Co to jest sedacja wziewna i kiedy się ją stosuje?

Sedacja wziewna to znieczulenie, które często jest stosowane podczas leczenia stomatologicznego. Jest to mieszanka podtlenku azotu i tlenu. Stanowi ona doskonałe rozwiązanie dla pacjentów, którzy odczuwają strach przed dentystą. Czym dokładnie jest sedacja wziewna? Czy zawsze można się na nią zdecydować? Dowiedz się więcej!

Sedacja wziewna – co to?

Aktualnie istnieją różne rodzaje znieczuleń stomatologicznych, a jednym z najbardziej znanych jest sedacja wziewna. To nic innego jak leczenie znieczuleniem gazem rozweselającym, które działa praktycznie natychmiastowo. Podanie podtlenku azotu z tlenem odbywa się poprzez specjalną maseczkę, którą nakłada się na nos pacjenta. W odróżnieniu od sedacji farmakologicznej podtlenek azotu działa jedynie w chwili podawania. Sedacja podtlenkiem azotu jest całkowicie bezpieczna.

Czym jest sedoanalgezja?

W wielu gabinetach stomatologicznych istnieje możliwość skorzystania z nieco innego znieczulenia, jakim jest sedoanalgezja. Ta znajduje zastosowanie zwłaszcza w przypadku długo trwających zabiegów dentystycznych połączonych z ingerencją chirurgiczną. Sedoanalgezja sprawia, że pacjent pozostaje w stanie ograniczonej świadomości, jest rozluźniony i uspokojony, reaguje na polecenia lekarza i jest w pełni zdolny do samodzielnego oddychania. Ta metoda farmakologicznego uspokojenia pacjenta poprzez dożylne podanie leków nazywana jest jedną z bezpieczniejszych, dlatego często jest wybierana podczas leczenia zębów.

Zastosowanie sedacji wziewnej – kto może z niej korzystać?

Z sedacji wziewnej może skorzystać każdy pacjent, który odczuwa lęk przed wizytą u dentysty. Jest to rozwiązanie zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Nie ulega jednak wątpliwości, że najczęściej stosuje się je u małych pacjentów powyżej 3. roku życia. Bezpieczne proporcje gazów pozwalają przenieść dziecko w świat marzeń sennych, a jednocześnie nie traci ono kontaktu z otoczeniem. Sedacja wziewna często stosowana jest w trakcie leczenia stomatologicznego u dzieci z padaczką lub astmą, u których stres podczas zabiegu może wywołać nasilenie objawów choroby. Poza tym warto wspomnieć, że sedacja wziewna działa rozluźniająco i odprężająco, zatem doskonale sprawdza się u osób bardzo zdenerwowanych przed wizytą.

Przeciwwskazania do użycia gazu rozweselającego

Nie u każdego pacjenta można zastosować podtlenek azotu. Do najważniejszych przeciwwskazań zalicza się m.in.:

– przerost migdałków gardłowych;

– przeziębienie;

– choroby psychiczne;

– stwardnienie rozsiane;

– choroby serca;

– I trymestr ciąży;

– alkoholizm;

– narkomania;

– porfiria;

– miastenia.

Jak działa? Czyli skutki sedacji wziewnej

Jest to często wybierana metoda uspokojenia pacjentów, którzy nie radzą sobie ze stresem w gabinecie stomatologicznym. Sedacja wziewna pozwala pacjentom się zrelaksować i przede wszystkim zapomnieć o strachu. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać senność oraz jednocześnie znika niepokój i napięcie. Bardzo ważną informacją jest to, że ta metoda umożliwia również ograniczenie świadomości pacjenta, a także częściowe zniesienie czucia bólu. Po zakończonym leczeniu pacjent opuszcza gabinet w stanie pełnej świadomości. To polecana metoda dla pacjentów, którzy obawiają się wizyt w gabinecie stomatologicznym.

O czym należy pamiętać, decydując się na gaz rozweselający u dentysty?

Niebawem czeka cię leczenie zębów w gabinecie stomatologicznym i chcesz skorzystać z sedacji wziewnej? W takim razie pamiętaj, że przed podaniem gazu rozweselającego nie powinno się niczego jeść przez 2–3 godziny. Zarówno przed, jak i po jego przyjęciu nie należy także sięgać po napoje alkoholowe. Gdy natomiast gaz rozweselający był stosowany u dziecka, to dobrze byłoby je obserwować przez cały dzień po zabiegu.

Gaz rozweselający – skutki uboczne

Choć sedacja wziewna jest bezpieczną metodą znieczulania, to jednak po jej zastosowaniu mogą wystąpić pewne zdarzenia niepożądane (nie pojawiają się one zbyt często). Do skutków ubocznych gazu rozweselającego zalicza się:

– mdłości;

– zawroty głowy;

– senność;

– mrowienia.

Z powyższego artykułu dowiedziałeś się już, czym jest sedacja wziewna. Jeśli zatem zmagasz się z lękiem przed leczeniem stomatologicznym, a musisz wybrać się do dentysty, to znajdź klinikę, w której będziesz mógł skorzystać z sedacji wziewnej gazem rozweselającym i zapewnij sobie bezstresowe leczenie w gabinecie stomatologicznym.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz