Co to jest sedacja wziewna i kiedy się ją stosuje?

Sedacja wziewna to znieczulenie, które często jest stosowane podczas leczenia stomatologicznego. Jest to mieszanka podtlenku azotu i tlenu. Stanowi ona doskonałe rozwiązanie dla pacjentów, którzy odczuwają strach przed dentystą. Czym dokładnie jest sedacja wziewna? Czy zawsze można się na nią zdecydować? Dowiedz się więcej!

Sedacja wziewna – co to?

Aktualnie istnieją różne rodzaje znieczuleń stomatologicznych, a jednym z najbardziej znanych jest sedacja wziewna. To nic innego jak leczenie znieczuleniem gazem rozweselającym, które działa praktycznie natychmiastowo. Podanie podtlenku azotu z tlenem odbywa się poprzez specjalną maseczkę, którą nakłada się na nos pacjenta. W odróżnieniu od sedacji farmakologicznej podtlenek azotu działa jedynie w chwili podawania. Sedacja podtlenkiem azotu jest całkowicie bezpieczna.

Zastosowanie sedacji wziewnej – kto może z niej korzystać?

Z sedacji wziewnej może skorzystać każdy pacjent, który odczuwa lęk przed wizytą u dentysty. Jest to rozwiązanie zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Nie ulega jednak wątpliwości, że najczęściej stosuje się je u małych pacjentów powyżej 3. roku życia. Bezpieczne proporcje gazów pozwalają przenieść dziecko w świat marzeń sennych, a jednocześnie nie traci ono kontaktu z otoczeniem. Sedacja wziewna często stosowana jest w trakcie leczenia stomatologicznego u dzieci z padaczką lub astmą, u których stres podczas zabiegu może wywołać nasilenie objawów choroby. Poza tym warto wspomnieć, że sedacja wziewna działa rozluźniająco i odprężająco, zatem doskonale sprawdza się u osób bardzo zdenerwowanych przed wizytą.

Przeciwwskazania do użycia gazu rozweselającego

Nie u każdego pacjenta można zastosować podtlenek azotu. Do najważniejszych przeciwwskazań zalicza się m.in.:przerost migdałków gardłowych;

– przeziębienie;

– choroby psychiczne;

– stwardnienie rozsiane;

– choroby serca;

– I trymestr ciąży;

– alkoholizm;

– narkomania;

– porfiria;

– miastenia.

sedacja wziewna

Czym jest sedoanalgezja?

W wielu gabinetach stomatologicznych istnieje możliwość skorzystania z nieco innego znieczulenia, jakim jest sedoanalgezja. Ta znajduje zastosowanie zwłaszcza w przypadku długo trwających zabiegów dentystycznych połączonych z ingerencją chirurgiczną.

Sedoanalgezja sprawia, że pacjent pozostaje w stanie ograniczonej świadomości, jest rozluźniony i uspokojony, reaguje na polecenia lekarza i jest w pełni zdolny do samodzielnego oddychania. Ta metoda farmakologicznego uspokojenia pacjenta poprzez dożylne podanie leków przez lekarza anestezjologa nazywana jest jedną z bezpieczniejszych, dlatego często jest wybierana podczas leczenia zębów. Po wyprowadzeniu z sedoanalogezji pacjent nie pamięta zabiegu, lub wspomina, jakby był on snem. Metoda ta znajduje zastosowanie podczas leczenia pacjentów z zaawansowaną dentofobią oraz u osób z podwyższonym ciśnieniem krwi (podczas zabiegu ulega ono obniżeniu).

Sprawdź także: Czy istnieje bezbolesny sposób na wyrwanie zęba? Stomatolog radzi!

Sedoanalgezja — wskazania i przeciwskazania

Wskazaniem do wykonania sedoanalgezji jest niski prób bólu, nadwrażliwość zębów, odruchy wymiotne czy nadpobudliwość podczas wykonywania zabiegów stomatologicznych, a także wspomniana wcześniej dentofobia.

Przeciwskazaniem do sedoanalgezji jest m.in.:

– ciąża i karmienie piersią;

– cukrzyca;

– niewydolność nerek i wątroby;

– nadczynność tarczycy;

– przyjmowanie leków psychotropowych;

– niektóre choroby układu oddechowego.

Jak działa sedacja wziewna, a jak sadoanalgezja?

Obydwie metody mają za zadanie uspokoić pacjentów, którzy nie radzą sobie ze stresem w gabinecie stomatologicznym. Sedacja wziewna jest mniej inwazyjna, pozwala pacjentom się zrelaksować i przede wszystkim zapomnieć o strachu. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać senność oraz jednocześnie znika niepokój i napięcie. Bardzo ważną informacją jest to, że ta metoda umożliwia również ograniczenie świadomości pacjenta, a także częściowe zniesienie czucia bólu. Efekt utrzymuje się jednak niezbyt długo – po 30 minutach pacjent odzyskuje pełną świadomość, a wszystkie oznaki senności i znieczulenia ustępują. Po zakończonym leczeniu pacjent opuszcza gabinet w stanie pełnej świadomości

Sedoanalgezja oferuje głębszy poziom rozluźnienia i uspokojenia, ale wymaga podania leków dożylnie i większego monitorowania. Zapewnia dłuższy czas działania i oferuje większą analgezję (uśmierzenie bólu). Dlatego jest wykonywana podczas dłuższych i bardziej skomplikowanych zabiegów stomatologicznych. Pacjent może odpowiadać na proste polecenia, ale jest uspokojony i nie odczuwa bólu. Po zabiegu powinien pozostać pod opieką anestezjologa przez kolejne 15-30 minut. Może opuścić gabinet w towarzystwie drugiej osoby.

W gabinecie Centrum Stomatologii CDC pacjenci mogą skorzystać z sedoanalgezji. Zabieg ten jest wykonywany pod czujnym okiem doświadczonego anestezjologa.

Baner CDC stomatologia

O czym należy pamiętać, decydując się na gaz rozweselający u dentysty?

Niebawem czeka cię leczenie zębów w gabinecie stomatologicznym i chcesz skorzystać z sedacji wziewnej? W takim razie pamiętaj, że przed podaniem gazu rozweselającego nie powinno się niczego jeść przez 2–3 godziny. Zarówno przed, jak i po jego przyjęciu nie należy także sięgać po napoje alkoholowe. Gdy natomiast gaz rozweselający był stosowany u dziecka, to dobrze byłoby je obserwować przez cały dzień po zabiegu.

Jeśli stomatolog zdecyduje się na zastosowanie sedoanalgezji konieczne może być wykonanie badania krwi (morfologii, stężenia glikemii czy parametrów krzepnięcia). Na sześć godzin przed zabiegiem nie powinno się także spożywać żadnych pokarmów, a na cztery godziny przed — żadnych płynów. Po zabiegu nie wolno także spożywać alkoholu i prowadzić pojazdu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz