Różnica między płytką nazębną a kamieniem nazębnym

Dentyści często słyszą w swoich gabinetach pytanie: jaka jest różnica między płytką nazębną a kamieniem nazębnym? Niektórym pacjentom wydaje się nawet, że jest to zupełnie to samo. Aczkolwiek prawda jest taka, że różnią się od siebie. Płytką nazębną nazywamy bardzo lepki osad, który pojawia się na zębach po każdym posiłku i jego usunięcie jest możliwe poprzez codzienne szczotkowanie, z kolei kamień nazębny przybiera zwykle barwę brązową lub żółtą, a jego usunięcie jest możliwe tylko w gabinecie stomatologicznym. Dowiedz się więcej!

Płytka nazębna a kamień nazębny – czym tak naprawdę są?

Nierzadko zdarza się, że pojęcia płytka nazębna i kamień nazębny używa się wymiennie, ale nie jest to prawidłowe. Jakie są zatem różnice między kamieniem nazębnym a płytką nazębną?

Płytka nazębna

Na początku zawsze najpierw rozwija się płytka nazębna, czyli miękki osad o lepkiej konsystencji. Ten z kolei jest zasiedlany przez rozmaite bakterie, również te, które odpowiadają za powstawanie próchnicy. Niestety wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale płytka nazębna powstaje praktycznie nieustannie. Osad jest widoczny przede wszystkim na linii dziąseł i w przestrzeniach międzyzębowych, dlatego dentyści tak często powtarzają, jak ważne jest dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów.

Dlaczego płytka nazębna niekorzystnie wpływa na szkliwo i zębinę? Wynika to z faktu, że bakterie, które znajdują się w niej, są zdolne do metabolizowania cukrów, a to wiąże się z powstawaniem kwasów, niszczących szkliwo. Jeśli zadbasz o jej regularne usuwanie z jamy ustnej, to nie powinna spowodować w niej większych szkód. Gdy jednak zaniedbasz higienę jamy ustnej, to niestety osad może się zmineralizować, utrwalając tym samym przebarwienia, a to już krótka droga do powstania próchnicy, stanów zapalnych dziąseł i kamienia nazębnego.

Przeczytaj także: Czy w ciąży można leczyć zęby?

Kamień nazębny

Czym z kolei jest kamień nazębny? Krótko mówiąc, to zmineralizowana płytka nazębna. Praktycznie nie da się nie zauważyć kamienia nazębnego, bowiem ma zazwyczaj żółtą lub brązową barwę. Wyróżnia się też twardą strukturą, a to wszystko powoduje, że usuwanie kamienia nazębnego nie jest proste. Właściwie da się go pozbyć jedynie w gabinecie stomatologicznym, gdzie oferowane są profesjonalne zabiegi.

Co znajduje się w składzie kamienia nazębnego? Są to przede wszystkim substancje zawarte w ślinie, resztki pożywienia, bakterie próchnicotwórcze, a także związki wapnia i fosforu. Kamień nazębny ma bardzo niekorzystny wpływ na zęby, a nieleczony przyczynia się do demineralizacji szkliwa, powstawania próchnicy, paradontozy, schorzeń przyzębia i chorób dziąseł. Należy wiedzieć, że kamień nazębny może być też przyczyną halitozy, czyli nieprzyjemnego zapachu z ust.

Jeśli natomiast chodzi o podatność na kamień nazębny to jest ona bardzo indywidualna u każdej osoby – u niektórych osadza się niezwykle szybko, a u innych znacznie wolniej. Wiadomo także, że kamień nazębny pojawia się szybciej u osób starszych. Gdy tylko zauważysz, że na Twoich zębach występują zmiany związane z pojawieniem się kamienia, to jak najszybciej udaj się do dentysty na wizytę.

Baner

Skutki kamienia nazębnego dla zdrowia jamy ustnej

Kamień nazębny powoduje wiele skutków dla zdrowia jamy ustnej. Jeśli nie zadbasz o odpowiednią higienę jamy ustnej i usuwanie płytki nazębnej, to niestety z czasem możesz się zmagać z zapaleniem dziąseł. Charakterystycznym objawem jest krwawienie dziąseł nawet przy bardzo delikatnym szczotkowaniu, a oprócz tego są one czerwone i opuchnięte. Wówczas konieczna jest szybka wizyta u dentysty. Pamiętaj jednak, że lista możliwych konsekwencji nieusuwania kamienia nazębnego jest znacznie dłuższa – są nimi także m.in. paradontoza, próchnica, czy nieprzyjemny zapach z ust.

Jak można usunąć płytkę nazębną i kamień nazębny?

Niestety usunięcie rozwiniętej płytki i kamienia nazębnego w jamie ustnej nie jest prostym zadaniem. Właściwe jest możliwe wyłącznie w gabinecie stomatologicznym, gdzie zostanie przeprowadzona higienizacja jamy ustnej. W większości takich miejsc usuwanie płytki polega na przeprowadzeniu zabiegu piaskowania zębów, z kolei, aby pozbyć się kamienia nazębnego, konieczny jest skaling. To skuteczne, choć niezbyt przyjemne zabiegi. Nie warto jednak z nimi zwlekać, bowiem jak już wspomnieliśmy, nieleczony kamień nazębny może doprowadzić do rozwoju choroby próchnicowej, czy wielu innych problemów w obrębie jamy ustnej.

Prawidłowe szczotkowanie pomaga w usuwaniu płytki nazębnej

Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się płytki nazębnej i tym samym uniemożliwić przekształcenie się płytki nazębnej w kamień, to koniecznie musisz pamiętać o tym, jak ważne jest regularne szczotkowanie zębów. Powinieneś to robić 2-3 razy dziennie. Dobrym pomysłem może być też używanie płynów do płukania jamy ustnej. Czy jednak wiesz, jak prawidłowo szczotkować zęby?

Dentyści już od dawna głośno mówią o tym, że wiele osób nie wie, jak prawidłowo myć zęby. Jeśli zaliczasz się do tego grona, to koniecznie sprawdź nasze wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jak robić to dobrze!

– Szczotkuj zęby ruchami wymiatającymi, przesuwając główkę szczoteczki w pionie od linii dziąseł do korony zębów.

– Nie zapominaj o regularnej wymianie szczoteczek do zębów lub główek na nowe.

– Złym pomysłem jest mycie zębów bezpośrednio po posiłku. Lepiej będzie jeśli odczekasz minimum 30 minut.

– Za każdym razem poświęć na mycie zębów około 2-3 minuty, 2-3 razy dziennie.

– Używaj szczoteczki odpowiednio dobranej do swojego uzębienia. Chodzi tutaj o jej kształt i miękkość.

– Nie zaniedbuj przerw między zębami – czyść je za pomocą nici dentystycznych.

Co możesz zrobić, gdy osad na zębach pojawia się często?

Niektórzy pacjenci zmagają się z problemem dużej intensywności osadzania się płytki nazębnej. Jednak z tym problemem można walczyć. Wystarczy zastosować się do kilku prostych porad. Jakie zmiany należy wprowadzić w życie?

– Staraj się rzadziej sięgać po słodycze i cukier. Nie od dziś wiadomo, że cukier zapewnia doskonałe warunki do rozwoju bakterii i to właśnie on przede wszystkim odpowiada za choroby zębów i dziąseł. Ta zmiana na pewno wyjdzie Ci na dobre – zadbasz nie tylko o zdrowie zębów, ale właściwie całego organizmu (m.in. zmniejszy się ryzyko otyłości).

– Zrezygnuj z palenia papierosów. Palenie tytoniu nie jest niczym dobrym – nie tylko uszkadza zęby, ale także zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór.

– Ogranicz kawę, herbatę i wino czerwone.

Warto przeczytać: Rodzaje próchnicy i jej objawy

Podsumowując, wiesz już, czym jest płytka nazębna i kamień nazębny. Z tym pierwszym możesz poradzić sobie samodzielnie, dbając o prawidłową higienę jamy ustnej, z kolei, gdy na Twoich zębach pojawi się kamień nazębny, to jednak niezbędna jest wizyta u stomatologa. Pacjenci bardzo często zmagają się z tymi dwoma problemami jednocześnie, ale pamiętaj, że da się z nimi skutecznie walczyć – podstawa to oczywiście odpowiednia higiena i dieta, ale także specjalistyczne metody, dzięki którym uda się usunąć te defekty.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz