Nić dentystyczna – dlaczego warto używać?

Kobieta używająca nici dentystycznej

Nić dentystyczna jest narzędziem wykorzystywanym do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. To właśnie z niej korzysta się w celu pielęgnacji miejsc trudnodostępnych w jamie ustnej. Każdy powinien jej używać, a w szczególności osoby w trakcie leczenia ortodontycznego i mające implanty. Korzystanie z niej jest bardzo ważne, ponieważ resztki pokarmowe zalegające w przestrzeniach między zębami i między implantami mogą spowodować rozwój stanu zapalnego dziąseł i doprowadzić do zaburzenia połączenia implantów z kością. Więcej na temat nici dentystycznej w naszym artykule.

Nić dentystyczna – co to jest?

Nić dentystyczna jest produktem, który z wyglądu przypomina zwykłą nitkę, choć jej cel jest całkowicie inny. Do produkcji wykorzystuje się zwykle splecione włókna nylonowe, ale warto podkreślić, że dostępne na rynku produkty mogą składać się również z innych materiałów syntetycznych takich jak np. teflon czy polietylen. Nić dentystyczna jest narzędziem, dzięki któremu można sprawnie usunąć resztki pożywienia z przestrzeni międzyzębowych i płytkę nazębną.

Stosowanie nici dentystycznej jest bardzo ważne – pozwala utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej. Niestety wciąż mało osób wie, że szczotkowanie zębów nie zawsze umożliwia pozbycie się 100% resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Z kolei nieusuwane pozostałości pokarmu mogą być powodem rozwoju bakterii i wystąpienia próchnicy lub poważnych problemów z dziąsłami.

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, czy nitkowanie zębów jest zdrowe. Używanie nici dentystycznej jest zalecane przez wszystkich dentystów. Uznają oni ten sposób czyszczenia przestrzeni między zębami za skuteczną metodę utrzymania higieny jamy ustnej.

Sprawdź także: Jaka pasta do zębów jest polecana przez dentystów?

Rodzaje nici dentystycznej

Jakie są rodzaje nici dentystycznych? W aptekach, drogeriach i rozmaitych sklepach jest bogaty wybór nici dentystycznych. Różnią się one między sobą materiałem, grubością czy smakiem. Jaka nić dentystyczna jest najlepszym wyborem? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to indywidualna kwestia.

Najważniejsze jest, aby nitka bezproblemowo wchodziła między szczeliny zębowe. Warto pamiętać również, że stomatolog chętnie pomoże w wyborze odpowiedniego produktu. Woskowana, klasyczna nić dentystyczna to nie wszystko, co mogą zaoferować producenci. Oto najpopularniejsze typy nici dentystycznych:

• Woskowane – pokryte warstwą wosku, dzięki któremu wprowadzenie nici jest bardzo proste,
• Wybielające – zostały nasączone substancjami pomagającymi usuwać osad nazębny i przebarwienia,
• Z fluorem – są dodatkową ochroną przed próchnicą zębów i paradontozą,
• Pęczniejące – są nieco grubsze od klasycznych nici, a pod wpływem wilgoci pęcznieją, co sprawia, że dokładniej czyszczą nawet duże przestrzenie między zębami,
• Miętowe – ich dodatkową zaletą jest fakt, że odświeżają oddech,
• Antybakteryjne – zostały nasączone substancją, która ogranicza tempo namnażania się niebezpiecznych bakterii,
• Specjalne nici do czyszczenia aparatów ortodontycznych i mostów.

Należy wspomnieć również co nieco o grubości nici dentystycznej. Trzeba wybrać taki produkt, który będzie dostosowany do potrzeb zębów. Na przykład: posiadacze aparatów ortodontycznych czy mostów powinni wybrać nić typu Super Floss. W przypadku zębów ściśle do siebie przylegających najlepszą opcją jest cienka nić dentystyczna.

Jaką nić dentystyczną wybrać?

Wybór nici dentystycznej może nie być prosty, biorąc pod uwagę fakt, że w sklepach znajduje się bogaty asortyment takich produktów. To, jaka nić dentystyczna będzie najlepsza, w dużej mierze zależy od tego, czy pacjent ma jakieś specjalne potrzeby. Przykładowo jeśli nosi aparat ortodontyczny, ma wrażliwe dziąsła czy duże przerwy między zębami powinien wybrać nić dentystyczną stworzoną z uwzględnieniem tych potrzeb. Poszukując produktu, który sprawdzi się w większości przypadków, warto zwrócić uwagę na Pierre-Fabre z serii Elgydium Expanding oraz Elgydium Black.

Warto przeczytać: Jak wybrać dobrą szczoteczkę do zębów?

Nitkowanie zębów nicią – czy coś daje?

Czy nitkowanie zębów nicią coś daje? Oczywiście! Poniżej skupiamy się na najważniejszych korzyściach:

• Nitkowanie zębów zmniejsza ryzyko pojawienia się próchnicy, a to wszystko dzięki solidnemu usuwaniu pozostałości jedzenia, płytki nazębnej i bakterii,
• Nitkowanie zębów zapewnia piękniejszy uśmiech, co wynika z tego, że regularne używanie nici zmniejsza osadzanie się kamienia oraz ryzyko powstawania plam i • Przebarwień na zębach,
• Nitkowanie zębów to świeższy oddech,
• Nitkowanie zębów zmniejsza ryzyko rozwoju chorób dziąseł,
• Nitkowanie zębów jest sposobem na dostarczenie do jamy ustnej ważnych substancji.

Sposób użycia nici dentystycznych

Najpierw mycie zębów czy nitkowanie? Nad tą kwestią zastanawia się wiele osób, ale sprawa jest prosta: najpierw nitkowanie, a potem szczotkowanie. To istotne, aby robić to w odpowiedniej kolejności, ponieważ nić dentystyczna jest narzędziem, które podnosi i uwalnia resztki pokarmu spomiędzy zębów i usuwa płytkę nazębną. Następnie te wszystkie cząsteczki trzeba usunąć z ust: to zadanie szczoteczki. W jaki sposób używać nici dentystycznej? Tłumaczymy krok po kroku:

• Należy urwać kawałek nici o długości około 40-50 cm.
Następnie wystarczy nić nawinąć luźno na środkowe lub wskazujące palce. Na jednym palcu powinno być więcej nici niż na drugim.
• Teraz trzeba napiąć nić przy pomocy kciuka i palca wskazującego, pozostawiając między palcami 4-centymetrowy odcinek.
W kolejnym kroku należy ostrożnie wsunąć część napiętej nici do przestrzeni międzyzębowej, aż pojawi się uczucie pierwszego oporu. Gdy dotrze do linii dziąseł, należy ją wygiąć przy zębie w kształt litery C aż do poczucia oporu. Nić trzeba trzymać przy zębie. Delikatnie zeskrobać bok zęba z pozostałości jedzenia i osadów, przesuwając nitkę od dziąsła w dół. To samo trzeba zrobić po drugiej stronie szczeliny.
• Następnie należy przejść do czyszczenia kolejnych zębów. Przechodząc od jednego zęba do drugiego, trzeba rozwijać czystą część nici z palca jednej ręki i jednocześnie nawijać zużytą nić na palec drugiej ręki.
Nitkowanie zębów powinno zająć od 3 do 5 minut. Po zakończeniu tego procesu warto przepłukać usta wodą lub płynem do płukania jamy ustnej.

Baner CDC stomatologia

Jak często nitkować zęby?

Zdaniem specjalistów zdrowia jamy ustnej każdy powinien używać nici dentystycznej co najmniej raz dziennie. Można sięgnąć po to narzędzie o dowolnej porze rano lub wieczorem. Najlepiej zrobić to przed szczotkowaniem zębów. Co istotne, niektóre osoby powinny częściej korzystać z nici dentystycznej. Mianowicie chodzi tutaj o osoby z protezami i mostami oraz noszące aparaty ortodontyczne.

Nitkowanie przy leczeniu ortodontycznym

Pacjenci noszący aparaty ortodontyczne szczególnie muszą dbać o utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej. W ten sposób mogą bowiem uchronić się przed próchnicą i chorobą przyzębia. Często mówi się, że w tym aspekcie ważne jest szczotkowanie – i to prawda. Jednak oprócz niego konieczne jest też sięganie po nić dentystyczną w celu oczyszczania powierzchni stycznych zębów.

Obecność aparatu ortodontycznego na zębach utrudnia utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Pacjenci często przez lata noszą druty, zamki i inne elementy na zębach, które tworzą przestrzenie. W nich natomiast łatwo zatrzymują się resztki pokarmu, a wokół nich gromadzą się niebezpieczne bakterie. Dbając o regularne nitkowanie, można skutecznie pozbywać się tych resztek i jednocześnie zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego, próchnicy i stanów zapalnych dziąseł.

Przeczytaj: Rodzaje próchnicy i jej objawy

Na rynku dostępna jest nić dentystyczna stworzona z myślą o pacjentach w trakcie leczenia ortodontycznego. Nić SuperFloss sprawia, że czyszczenie miejsc wokół aparatu jest banalnie proste. Składa się z trzech głównych elementów. Każdy odcinek takiego produktu posiada m.in. usztywniony koniec, dzięki czemu bez problemu można dotrzeć pod łuki aparatów. Na środku natomiast znajduje się puszysta część, która świetnie radzi sobie z usuwaniem płytki bakteryjnej pod aparatami. Ostatnim elementem jest standardowa nić, która pomaga w usuwaniu osadu poniżej linii dziąseł.

Implanty a nić dentystyczna

Nić dentystyczna na tle

Po wszczepieniu implantów jama ustna wymaga szczególnej pielęgnacji. Chodzi tutaj o to, aby utrzymać zdrowie dziąseł i nie dopuścić do pojawienia się infekcji. Ogromne znaczenie w utrzymaniu higieny implantów ma nić dentystyczna, która umożliwia precyzyjne usuwanie płytki nazębnej. Firmy oferujące nici dentystyczne stworzyły taki produkt do pielęgnacji implantów. Taka nić wyróżnia się kształtem lub strukturą ułatwiającą dostęp do obszarów wokół implantów. Podobnie jak w przypadku nici polecanych osobom z aparatami ortodontycznymi, nici do implantów mają sztywną końcówkę, którą bezproblemowo można przeprowadzić dookoła implantu i miękką gąbkę na środku odpowiedzialną za usuwanie płytki nazębnej.

Podsumowanie

Podsumowując, po zapoznaniu się z naszym artykułem, wszystkie kwestie dotyczące nici dentystycznej powinny być już jasne. Nić dentystyczna jest niezbędna, jeśli zależy nam na jeszcze lepszym zadbaniu o higienę jamy ustnej. Należy codziennie używać nici dentystycznej i delikatnie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe. Przypominamy również, że powinny to robić również osoby, które mają implanty lub aparat ortodontyczny. W razie potrzeby zawsze warto skonsultować się ze swoim dentystą – specjalista na pewno doradzi najlepszą nić dentystyczną i przekaże więcej cennych informacji dotyczących jej używania.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz