisty.

Czego jeszcze nie powinieneś jeść na białej diecie? Odradza się sięganie po słodycze, które są bogate w sztuczne dodatki, barwniki i cukier. Produktami zakazanymi w tym okresie są również: czerwone mięso, wędliny, pasztety, kakao, owocowe jogurty i serki, sery żółte i topione, soki owocowe, kompoty czy gazowane napoje słodzone. Ponadto należy czasowo ograniczyć stosowanie niektórych przypraw takich jak m.in. curry, papryka, cynamon, kurkuma.

Zapamiętaj: im bardziej intensywny kolor produktu, tym bardziej trzeba z niego zrezygnować podczas białej diety.

Co można jeść i pić na białej diecie?

Zabieg wybielania zębów cieszy się dużą popularnością, jednak, aby efekt utrzymał się przez dłuższy czas, warto sięgać po bezpieczne produkty, o jak najmniej intensywnym kolorze. Co wspiera utrzymanie białego uśmiechu? Po wybielaniu zębów biała dieta może składać się z takich pokarmów jak:

• jasne produkty zbożowe takie jak np. białe pieczywo, białe makarony;
• ,,jasne” warzywa takie jak np. biała rzodkiew, ziemniaki, cukinia, biała fasola, ogórki, kalarepa;
• ,,jasne” owoce takie jak np. banan, jabłko, gruszka;
• produkty mleczne takie jak np. jogurt naturalny, mleko, biały ser, kefir, maślanka.

Z kolei jeśli chodzi o napoje, podczas białej diety bez ograniczeń możesz sięgać po wodę niegazowaną bez dodatków smakowych i mleko.

Wybielanie zębów baner

Jak długo trwa biała dieta?

Ile należy być na białej diecie? Pacjenci po wizycie w gabinecie stomatologicznym często zastanawiają się, jak długo stosować białą dietę. Najczęściej zaleca się, aby restrykcyjna dieta biała trwała 2-3 dni od zabiegu. Po tym czasie można dalej ją stosować przez nawet dwa tygodnie od zabiegu. Warto jednak podkreślić, że to, jak długo trzeba przestrzegać tych zaleceń, jest zależne od wybranej metody rozjaśnienia uzębienia, stopnia porowatości zębów i indywidualnych predyspozycji danego pacjenta.

Biała dieta – i co dalej?

W jaki jeszcze sposób można wspierać wybielanie zębów? Po profesjonalnym zabiegu w gabinecie stomatologicznym warto używać odpowiednio dobranych środków higienicznych. Każdego dnia należy dokładnie oczyszczać zęby i usuwać przebarwienia. Trzeba codziennie myć zęby, używając białej pasty wybielającej, przynajmniej dwa razy – rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku.

Istotne jest także sięganie po wybielający płyn do płukania jamy ustnej, który usunie istniejące przebarwienia i zapewni ochronę przed pojawieniem się nowych. Poza tym należy pamiętać, że zakazane jest palenie papierosów – dym papierosowy powoduje szybkie żółknięcie zębów. Oprócz tego nie wolno zapominać o regularnych wizytach u swojego dentysty, które są niezbędne do utrzymania zdrowia jamy ustnej.

Przeczytaj także: Nić dentystyczna – dlaczego warto używać?

Podsumowanie

Podsumowując, po zapoznaniu się z naszym artykułem zasady dotyczące tego, jak zachować jasny odcień zębów po zabiegu powinny być już jasne. Należy pamiętać, aby na wybielanie zębów umówić się w polecanym gabinecie stomatologicznym, dzięki czemu można zyskać pewność, że zabieg zostanie wykonany prawidłowo. Równie ważne jest jednak przestrzeganie wydanych zaleceń odnośnie diety.

Podczas stosowania białej diety należy unikać m.in. ciemnych napojów, kolorowych owoców i warzyw oraz ciemnych produktów zbożowych. Dozwolone są natomiast takie pokarmy jak np. jasne produkty zbożowe, jasne owoce i warzywa oraz produkty mleczne. Jadłospis trzeba skrupulatnie przestrzegać – tylko wtedy efekt wybielania będzie widoczny przez dłuższy czas. W razie jakichkolwiek wątpliwości, co można jeść, a czego nie, warto porozmawiać ze swoim stomatologiem.


Sprawdź inne nasze usługi:
Protetyka I ImplantyChirurgia stomatologicznaOrtodoncja

Komentarze (0)

Zostaw komentarz